Vergaderetiquette 79 ECONOMIE 13 8. Europees Hof: bewijslast ligt bij werkgever AAN HET WERK 1^ Registratie kan op allerlei manieren, ook met een Excelbestand Slapen vlakbij zee en dineren op een kasteel Het is zo ongeveer de grootste irritatie van werkend Nederland: vergaderin gen. Vergaderen is (behalve voor heel vreemde vogels) een noodzakelijk kwaad. Het is met vergaderen hetzelfde als met belasting betalen: het zal wel ergens goed voor zijn, maar het is voor bijna niemand leuk. En net als met de belasting kunnen we het niet leuker voor je maken, maar mis schien wel handiger én minder stressvol. 1Het doel van de vergadering dient door de initiatiefnemer te worden aange geven. Is het doel niet duidelijk, dan mag (en moet!) hiernaar te allen tijde worden geïn formeerd. Wordt ook nS vragen het doel niet voldoende duidelijk: opstaan en rennen. Het is een valstrik. 2. Een vergadering dient naast een begintijd ook een eindtijd te hebben, liefst met de afspraak dat men geen minuut langer doorgaat -geen uitzonderingen. Een klok in het zicht doet wonderen: beknopt zijn wordt zo een gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid. Een vergadering zónder eindtijd is een open uitnodiging om maar eindeloos door te emmeren. 3. Er is er maar één aangewezen persoon om de vergadering te leiden: de strengste persoon uit de groep. 4. Zorg voor een eerlijk systeem van notuleren. Bij de vraag 'wie notuleert?' zo snel mogelijk de duim naar het voorhoofd brengen, en de laatste als notulist aanwijzen, is géén eerlijk systeem. 5Spreek af dat punten slechts één keer mogen worden gemaakt. De spreker draagt er zorg voor het punt zo duidelijk en kort mogelijk over het voetlicht te brengen. 'Ik wil toch nog even terugkomen op.is dus niet toegestaan. 6Door een telefoon worden afgeleid is ergerlijk, maar soms onvermijdelijk. Een punt laten herhalen - omdat je het niet hebt meegekregen door de afleiding - is onwense lijk. Anderen meenemen in de afleiding is ronduit schofterig. 7Verdere vergaderdooddoeners die bestraft kunnen worden met een gele dan wel rode kaart: 'Het is misschien een gek idee, maar.' 'Misschien heeft iemand het al gezegd, maar.' 'Hoe gaan we dit handen en voeten geven?' BONUS: Ben jij degene die het initia tief neemt voor een vergadering waarin niemand zin in heeft? Een traktatie doet wonderen. Liefde gaat - en dat geldt ook voor vergaderen - door de maag. Thijs Launspach is psycholoog en stressexpert. Hij schreef het boek Fokking Druk (2018). 'Inflatie nog altijd te laag' Boeing: fouten in software Als het aan de Europese rechter ligt, moet het bedrijfsleven binnenkort alle uren gaan bijhouden die perso neelsleden daadwerkelijk in touw zijn voor de baas. Het Hof eist dat werkgevers de gewerkte uren van hun werknemers gaan registreren. De aanleiding om de gewerkte uren (weer) te gaan bijhouden, is een zaak die werd aangespannen door een Spaanse vakbond. De Deutsche Bank vroeg werknemers die voor hun overwerk wilden wor den betaald, bewijs voor hun over- werkclaim. Dat bewijs was er niet, omdat de uren niet formeel waren bijgehouden. Het geschil belandde bij de Euro pese rechter, die er vervolgens aan herinnerde dat de bewijslast voor overwerk bij de baas ligt. Het gevolg: de verplichting uren syste matisch te meten. Volgens arbeidsrechtenadvocaat Maarten van Gelderen is dat niet zo'n gekke gedachte. „Werknemers worden op deze manier extra beschermd tegen onbetaald over werken. De gewerkte uren worden geregistreerd en gecompenseerd.'' Hij benadrukt dat de Europese rechter niet letterlijk een prikklok verplicht stelt, maar wel een sys teem waarmee de dagelijkse arbeidstijd van elke werknemer wordt bijgehouden. ,,Urenregistra- tie kan op allerlei manieren, ook met een Excelbestand.'' Hoogleraar arbeidsmarkt