I Bosz-formule beloond met een CL-ticket *1 1 3 ztn hat's gemocht maandag 20 mei 2019 jonge Renato Sanches hem om helst. 'Arjen, jij bent voor altijd onze Mr. Wembley', zegt de spea ker deze middag een paar keer. Het is een geuzennaam om trots op te zijn. Dat Robben (35) in zijn aller laatste Bundesliga-wedstrijd als reserve begint, was in de aanloop wel een dingetje. Natuurlijk: ratio neel kon hij het plaatsen, gevoels matig niet. Daarom zei hij het zo in zijn afscheidsinterview zater dag in deze krant: ,,Mijn droom is afscheid nemen zoals twee jaar te rug bij Oranje tegen Zweden. Dat je nog één keer alles geeft. Toen scoorde ik twee keer. Dat zit er nu ook in, dat voel ik. Maar ja, ik maak niet de opstelling.'' Op de tribune leven 40 mensen mee, die Robben speciaal heeft uitgenodigd. Familie, vrienden. We zien een rood-wit-blauwe vlag hangen met 'Bedum' erop. Zijn twee zoontjes en dochter dragen rode Bayern-shirtjes met nummer 10. Ook zij moeten lang v r V* VS ',T <4 Ik voelde me weer een jongetje van 6, dat niet kan wachten tot-ie mag gaan voetballen wachten tot hun vader invalt. In de tweede helft loopt hij eerst warm. Classic Robben hoe dat gaat: driftige sprintjes. Steeds kij ken. Gebaren. Het ongeduld in zijn ogen dat zegt: godsamme, waar wacht de trainer op?!?! En dan komt misschien wel hét hoogtepunt van de middag. Rob ben krijgt het seintje: je mag ko men. En hup, daar sprint hij vanaf de achterlijn in één ruk 60 meter naar de bank. Het gaat zelfs een eindje dwars over het veld heen, terwijl het spel nog loopt. ,,Ja, die sprint, haha, daar zat alles in'', glundert hij later. ,,Ik voelde me weer een jongetje van 6, dat niet kan wachten tot-ie mag gaan voetballen." Deze hele dag, dit af scheid, het doelpunt dat hij nog maakt. ,,Het is allemaal prachtig. Ik voel na tien intense jaren al leen maar heel veel dankbaarheid nu'', zegt Robben, die nog één wedstrijd wacht met Bayern: de bekerfinale van zaterdag in Ber lijn tegen RB Leipzig. Toen Peter Bosz eind januari be gon bij Bayer Leverkusen, ging zijn eerste wedstrijd verloren. De tegenstander was Borussia Mön- chengladbach, dat die middag 12 punten voorsprong nam op Lever- kusen op de ranglijst. ,,Nu is het mei en finishen wij drie punten vóór Gladbach in de eindstand. Het zegt iets over de geweldige prestatie die mijn spelers hebben geleverd'', zegt Bosz, die na de winterstop nauwelijks minder punten pakte dan kampioen Bay- ern München. Gladbach en Leverkusen stre den zaterdag om het vierde en laatste Champions Leagueticket in de Bundesliga. Leverkusen gaat rechtstreeks de poulefase in dank zij een 1-5 zege bij Hertha BSC, terwijl Gladbach thuis verloor (0-2) van Borussia Dortmund. Ook in Berlijn liet Bosz zijn team weer superaanvallend spe len, met 65 procent balbezit in een uitwedstrijd en bijna dubbel zo veel passes als de tegenstander. Het is de gekende Bosz-formule, die eerder bij Dortmund nog stukliep, maar die Leverkusen na een povere eerste competitiehelft totaal reanimeerde. Het verschil is niet zo moeilijk aan te geven: in Dortmund sloop destijds na een ijzersterke start de twijfel in het team bij de eerste te genslagen. De ploeg viel in wed strijden letterlijk in twee delen uit elkaar, met verdedigers die aan de rem gingen hangen. ,,Bij Leverku- sen denk ik niet dat de spelers gaan twijfelen, het gros heeft eer der al Roger Schmidt meege maakt. Ook een coach die de ploeg met volle bak druk naar voren liet spelen'', zei Bosz bij zijn start. Hij kreeg gelijk. Zelfs drie ne derlagen op rij, een bekeruitscha keling tegen een tweedeklasser en blessures van dragende spelers sloegen Leverkusen niet uit het lood. ,,We hebben het geflikt op een manier waarvan een heleboel mensen denken dat je daarmee We hebben het geflikt op een manier waarvan veel mensen denken dat je daarmee niet succesvol kunt zijn niet succesvol kunt zijn'', zegt Bosz. ,,Maar het kan dus wél.'' Ook sportdirecteur Rudi Völler is tevreden. ,,De werkwijze van Bosz is de sleutel geweest in de ommekeer'', vindt Völler. ,,De hele structuur van het elftal is ver anderd met zijn komst in januari. We zijn anders gaan spelen en grote talenten zoals Julian Brandt zijn op een andere positie terecht gekomen (van de flank naar het centrale middenveld, red.). We hebben heel veel talent, dat wis ten we. Maar er moest een trainer komen die dat talent ook maxi maal laat renderen.'' Völler sluit niet uit dat Leverku- sen met het CL-ticket in de hand een poging kan doen om Brandt nog één jaar te houden. ,,We zul len zien. Julian heeft het uitste kend naar zijn zin.'' Voor Daley Sinkgraven, die Bosz eerder bij Ajax omturnde tot linksback, heeft Leverkusen interesse. GO wegrennend S 1 r f - -Arjen Robben (35) Robben krijgt vooraf van voorzitter Rummenigge een inge lijste foto van hemzelf met al zijn Bayern-prijzen. foto bsr - ,1. In de Paulaner brouwerij op de Nockherberg bekijken de spelers van Bayern tijdens het feest 's avonds een filmpje met onder meer hét moment van Arjen Robben. foto reuters m Peter Bosz viert in Berlijn de plaatsing voor de Champions League met de meegereisde Leverkusen-fans. foto afp Het was een weekeinde van Hollands glorie in de Bundes- liga. Peter Bosz plaatste zich met Bayer Leverkusen voor de Champions League. Zijn super- aanvallende speelstijl sloeg aan na de winterstop. ,,Een he leboel mensen denken dat je daarmee niet succesvol kunt zijn. Maar het kan wél.'' Maarten Wijffels Rotterdam -Peter Bosz (55) Hummels Feest: een bierdouche van Hummels en in extase met de kampioensschaal, net als Rafinha (m) en Ribery (r) fotos afp, bsr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 31