Ringrijders Gapinge steken in de ereklasse 90 van de 90 ringen IN DE REGIO 18 WALCHEREN Thuiszitter krijgt keuze MIJN DORP, MIJN STAD „Enkele honderden jongeren zit ten nu in een kansloze positie. Ze zijn voortijdig en zonder diploma van school gegaan. Omdat ze geen diploma hebben, komen ze ook moeilijk aan werk. Maar ze volgen ook geen opleiding meer", schetst Chris Dekker, wethouder van on derwijs in Middelburg, het pro bleem. Het Regionaal Bureau Leerling zaken (RBL) gaat op Walcheren daarom meer aandacht geven aan de thuiszitters. Dit jaar moeten 25 jongeren klaargestoomd worden voor de arbeidsmarkt. Dat lijkt misschien niet veel, maar Dekker benadrukt dat het heel intensief werk is. ,,Het kost veel tijd en mensen om een paar jongeren te helpen. Het is bijna 1-op-i-bege- leiding." De aanpak van voortijdig schoolverlaters door het RBL sluit aan op de aanpak van jeugdwerk loosheid door Orionis Walcheren. Ook daar krijgen jongeren die nu een uitkering krijgen de keuze: studeren of werken. ,,Het RBL richt zich op jongeren die nog on der de leerplicht vallen, Orionis Walcheren houdt zich meer bezig met de groep daarboven. Maar we willen wel dat deze twee organi saties op dit gebied meer gaan sa menwerken", stelt Dekker. Het Regionaal Bureau Leerling zaken krijgt er echter geen geld en mensen bij. Volgens Dekker zal binnen het bureau geschoven moeten worden met prioriteiten. ,,Dat betekent bijvoorbeeld dat we iets minder aandacht kunnen ge ven aan schoolverzuim." Hij denkt niet dat dit een risico in houdt en dat kinderen die nu al leen nog maar spijbelen, gemak kelijker de school verlaten als er minder op ze gelet wordt. ,,De aandacht voor schoolverzuim blijft wel, maar is toch eerst een verantwoordelijkheid van de scholen zelf." De aanpak van thuiszitters is door het RBL benoemd tot een speerpunt voor 2019. De eerste re sultaten zijn al bemoedigend, zegt Dekker. ,,Er zijn nu al een paar mooie voorbeelden van jongeren die terug naar school zijn of een baan hebben gevonden." Dat is voor de jongeren zelf van groot belang voor de rest van hun leven, maar ook belangrijk voor de samenleving als geheel, bena drukt Dekker. ,,Dit voorkomt dat er een flink aantal j ongeren afhan kelijk blijft van een uitkering." Bij de ringrijwedstrijden in de ere klasse streden zaterdag in Nieuw- land dertien drietallen om de titel. Het team Gapinge 1, bestaande uit Sebastiaan Sturm, Dennis Wille- boordse en Andre van Maldegem, greep de winst. Dit drietal miste geen enkele wedstrijdring. De laatste jaren is het in de ere klasse meer regel dan uitzondering dat er 90 van de 90 ringen gestoken worden. Tijdens de afgelopen vijf edities in de deze klasse werd er maar liefst vier keer een 'clean sheet' behaald: tweemaal door de afdeling Domburg en zaterdag was het Gapinge 1 die het kunstje van twee jaar geleden herhaalde. Het was een prachtige prestatie onder uitstekende condities, die mogelijk waren gemaakt door de organiserende vereniging Nieuw- land. De oudste Ringrijdersvereni- ging binnen de ZRV (sinds 1824) had tot afgelopen zaterdag nog nooit een klassewedstrijd gehou den, maar deed dit nu met een flinke club vrijwilligers. Spanning Het werd een mooie dag met prach tige sport. Er was in de top en de staart van de ranglijst spanning tot de laatste ring. Domburg 2 en 1 leg den Gapinge 1 het vuur na aan de schenen. Beide drietallen staken 89 van de 90 ringen en eindigden daarmee respectievelijk als tweede en derde. In de ereklasse strijden dertien drietallen, waarvan er ook twee moeten degraderen. De degradatie strijd werd beslecht op één ring. Waar Nieuwland 1, Koudekerke 1 en Zuid-Beveland 1, 82 ringen staken, bleven Gapinge 4 en Biggekerke 2 op 81 ringen steken. Zij moeten vol gend jaar hun geluk beproeven in de eerste klasse. Er werden zaterdag in de ere klasse ook