'Ik kwam met SBS in alle volksbuurten. Ik heb op alle leren bankstellen in Nederland gezeten!' Voor het eerst in zeven jaar heeft Marieke de Vries een tuin. Ze is er dolblij mee - sinds ze in Washington is gearri veerd heeft ze zo'n beetje elke avond op een klapstoel in het groen achter haar nieuwe huis zitten lezen. Collega Arjen van der Horst, met wie ze voorlopig het bureau Washington van de NOS runt, houdt van tuinieren, dus binnenkort planten ze wat basilicum. Handig, want verse groenten en kruiden zijn in Amerikaanse supermarkten nogal duur, heeft ze ontdekt. In Beijing was alles anders - haar appar tement had nog geen reepje balkon en ze was al blij met af en toe een 'blauwelucht- dag' zonder smog. Daarom wilde ze in groen, weids Washington een huis met zo'n klassieke veranda. Haar ouders hebben geholpen met zoeken. ,,Dit schatje is het geworden", wijst ze op een charmante bak stenen woning uit 1914. Niet te groot, want ze is alleen, maar er is genoeg ruimte voor familie en vrienden die komen logeren. Er staat een picknicktafel in haar woon kamer, tegen de muur een reusachtige doos met een gigantische tv die ze per ongeluk heeft gekocht. Hij leek klein tussen nóg grotere schermen bij Best Buy, de Ameri kaanse MediaMarkt, maar hij is te groot voor de huiskamer. Verder is het huis zo goed als leeg. Haar bezittingen zitten in een container die nog onderweg is, dus ze kampeert zolang in haar nieuwe huis in een levendig, multicultureel deel van de stad. Het doet haar denken aan haar oude buurt in Amsterdam-Oost. ,,Ik voelde me bij de Chinezen gauw thuis hoor. Ik vind ze leuk, vind ze aardig, creatief, gastvrij. Maar dit is een soort thuiskomen." Het fijnst, zegt ze, is dat ze haar werk weer ongestoord kan doen. ,,Steeds vaker als je in China een statief uit de auto haalde, stonden er van die mannetjes in je nek te hijgen, probeerden ze je te intimideren. In het begin was het onderdeel van het avon tuur. Het gebeurt echt, denk je dan, wat interessant. Maar het ging me tegenstaan." Ze vertelt over geslepen pogingen haar bij het nieuws weg te houden met eindeloze lunches en Chinese producers die door de autoriteiten onder druk werden gezet ('Hoe is het met je moeder, we hebben haar giste ren nog gezien'). Als buitenlander had ze minder te vrezen, maar ze heeft ook wel midden in de nacht voor een verhoor in de kelder van het bureau voor openbare veilig heid gezeten. ,,Met mijn privéleven was ik in China heel gelukkig, dat zal ik missen. Het ontzet tende lekkere eten, de avondjes karaoke met m'n vrienden. Dat is echt een hobby gewor den, serieus. We zongen Chinese liedjes - Let it go uit Frozen in het Chinees, dat was een grote hit - maar ook Dolly Parton en Adele. Ze hebben zelfs Ali B in Chinese karaoketenten, in het Nederlands. Het is typisch Aziatisch uitgaan. Als je de hele avond met je vrienden zingt, hoefje niet te praten en kun je niks verkeerds zeggen." Chinese humor heeft ze nooit helemaal begrepen. ,,Ze lachten vooral als mensen vielen of pijn hadden. En poep en pies zijn altijd goed. Heel apart. Al moet ik toegeven dat mijn Mandarijn niet toereikend was om hun woordgrapjes te begrijpen, daar lag het ook aan. Ik heb harder gelachen met de Noord-Koreanen die ons in de gaten moes ten houden toen we daar aan het werk wa ren. Die maakten grappen over hun eigen situatie. Dan zaten we ergens te lunchen en viel het licht uit, want dat is de hele tijd aan 10

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 98