(op één vierkante kilometer in Goes Techniek trekt meer en meer meiden ZEELAND 17 -te- tie en behendigheid. ySMH Daar stond ook de Mobiele W Eenheid, een rijdende disco theek uit de jaren zeventig, V compleet met 45 toerensingles. Kies er een uit en wees zelf even de DJ uit de tijd van Ich bin wie du Marianne Rosenberg. De ME is be gin juli te zien op festival Onder stroom in Vlissingen. Een mooie voorstelling was er ook van Dance Center Dazzle uit Middelburg. Hun Douleur de la Vie is gemaakt voor het kankerbestrijdingsfonds KWF. De dansgroep is 8 juni te zien in de en wijle behoorlijk wat publiek. Mede door het zonnige weer. Volgend jaar is Middelburg, Vlissingen of Terneuzen aan de beurt, zegt Boonman, die sa men met Jacques Boonman (Podium Reimerswaal), Ma rion Francke (Zeeland Thea ters), Leo Hannewijk (Oost- kerk Middelburg) en Barbara Oudenaert (ZB) de werk groep vormt. De nieuwe aanpak oogstte applaus bij organisaties. Graa- uwrock vaardigde zon der dralen de Belgische band Hunterstreet af, die 's avonds als hoofdact in 't Beest de promodag van Uit in Zeeland afsloot. Hunterstreet staat 30 mei op Graauwrock. Het was vaak genieten. In elk geval van jongleur Daniel Doornkamp (19) en diabolist Ezra Veldman (18) die even een uitstapje naar de Grote Markt maakten. Voor een fruitkraam gaven ze een lesje in coördina- Nieuwe Kerk in Middelburg. In 't Beest ging 's middags de loei- strakke Zeeuwse soul-funkband Smelly Kitchen los in 't Beest (25 mei op Klomppop). In Katoen ontroerde het strijk kwartet van kamerorkest TY met stukken van tangokoning Astor Piazzolla. En op het Bleekveld bewees zangeres en zangdo cente Mar jon van Iwaarden dat muzikaliteit in de genen zit. Op het podium voor aan stormend talent van de Zeeuwse Muziekschool speelde ze samen met haar dochters Escha (saxofoon) en Norah (gitaar). Bezoekers konden ook zelf aan de slag. Bijvoor beeld in de workshops striptekenen, creatief schrijven of als begin nend slagwerker, ge woon met stokken op plastic emmers. Andere berekening Het aantal leerlingen (jongens en meisjes) in Zeeuwse technische op leidingen is sinds 2011 met vier pro cent gestegen, terwijl het totaal aantal leerlingen kromp met zes procent. In Zeeland volgen 7392 jongeren een technische opleiding: 32 procent van het totaal. Daarmee loopt Zeeland voor op de rest van het land. Landelijk is het aandeel technische scholieren en studenten 28 procent. In april bezochten bijna zeshonderd meisjes in Zeeland bedrijven in de technische sector niveau van 14 procent in 2017 naar 19 procent in 2018. Die stijging is toe te schrijven aan een andere bereke ning van de Dienst Uitvoering On derwijs, die een leerlingen met een technisch profiel op vmbo-t dit jaar ook meetelt, terwijl dat in vorige ja ren niet het geval was. Op de havo, het vwo, mbo en hbo was het per centage technische leerlingen het laatste jaar stabiel. Girlsday Huis van de Techniek zet samen met scholen en bedrijven allerlei initiatieven op om jongeren - en specifiek meisjes - te interesseren voor een toekomst in de techniek. In april bezochten bijna zeshon derd meisjes bedrijven in de bèta sector tijdens de zogenoemde Girlsday. Tijdens die dag zetten be drijven hun techniek- of ict-afde- lingen open voor meisjes tussen de 10 en 15 jaar. De deelneemsters kunnen proefjes doen en vragen stellen aan vrouwen die al in de techniek werken. Ook krijgen ze een beeld van de werkzaamheden die ze in een technisch bedrijf moe ten doen. Landelijk doen er bijna vierhonderd bedrijven aan mee. Daarnaast wordt het magazine Girl's Future uitgebracht, gericht op meisjes. Jongeren of basisschool kinderen bezoeken bedrijven met de gratis techniekbus. Technische bedrijven hebben een schreeuwend tekort aan perso neel. Daarom hebben bedrijven, scholen en overheden een tech niekpact gesloten. Ze willen dat in 2020 35 procent van de mbo'ers kiest voor een technische beroeps opleiding. Nu is dat 28 procent. Het aandeel meisjes moet stijgen van 22 naar 30 procent. maandag 20 mei 2019 Dance Center Dazzle. Drumles voor kids, gewoon met stok ken op plastic emmers. Boaz Brom van Smelly Kit chen. Bijna 1800 meisjes in Zeeland volgen dit schooljaar een techni sche opleiding, of een opleiding met een technisch profiel. Het gaat om vmbo, havo, vwo, mbo en hbo. Dat blijkt uit cijfers die Huis van de Techniek presen teert in het jaarverslag 2018. Cornelleke Blok Middelburg Van alle leerlingen in de technische opleidingen heeft 24 procent het vrouwelijk geslacht. Vorig school jaar was dat 23 procent. Daarmee loopt Zeeland nog steeds achter op de rest van het land. Landelijk is het aandeel meisjes namelijk 30 pro cent. De toename in het aantal meisjes sinds 2011 is het grootst op het hbo: daar gaat het bijna om een verdub beling. Op de havo bedraagt de toe name ruim 45 procent. De meeste meisjes met interesse in techniek zijn te vinden op de havo en op het vwo. Het laatste jaar steeg het aantal technische leerlingen en studenten met één procent. De stijging zit 'm vooral in het vmbo: het percentage technische leerlingen steeg op dat

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17