Bedorven bries EGBERT JAN Egbert Jan, toevallig niet-roker, moet er niet aan denken een roker te kussen. RECTIFICTATIE Martine: ,,Ik dans bijna wekelijks. Dat kost voor vijf keer 65 euro. Ik geef mak kelijker geld uit dan Wilbert. Ik ga ook weleens ergens wat drinken. Ook met onze zoon Jona. Gezellig.'' Wilbert: ,,We maken zelden dure uitstapjes. We sparen elke maand 100 euro voor vakanties.'' Martine: ,,Fijn om daar een potje voor te hebben.'' Wilbert: ,,Ik heb wel twintig potjes, nog uit de tijd dat je veel rente kreeg.'' Martine: ,,We hebben ook weleens geld belegd. Helaas heb ik ook ervaring met woekerpolissen.'' Wilbert: ,,Als bezorger bouw ik een pensioentje op, onze belangrijkste oudedagsreserve is het huis. Over zes tien jaar willen we het hebben afgelost.'' Martine: ,,We begonnen met een hypo theek van 293.000 euro, nu is-ie nog maar de helft. Voor Jona hebben we een spaarrekening. En hij krijgt een euro per week zakgeld. Hij wil meer: 2 euro.'' Wilbert: ,,Het mag best naar 1,50 euro.'' Martine: ,,Laten we 2 euro doen.'' Wilbert: ,,Dan blijft dat bedrag wel een paar jaar vaststaan.'' Martine: ,,Hij hoeft er niets van te beta len, we willen dat hij leert hoe je kunt sparen. Soms wil hij naar Intertoys om te kijken wat hij het liefst zou willen hebben. Meestal zijn het bevliegingen.'' Wilbert: ,,Ik koop alleen iets als ik het echt nodig heb.'' Martine: ,,We hebben laatst zomaar een tablet gekocht, voor 100 euro. Hoppetee. Ik denk dat ik aan kleren zo'n 500 euro per jaar uitgeef. Wilbert heeft het af gelopen jaar bijna geen kleren gekocht.'' Wilbert: ,,Ik vind mezelf geen krent, ik ben gewoon verstandig.'' Martine: ,,Nee je bent geen krent. Je hebt nooit kritiek op me als ik geld uitgeef.'' Wilbert: ,,Ik geef alleen zelf niet graag geld uit aan overbodige spullen. Ik geef wel graag aan goede doelen. Iedereen die aan de deur komt, krijgt wat. Ik collecteer zelf ook, voor KWF.'' Martine: ,,Wel handig als je dan kunt pinnen, ik heb bijna nooit cash.'' ,,Of je een asbak leeglikt' Dat zei een goede kennis van mij laatst. Hij had het over zoe nen met zijn vriendin. Die was er niet bij, dat spreekt vanzelf. De kennis rookt, 'hooguit twee pakjes per week', de partner maakt het bonter: anderhalf per dag. Gemiddeld. Niet te hachelen. Gore hap. Bek vol gruis. De rokende kennis wordt welsprekend als hij het over zoenen met zijn vriendin heeft. Soms breng ik het opzette lijk ter sprake en dan gaat-ie weer los. Bedorven bries. Weeïge walm. Afgefikte turf. Bruine aan slag. Doorrookte spelonk. Hij weet dat hij succes heeft, maar de walging is echt. Ik leg hem voor: hoe zou zoe nen met haar zijn voor iemand die niet rookt? Dat spreekt niet aan. De wereld van niet-rokers is hem vreemd. Ongehinderd ade men, nuances aan geuren waar nemen - zoiets schijnt te bestaan. Niet aan de orde. Zelf heb ik nooit gerookt, wat geen verdienste is. Het kwam er gewoon niet van, toeval eigenlijk. In mijn kringen was de niet-ro- ker een outcast. D e juiste houding was shag rollen, inhaleren, ste vige uitspraak doen, uitblazen. Onverschillige blik. Dan was je iemand. De niet-roker miste die middelen om zich een houding te geven. Je kon bovendien niet afzijdig gaan staan en mistig in de verte staren. Voor rokers was dat heel normaal, signaal: laat me, ik heb diepe gedachten. Deed je zoiets zonder sigaret, dan was je zonderling. De wereld is veranderd: de verstokte rokers van toen zijn de militante anti's van nu. ,,Ik rook niet'', zegt de date. Ze loopt dagelijks in gevechtspak op een station. Handhaving staat op haar rug. ,,Beter'', zeg ik (uitdrukking van mijn zoon). ,,Zal ik jou eens lekker hand haven?'' zegt ze. Even later kan ik er niet onder uit: ze smaakt naar oude as. ,,Je rookte toch niet?'' Defensief: ,,Het is al een tijd geleden, hoor.'' ,,Hoe lang?'' ,,Een week.'' Niet te hachelen. lekker om te lopen, het is goed voor mijn lijf.'' Ook meedoen? Stuur een mail naar geldengeluk@persgroep.nl In het magazine van 9 februari voerde Egbert Jan Riethof in zijn column een oude geliefde op die, hoewel de naam was veranderd, te herkenbaar bleek. Haar echtgenoot werd bij zijn echte voornaam genoemd. De column noemde een gevoelig persoonlijke detail, en de persoon in kwestie en haar familie hebben sommige gebruikte bewoordingen als onheus ervaren. Dat betreuren wij en was ook niet zo be doeld. De column had bij nader inzien zo niet in de krant gemogen. We bieden de betrokkenen excuses aan. Hoofdredactie en Egbert Jan Riethof Egbert Jan Riethof (65) is journalist. Hij heeft een dochter (26) en een zoon (24). Egbert Jan woont in z'n eentje in een huis met drie verdiepingen. ZATERDAG 18 MEI 2019 7

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 95