8 NIEUWS EUROPESE VERKIEZINGEN VERDEELDE STAD De kloof tussen kiezers die pro- en anti-Europa zijn is op weinig plekken zo zichtbaar als in Nijmegen. Aan de ene kant van het kanaal regeren GroenLinks en optimisme, aan de andere kant Forum en teleurstelling. Reportage uit een verdeelde stad. Natuurlijk gaat Gideon Stomp stem men. De 24-jarige student politicologie, die met muntthee en laptop in een café in het Nijmeegse buurtje Bottendaal is neergestreken, kiest komende donder dag weer voor D66. Vanwege het kli maat, waar 'in Europees verband iets aan gedaan móét worden'. En omdat Nederland als klein en open land de EU nodig heeft. ,,We kunnen niet zonder.'' Theo Lucassen (63), die vijf deuren verderop met zijn vrouw in een char- mant-rommelige etagewoning resi deert, denkt er net zo over. ,,Op we reldschaal stelt Nederland niks voor. We moeten het samen doen.'' Lucassen kiest sinds jaar en dag voor 'de groene agenda en het humane mi gratiebeleid' van GroenLinks, waarvoor hij in de jaren 90 wethouder was. ,,De populisten van PVV en Forum willen met hun anti-immigratieretoriek in Brussel voet tussen de deur krijgen. Dat vind ik niet goed.'' Zo'n 6 kilometer verder, aan de andere kant van het Maas-Waalkanaal dat Nijmegen doorklieft, is de sfeer to taal anders. In de wijk Zwanenveld heb ben Wesley Philipsen (31) en vriendin Tamara (30) helemaal niks met Europa. Wesley, chef-manager in een melkpoe- derfabriek: „Nederland komt er als rijk land slecht vanaf. Wij nemen veel im migranten op, terwijl andere Europese landen niks doen.'' Het stel stemt Forum, vanwege het strenge immigratiestandpunt. Wesley: ,,We kunnen de buitenlanders die er nu zijn niet meer terugsturen. Maar we moeten niet nog meer mensen hier naartoe halen.'' Tamara, werkzaam in de thuiszorg: ,,Het moet wel Nederland blijven.'' De verkleuring van zijn eigen wijk zit ook Zwanenvelder Ronald van der Broek (67) dwars. De gepensioneerde oud-kweker, die zelf in een huurhuis woont, kijkt met argusogen naar de in stroom van andere culturen. ,,Hoe ko men buitenlanders zo snel aan een huurwoning, terwijl Nederlanders ein deloos op een wachtlijst staan?'' Ronald stemt zoals altijd PVV. Van Provinciale Staten in Nijmegen hem mag Nederland de EU uit. „Europa heeft te veel invloed. En ja, die brexit lijkt nu een chaos, maar misschien is Engeland over tien jaar véél beter af dan wij.'' Bottendalers Stomp en Lucassen zijn bepaald niet de enigen in hun wijk vóór de EU. Bij de provinciale verkiezingen in maart kregen GroenLinks in deze wijk 30 procent van de stemmen, ge volgd door D66 (17) en PvdA (11). De op komst was hoog. In Zwanenveld, de wijk van Wesley, Tamara en Ro nald, was de opkomst juist laag: in stembureau Leuvenshof stemde bijvoorbeeld maar 28 procent. Fo rum werd er de grootste (25 procent, daarna volgden PVV (17) en SP (12). Hoe kan stemgedrag in één stad zó verschillen? ,,Er zijn twee Nijmegens'', zegt Peter van der Heiden, politicoloog aan de Nijmeegse Radboud Universiteit. Het Maas-Waalkanaal snijdt de stad niet alleen geografisch doormidden. De kansrijken wonen meestal in Oost, de kansarmen in West. Statige huizen Wie Bottendaal vanaf het Centraal Sta tion binnenwandelt, valt al snel voor de charme van het stadsdeel. Voor het ho gere personeel van de oude Nijmeegse fabrieken verrezen hier in de negen tiende eeuw statige huizen. Aan de brede lanen zitten talloze cafeetjes en eettentjes. De arbeiderswoningen in de zijstraten zijn opgeknapt, industriepan den gesloopt. Rachel Tielens (29), eigenares van café Bombarie, krijgt de Bottendalers dage lijks aan tafel. ,,Ze zijn groen. En links, haha. Kijk maar op onze menukaart. Vijf van de veertien gerechten zijn vege tarisch of veganistisch. Als ik dat niet doe, kan ik de tent wel sluiten.'' Bottendaal is niet altijd hip geweest, vertelt Lucassen, naast oud-politicus ook voormalig docent geschiedenis: ,,In de jaren 60 en 70 kwamen er veel gast arbeiders. De huizen waren slecht. Toen er nieuwe, betere woningen in West werden gebouwd, trokken veel buiten landse mensen daarheen.'' Daarna kwam de stadsvernieuwing en de gentrificatie. Bottendaal is inmiddels zo populair dat de huizen volgens café eigenaar Tielens 'niet meer te betalen' zijn. ,,Voor een appartementje leg je zo 1000 euro per maand neer.'' Veel bewo ners werken bij de universiteit of het ziekenhuis. Meestal komen ze van bui ten de stad en ja, ze stemmen bijna al tijd progressief. Dat heeft, verklaart po litiek geograaf Josse de Voogd, zeker te maken met het linkse signatuur van de universiteit, 'met een veelheid aan soci ale en culturele studies'. En dan Zwanenveld, zo'n typische ja ren 70-wijk met rondlopende straten en trapveldjes. Doorzonwoningen in lichte baksteen met soms wel vijf kamers, hier en daar een NEC-schildje op de gevel. Het enige geroezemoes komt uit win kelcentrum Dukenburg, met visboer en Aziatische super. De meeste rolluiken gaan om 17.00 uur naar beneden. Pas in tweede instantie doet Zwanen- veld unheimisch aan. Sommige vitrages zijn bruingeel, voortuinen overwoe kerd. Sven, fitnessinstructeur van 23, deur op een kier: ,,Of ik ga stemmen? Geen idee. Als ik ga, wordt het Baudet.'' zaterdag 18 mei 2019 GO Er zijn twee Eefje Oomen en Sander van Mersbergen Grootste party per wqk GroenLinks Forum v. Democratie A SP A VVD Gideon Stomp woont in de wijk Bottendaal en is pro-Europa. ,,We kunnen niet zonder.'' Hij gaat weer op D66 stemmen. fotos koen verheijden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8