Ton Wilthagen van Universiteit Tilburg vraagt zich af of urenregistratie in Nederland nodig is. ,,Systematisch overwerk moet betaald worden. Maar in Nederland zijn de arbeids verhoudingen over het algemeen goed. Als je alles precies gaat bij houden, ondermijn je de arbeidsverhoudingen.'' Wilthagen denkt dat vooral hoger- opgeleiden, vaak leidinggevenden, extra uren maken. ,,Die mensen vinden doorgaans dat overwerk hoort bij hun baan. Achter die extra uren gaan ambitie en werkplezier schuil. Daartegenover staat dat er niets aan de hand is als ze een keer eerder stoppen.'' Een urenregistra- tie past volgens Wilthagen niet bij deze tijd. ,,Werk is sowieso meer gericht op output, en niet op tijd.'' Van Gelderen benadrukt dat we het oordeel van de rechter niet let terlijk moeten nemen. Het Hof eist een regeling waarbij rekening ge houden wordt met branches. Van Gelderen: ,,Geen letterlijke prik klok, wel een systeem waarmee werkgevers bijhouden hoeveel uren hun werknemers werken.'' De prikklok werd in 1888 uitge vonden door de Amerikaanse Alexander Dey. Fabrieksarbeiders moesten aan het begin van hun dienst 'inklokken' en aan het eind van de dag weer 'uitklokken'. Zo kon de baas zien wie er te laat was, of juist te vroeg stopte. In Neder land werd de prikklok tot in de ja ren 70 van de vorige eeuw gebruikt. De moderne versie is bijvoorbeeld een systeem met vingerafdrukken. van 129;- Boek nu op marrea.nl of bel 0571-277744 maandag 20 mei 2019 GO Hieronder volgt een aantal gedragsregels rond vergaderingen om ze effectiever, sneller en minder irritant te maken. Deel ze uit, hang ze op of neem ze door vóór een vergadering. Bedank me later. MILAAN De inflatie in de eurozone is nog niet op de door de Europese Centrale Bank gewenste ma gere 2 procent, zegt Klaas Knot, baas van De Nederlandsche Bank. De ECB streeft al jaren- vergeefs naar een inflatie van iets minder dan 2 procent. ,,We kunnen alleen maar druk op de ketel houden.'' NEW YORK Vliegtuigmaker Boeing heeft toegegeven dat er fouten zaten in de software voor vluchtsimu- laties van de Boeing 737 MAX. De fouten zijn volgens Boeing inmid dels gecorri geerd. Bij twee ongelukken met Boeings 737 MAX, in Indone sië en Ethiopië, kwamen 346 mensen om het leven. a> E o Prikklok nieuwe stijl om personeel te beschermen De prikklok maakt mogelijk zijn comeback op de werkvloer. Niet om te controleren of werk nemers de kantjes eraf lopen, maar om ze te beschermen tegen hun veeleisende bazen. Naz Taha Amsterdam De prikklok werd in 1888 uitgevonden. Fabrieksarbeiders moes ten in- en uitklokken. Zo konden de bazen zien wie te laat kwam en wie te vroeg wegging. foto anp -Advocaat Maarten van Gelderen Highlights: Shoppen in Alkmaar of Haarlem Fietsen door de kop van Noord-Holland Dagje Amsterdam Wandelen door de duinen Beverwijkse Bazaar Chateau Marquette (4*) ligt prachtig op een eigen bosterrein in Heemskerk. In 20 minuten fietst u zo door de duinen naar het strand. U overnacht in het hotel waar u ook van het uitgebreide ontbijtbuffet geniet. Dineren mag in het schitterende kasteel op 500 meter wandelafstand van het hotel. Arrangement: 1 of 2 x overnachting 1 of 2 x uitgebreid ontbijtbuffet 1 x 3-gangen diner in het kasteel Portie bitterballen Gebruik van WiFi Gratis parkeren Prijs: 2-daags 99,- p.p. t/m sept., 79,- p p. nov. en dec. 3-daags 139,- p.p. t/m sept., 109,- p.p. nov. en dec. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 100% Toeristenbelasting: 1,00 p.p.p.n. Reserveringskosten: 14,95 per boeking. Geldig t/m december 2019, m.u.v. feestdagen Psycholoog Thijs Launspach bindt de strijd aan met beroepsziekte nr. 1: burn-out. Elke maandag geeft hij zijn kijk op stress op het werk. Vandaag: de vergaderziekte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13