O 1SB H m De bomen en het bos... 'Een erfenis is mooi meegenomen maar reken er niet op' 'Gezondheid kun je niet kopen' 'Plannen maken is mooi, maar het loopt altijd anders dan je denkt' Klusvrouw Hieke Grootendorst 11 7. Inventariseer hoeveel pensioen en AOW je hebt opgebouwd en hoeveel je maandelijks nodig hebt om de jaren te overbruggen tussen het moment dat je stopt met werken en je AOW en/of pensioen krijgt. 8. Houd rekening met onzekerheden of onvoorziene ontwikkelingen waardoor je plan bijstelling behoeft. De fiscale wetgeving kan veranderen, de AOW-leeftijd verder stijgen, je pensioen tegenvallen. Jij kunt ziek worden, je partner kan overlijden of jullie gaan scheiden. Dat heeft alle maal financiële gevolgen. 9. Ga uit van eigen kracht. Misschien wacht je een erfenis en als die komt is dat leuk meegenomen, maar houd er in je plannen geen rekening mee. 10. Laat je begeleiden door een des kundige. Evalueer geregeld met hem of haar je financiële situatie, zodat je tijdig weet of en hoe je eventueel je plannen moet bijstellen. PEARL DE ZEEUW Met de verkoop van haar apparte ment in Utrecht wil ze een buffertje aanleggen. ,,Daarmee houd ik het wel uit tot mijn AOW. Toen ik op mijn 15de in de zorg begon te werken ben ik meteen pensioen gaan opbouwen. Dat is inmiddels best een leuk bedrag.'' Hol of dof Zacht of hard Speciale plug Voor massieve ondergronden kies je een standaardplug. Voor holle ondergronden een holle wandplug van kunststof of metaal, een paraplu- of gipsplaatplug. Voor cellenbeton kies je een speciale plug, zoals de frame-ankerplug of schroefnagelplug. Als je het echt niet weet, kies dan voor de universele plug. Zwaargewicht Handig haakje Hieke Grootendorst geeft elke week klustips en een inkijkje in haar leven als klusvrouw. Vandaag: pluggen GO ZATERDAG 18 MEI 2019 De redactie van Zo werkt samen met de specialisten van AutoTrack, BesteProduct.nl, HardwareInfo, Independer, Intermediair, Koken&Eten, Nationale Vacaturebank, New Scientist en Tweakers. van die sterk wisselende beurskoer sen, ga dan liever gewoon sparen of risicomijdend beleggen met een lager rendement. Floris van Dijk wil over tien jaar kunnen stoppen met werken. FOTO ERIK VAN T WOUD Wat is werkelijk belangrijk in mijn leven, vroeg Pearl de Zeeuw (34) zich af na twee ernstige auto ongelukken. Geld en bezittingen niet. Vriendschappen, relaties en gezondheid des te meer. Ze gooide haar leven om en besloot: op mijn 50ste wil ik kunnen stoppen met werken. „Gezondheid kun je niet kopen, tijd wel.'' De 'bijna-alleenstaande' De Zeeuw (,,mijn man en ik zijn onze relatie aan het afbouwen'') stopte na de ongevallen noodgedwongen met haar zwemschool, begon een prak tijk als coach en scheidingsmedia tor en verhuisde naar de Marok kaanse stad Agadir. Daar woont ze twintig dagen per maand. De rest van de tijd bewoont ze een be scheiden appartement in Utrecht. In Utrecht ontvangt ze haar cliën ten, in Agadir doet ze bureauwerk. ,,Het klimaat en de relaxte sfeer zijn de belangrijkste redenen waarom ik naar Marokko ben ver huisd'', vertelt ze. ,,Het is ook fijn dat het leven er spotgoedkoop is. Ik kan er rondkomen van ongeveer 600 euro per maand. Mijn hoogste kostenposten zijn de maandelijkse vliegtickets naar Nederland en mijn telefoonrekening." Sparen Een stappenplan om over 16 jaar te kunnen stoppen met werken, heeft ze niet. „Plannen maken is mooi, maar het loopt toch altijd anders dan je denkt.'' Wel spaart ze maan delijks, de ene maand meer dan de andere. Ze rekent op een netto-inkomen van ongeveer 1500 euro per maand op haar 50ste. „Zeker in een land als Marokko red ik het daar makkelijk mee. Ik kan goed leven met weinig geld.'' Niet uitstellen Met haar vroegtijdige pensioen koopt ze vooral tijd, zegt ze. ,,Veel mensen stellen dingen uit tot later. Maar wie zegt dat later ooit komt?'' Niet dat ze straks op haar lauwe ren wil rusten. „Welnee, zo zit ik niet in elkaar. Mijn droom is dat ik ergens in een warm land in een fijn huis woon, met in de keuken een fornuis met zes pitten en een stuk of wat beschadigde pleegkinderen die bij mij een goede tijd hebben.'' Ken je dat? Je hebt pluggen op je lijstje voor de bouwmarkt staan. Hup, even heen en weer voor een doosje. Je komt aan bij het pluggen-pad en wat schetst je verbazing? De keuze is reuze. Je ziet door de bomen het bos niet meer! Je vraagt een mede werker om hulp en die stelt ge lijk een aantal vragen. Wat voor ondergrond is het? Wat wil je bevestigen? En hoe zwaar is het voorwerp dat je wilt bevestigen? Je glimlacht als een boer met kiespijn en denkt: weet ik veel! Ik bedoel: heb jij ooit je tv gewo gen? Of je muur ontleed? Dat zeg je natuurlijk allemaal niet, maar ondertussen voel je je dom omdat je deze vragen niet kunt beantwoorden. De verkoper zal wel denken: dat wordt helemaal niksMaar kom, wij gaan dit klusje wel even klaren. Van wat voor materiaal is jouw muur? Klop er eens met je knokkels op. Klinkt het hol of massief? Geloof me, ook zon der ervaring hoor je dat. Probeer het bij meerdere muren om het verschil te horen. Een buitenmuur klinkt meestal dof, dus massief. Een tussenmuur kan hol klinken. Voor het gemak onderscheid ik drie typen ondergronden. Een massieve on dergrond kan van beton zijn of massief baksteen. Een holle ondergrond kan van plaatmateriaal zijn of van geperforeerde baksteen. Dan heb je ook nog cellen beton: dit is niet hol, maar wel erg zacht. Klinkt tussen hol en massief in. Wil je heel zware voorwerpen bevesti gen, zoals een zonnescherm? Dan kun je beter kiezen voor een chemische plug, keil- of ankerbouten. Laat je vooral adviseren in de winkel. Check dus van tevoren de ondergrond, voor zover je dat kunt bepalen, en het gewicht van het voorwerp. Heb je een uitgelubberd gat in een holle wand waar je weer wat wilt ophangen? Daar heeft een 72-jarige klusjesman een haakje voor bedacht. Van dat happy hooky word je vooral zelf blij, want je hoeft niet te boren of schroeven. Het is veilig en geschikt voor gangkastdeuren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 83