Kunstenaars openen galerie in voormalige bank WALCHEREN 19 URBAN SKETCHERS TEKENEN IN MIDDELBURG Tientallen tekenaars trokken zaterdag met hun schetsboek door Middelburg. Peer Wolkers: „Wij zijn urban sketchers. We tekenen wat we op straat zien, op dat moment, op die plek." Kunst in Galerie Bank. foto lex de meester maandag 20 mei 2019 Maurits Sep Middelburg I iddelburg leent zich prima voor de natio nale Sketch Day. ,,Ik I kende de stad niet echt, maar ze is mooi, heel rustig, de stilte valt op, geen geruis van een autoring", zegt Chris Perdieus uit het Vlaamse Tremelo, nabij Leuven. En rust is wel prettig voor de concentratie. Want een teke ning moet hier en nu voltooid worden. ,,Thuis afmaken mag niet. Kan ook niet, dan is het moment voorbij, en de goesting over." Perdieus heeft haar stoeltje uit geklapt tussen twee geparkeerde auto's aan de voet van de Lange Jan, haar rug naar het symbool van de stad gekeerd. ,,Ik heb niks met torens, te saai. Ik zoek details, kleuren, chaos." En die ziet ze aan de overkant in het Huis van Bloe men, met talrijke kleurige plantjes voor de deur. Naast de bloemenzaak krijgt René Onclin uit Amsterdam een harde kont op het stoepje voor een huis. ,,Ja stom, ik ben mijn krukje vergeten." Hij heeft juist wel de Lange Jan uitgekozen. ,,Die steekt er letterlijk en figuurlijk bovenuit vandaag." Binnen een half uur Maurits Sep Aagtekerke De bank is verdwenen uit Aagte- kerke, net als de artsenpraktijk die daarna in het bankgebouw zat. Het dorp is nu wel een galerie rijker, in hetzelfde gebouw. Galerie Bank, een samenwerking van zes ama teurkunstenaars. Zaterdag werd het kunstcentrum officieel geopend. Elke donderdag, vrijdag en zaterdag kan iedereen van 12.00 tot 17.00 uur komen kij ken. En om de twee weken is er een nieuwe expositie van een gastkun- stenaar. Galerie Bank is opgezet door zes amateurkunstenaars die elkaar leerden kennen via een soortgelijk initiatief in Koudekerke en via de Kunstwacht in Veere, ver telt één van hen, René Verhage. ,,In Koudekerke zaten we met z'n drieën in de Pastorie, maar dat pand werd verkocht. Ik kom oorspronke lijk uit Aagtekerke en ken Jan Kodde, van hotel Kodde. Hij is ook de eigenaar van het bankgebouw. Ik heb eens met gesproken over ons idee en samen waren we er snel uit." De deelnemende kunstenaars zijn Joke Apner, Matthijs Apner, Paula Drost, Daan Rijckborst, Ad- die Veldhorst en René Verhage. Ze exposeren gezamenlijk hun wer ken in Galerie Bank. ,,We hebben niet elk een aparte ruimte, maar hebben alles door elkaar gehangen en gezet, om in elke ruimte een an- dere sfeer te creëren", zegt Verhage. ,,We willen ook laten zien hoe di vers onze werken zijn: schilderijen, beeldhouwwerk, glaswerk, kera miek, grafisch werk." Het bankgebouw leent zich won derwel goed voor een galerie. Er valt veel natuurlijk licht binnen. Het staat bovendien aan een drukke route, richting het gekende kunste naarsdorp Domburg. De kunste naars hopen dan ook dat kunstlief hebbers de weg naar Galerie Bank weten te vinden. Verhage: ,,Ze ver wachten het misschien niet in Aag- tekerke, maar er zijn heel veel ama teurkunstenaars die een ruimte zoeken om hun werk te laten zien. We hopen dat mensen hier even stoppen en niet doorrijden." 4? m - --.j Kijk op de site bij /video Urban sketchers tekenen herinneringen Annette Vorderhake zit onder een boom op het Abdijplein, met zicht op de poort naar de Kloostergang (zie inzet van tekening). fotos lex de meester heeft hij de tekening al af en gro tendeels ingekleurd. ,,In het begin verval je als urban sketcher al snel in honderden details maar dat pro beer ik los te laten. Ik wil mijn ver taling van deze mooie toren ge ven." 'Geen wedstrijd' Dat is trouwens het leuke aan ur ban sketching, vinden meerdere tekenaars. Rond de abdij zitten er meerdere vlak bij elkaar, sommige werkend aan hetzelfde beeld. ,,Ie- dereen maakt er toch wat anders van", weet Bosschenaar Peer Wol kers. En dat vergelijken ze eind van de middag in Stoom, het restau rant op het station in Middelburg, vult Onclin aan. Vanaf de overkant roept Perdieus: ,,Het is geen wed strijd." Onclin: ,,We helpen en in spireren elkaar." Een kunstenaar die met schets boek en potlood, pen of verf naar buiten trekt, dat is al zo oud als de tekenkunst zelf. ,,Ik deed het ook al lang", vertelt Wolkers. En toch: ,,Toen ik tien jaar geleden op inter net over urban sketching las, ont dekte ik: hé, dat ben ik ook, een ur ban sketcher." Eén verschil is dat de urban sketchers wel hun eigen werk ma ken, maar ook samen op pad gaan. Anders is ook de aanpak, bena drukt Annette Vorderhake uit Haarlem. Er is geen vooropgezet idee, geen project. ,,Ik bereid me ook niet voor, ik beoordeel op het moment zelf wat leuk of in teressant is." Vorderhake heeft zich on der een boom op het Abdijplein ge positioneerd, met zicht op de poort naar de klooster gang. ,,Ik heb nu eenmaal iets met deuren. Op vakantie maak ik ook altijd foto's van deuren." Dat is nog zoiets moois aan ur ban sketching, vindt Wolkers. Net als een foto geeft een tekening exact weer wat er op dat moment gebeurde. ,,Ik heb er eens een ge maakt van het drukke strand van Westenschouwen. Mijn vrouw lag tussen al die mensen een boekje te lezen, dus zij staat er ook op. Je pakt het moment, alleen niet in een klik van i/i25e van een seconde, maar in twintig minuten." Precies, lacht Perdieus. ,,Teke- nen is net als fotograferen een ma nier om de stad te ontdekken. Maar waar een foto slechts een fractie van het moment pakt, is een tekening veel meer. Die vormt een complete herinnering. Als ik die terugzie, zal ik bijvoorbeeld denken aan u, aan dit gesprek." Een manier om de stad te ontdekken ï- -•

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 19