persoonlijke prijzen uit gedeeld. Teun Dingemanse prolon geerde op formidabele wijze zijn ti tel. Dennis Willeboordse werd re servekampioen. Komende zaterdag staat er voor de ringrijders een nieuwe wedstrijd op het programma. Dan wordt er gereden in de eerste klasse. Dat ge beurt in Koudekerke. Avondvierdaagse Schrijfwandeling Spreekuur Lezing Oscar Garschagen wamt/* maandag 20 mei 2019 Terug naar school of werken De vismarkt is terug in Veere. Zaterdag stonden voor het eerst dit seizoen weer kramen met vis en andere verse producten op de Kaai. Ko de Oesterman (l) stond weer op zijn vertrouwde plekje, op het hoekje bij de haven en liet Marith den Dikken een oester proeven. ,,Ik sta het liefst hier. De mensen die met de boot uit Kamperland komen, lopen hier het eerst langs." foto lex de meester Zonder diploma én zonder werk thuis zitten, dat is er niet meer bij voor Walcherse jonge ren. Met hulp van de gemeen ten krijgen ze de keuze: terug naar school of gaan werken. Maurits Sep Middelburg Martijn Minderhoud Nieuwland ZOUTELANDE In Zoutelande wordt van vandaag tot en met vrij dag de jaarlijkse avond vierdaagse gehouden. Deelnemers hebben de mogelijkheid om vijf avonden te lopen, maar krijgen een medaille bij deelname aan minimaal vier avonden. De avond vierdaagse begint iedere avond om 19.00 uur bij basisschool Het Paal hoofd, Westkapelseweg 24 in Zoutelande. In schrijven kan via avond4daagse.nl of op 20 of 21 mei bij de start locatie. MIDDELBURG Tanja Harpe verzorgt morgen een schrijfwan- deling door Middelburg. De wandeling begint om 10.00 uur vanaf het Ab dijplein en tot ongeveer 12.30 uur zal er ge schreven worden. Opgeven kan via tanjah7@gmail.com. MIDDELBURG Woensdag is er een ge zamenlijk spreekuur in de Griffioen in Middel burg. Van 15.30 uur tot 16.30 uur kunnen inwoners vragen stellen aan de wijkmanager van de ge meente en aan de wijk agent. Het doel van het spreek uur is om samen met de inwoners de leefomge ving te verbeteren. Locatie: Speelhof Hoog- erzael, Seispark 2a. ouder; De Burgerij, 14.00 16.00 uur: Spelletjes middag; Gymzaal de Branding, 16.00 uur: Kleutergym; Cine Café, Spuikom- weg 3, 19.45-23.00 uur: Mr. Bright's Quiz Night, quizavond in teams van maximaal 5 per sonen WESTKAPELLE Wo- ZoCo De Kreek, 14.30-16.30 uur: Op treden van Bruinvis- sers Visserskoor; Achterweg, 19.30-20.30 uur: Wandelbootcamp ZOUTELANDE Basis school Het Paal hoofd, vanaf 19.00 uur: Avondvier daagse. Oscar Garschagen geeft donderdag een lezing in de Drvkkery Middelburg. foto ruben oreel MIDDELBURG Journalist en China-cor respondent Oscar Gar- schagen geeft donder dag om 19.00 uur een lezing in de Drvkkery Middelburg. Hij vertelt over zijn boek 'De Chi nese droom'. Kaarten kosten 2,50 euro, ver krijgbaar in de Drvkkery en via drukkerijmiddelburg.nl. KOUDEKERKE Sport hal De Couburg, 09.15-10.15 uur: Activi teiten van gymnas tiekvereniging voor 55plus; De Couburg, 13.00-16.30 uur: Bil jarten voor senioren; De Klimop, 13.30 16.00 uur: Koersbal MELISKERKE Gym zaal 'Ons huis', Bur gemeester Adelaars traat 26, 13.30-14.30 uur: Bewegingsgym- nastiek op muziek voor ouderen; 13.30 17.00 uur: Senioren- soos MIDDELBURG Padma, 09.00-17.00 uur: Expositie voge laar Arjen van Gilst (t/m 2 juni); Vergulde Baars, 13.30-15.00 uur: Volksdansen; Ci- nema Middelburg, 14.00 uur: Vertoning 'Claire Darling'; Van Eijkeren DanceMas- ters, 20.00-22.30 uur: Tangocafé OOST-SOUBURG Braamstraat 3a, 17.00-17.45 uur: Peu- terdans, waarbij peu ters op een speelse manier leren bewe gen op muziek VEERE Gymzaal Frans Naerebouts- traat, 09.30-10.30 uur: Activiteit GALM, gymnastiek voor 50+ VLISSINGEN Gym zaal de Combinatie, Pablo Picassoplein 120-126, 09.00 uur: Gymnastiek voor peuters die al zelf kunnen lopen, samen met een (groot)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18