'Maak een plan en voer het uit' De meeste mensen zouden best graag eerder stoppen met werken. Maar hoe? Zelfstandig financieel adviseur Floris van Dijk (29) legt uit hoe hij dat aanpakt. Stel heldere doelen, maak een daarop afgestemd plan en begin liefst vandaag nog met de uitvoering. 'Hoe eerder je begint, hoe meer tijd er is om je doel te bereiken' 10 komt uit op 2000 euro netto per maand. Maak dan een plan hoe je straks structureel die 2000 euro per maand kunt overhouden. En bedenk: hoe eerder je ermee begint, hoe meer tijd en mogelijkheden je hebt om je doel te bereiken. 3. Wees realistisch: met een netto maandinkomen van 2500 euro kun je maandelijks geen 1000 euro sparen. Bedenk ook dat je nü leeft: geef gerust geld uit aan leuke dingen, maar wees je bewust van je uitgaven. Bespaar waar mogelijk. 4. Als je eenmaal hebt besloten om eerder te stoppen, gS er dan ook hele maal voor! Commitment is alles. 5. Verlaag je vaste lasten. Los zo snel mogelijk je hypotheek af. Doe die tweede auto de deur uit, dat scheelt je al gauw zo'n 300 euro per maand. 6. Zorg voor een vaste inkomens stroom die niet op een bepaalde leef tijd stopt omdat 'het geld op is'. Koop, indien mogelijk, onroerend goed en verhuur dat. Begin met beleggen en kies voor de lange termijn. Doe wel wat bij je past: word je zenuwachtig Het overgrote deel (72 procent) van de werkende Nederlanders wil eerder met pensioen dan het mo ment waarop de (huidige) AOW-leeftijd van 67 jaar bereikt wordt, blijkt uit on derzoek van het platform Wijzer in geldzaken van eind 2018. Die leeftijd geldt tot 2021; afhankelijk van de demografische ontwik kelingen wordt de AOW- leeftijd daarna stapsge wijs, met drie maanden, verhoogd. Uit hetzelfde on derzoek blijkt dat meer dan de helft van de onder- vraagden geen maatrege len heeft genomen om eer der te kunnen stoppen, zoals het aflossen van de hypotheek of extra sparen. 20 procent wil langer doorwerken dan de leeftijd waarop ze recht hebben op AOW. Over uiterlijk tien jaar wil Floris van Dijk stoppen met werken. Dat wil zeg gen: waarschijnlijk blijft hij lekker aan de slag. Maar alleen omdat hij wil, niet omdat het moet. „Straks wil ik alleen nog werk doen dat ik leuk vind. Begrijp me goed: ik hou van mijn werk. Maar ik wil niet meer die druk voelen van moeten werken om rond te komen.'' Zijn plan ligt klaar, de uitvoering is in volle gang. Zo heeft hij als beleg gingsobject een pandje gekocht om te verhuren. Dat levert hem een vast maandelijks inkomen op. Een deel daarvan gebruikt hij om de hypo- theeklasten van zijn huis te betalen. De rest zet hij opzij: ,,Een buffertje voor tegenvallers. Altijd handig.'' Gaandeweg wil hij meer onroe rend goed kopen en verhuren. Ook vanwege de vaste inkomensstroom die dat oplevert. ,,Het is bijna onmo gelijk om een bedrag te sparen waar van je onbezorgd kunt leven tot je sterft. Dan heb je het al gauw over minstens een miljoen euro. En als je AOW-LEEFTIJD heel oud wordt, is dat misschien niet eens genoeg. Daarom kun je beter zorgen voor inkomsten die niet opdrogen.'' Risico Beleggen doet hij ook. Dat levert, op lange termijn, (veel) meer op dan sparen. ,,Afhankelijk van welke risico's je wilt lopen, kan 1 belegde euro over dertig jaar zomaar 16 euro waard zijn. Dan moet je niet in pa niek raken als het eens tegenzit op de beurs.'' Zelf belegt Van Dijk onder meer in relatief veilige, gespreide in ternationale indexfondsen met lage kosten. Uiteindelijk hoopt hij over uiterlijk tien jaar ongeveer 2000 euro netto per maand over te houden uit de huuropbrengsten van zijn onroerend goed. ,,Samen met het rendement van mijn beleggingen is dat genoeg. Het helpt dat ik weinig nodig heb om goed te kunnen leven. Ik hou van reizen, maar hoef bijvoorbeeld geen dure auto's. Natuurlijk kan het tegenzitten. Dan kan ik mijn inkomen altijd aanvullen door er bij te werken. Maar niet meer de vele avonden zoals nu.'' »10 Tips van Van Dijk 1. Bedenk hoe je wilt leven op je 50ste. Wil je helemaal stoppen met werken, minder werken, ander werk doen? Wil je verhuizen naar een klei nere, goedkopere woning? Of zelfs naar een andere streek of ander land waar het leven goedkoper is? 2. Bereken hoeveel je nodig hebt om dit leven te kunnen leiden. Stel je ZATERDAG 18 MEI 2019 GO Hoeveel mensen op hun 50ste (of eerder) stoppen met werken, is onbekend. Het CBS houdt dat niet bij. Wel registreert het CBS het aantal mensen dat vanaf zijn 55ste met pensi oen gaat. Volgens de meest recente cijfers waren dat er in 2017 4000 tussen de 55 en 60 jaar, 32.600 tussen de 60 en 65 jaar, 27.800 tussen de 65 en 70 jaar en 1800 boven de 70. De gemid delde leeftijd waarop men sen in 2017 met pensioen gingen, was 64,8 jaar. Stoppen op je vijftigste kan best JOHAN NEBBELING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 82