Ga naar het park waar je zelf de ezels mag voeren V- Lekker makkelijk Bloed is aan een klok verbonden die aftelt tot je dood td tfl Kinderen krijgen hart voor de natuur als ze dieren in het echt kunnen zien 9 u zit waar de arts niet makkelijk bij komt. ,,In de kankergeneeskunde vind ik dit de meest fascinerende gebeurtenis van de afgelopen tien jaar'', zegt hematoloog Marc Boog- aerts, auteur van Bloed. ,,Met een kleine bloedafname kun je nu iets zien waar je vroeger een rits scanners en onderzoeken voor nodig had.'' Geprogrammeerd om te sterven Ons beenmerg heeft 10.000 tot 20.000 bloedvormende stamcellen, die zich ongeveer elke vijf jaar delen en elke dag miljarden nieuwe bloed cellen produceren. Bij elke deling van deze stamcellen gaat een stukje van de telomeren, de uiteindes van de chromosomen die de blauwdruk van de cel bevatten, verloren. Als de telo- meren te kort worden, wordt celde ling onmogelijk. Ons bloed is dus aan een klok ver bonden die aftelt tot je onvermijde lijke dood, wanneer je bloedstamcel- len 'op' zijn. De meeste mensen ster ven lang voordat zij dit punt berei ken, maar de oudste Nederlander Hendrikje van Andel-Schipper kwam in de buurt. Toen zij in 2005 Bloed, Marc Boogaerts, Uitgeverij Lannoo, €24,99 op haar 115de overleed, vonden artsen nog slechts twee werkende bloed- stamcellen in haar beenmerg. Zij had nooit ouder dan 120 kunnen worden. In 2016 lukte het onderzoekers in Utrecht dit proces bij muizen te ver tragen, door de signalen van verou derende cellen monddood te maken. Dat is nog niet op mensen toepas baar, maar onderzoekers gebruiken deze kennis wel om kwalijke tumor cellen juist sneller te doen veroude ren en afsterven. Jong bloed In horrorverhalen blijven vampiers jong omdat zij nieuw bloed drinken. In het laboratorium bestaan 'parabi- onten'. Dat zijn dieren, zoals muizen, die chirurgisch verbonden zijn, zodat zij elkaars bloedstroom delen. We tenschappers ontdekten dat 'jong bloed' de oudere muizen goed doet, andersom kregen de jongere muizen last van ouderdomsklachten. Ze we ten nog niet goed waardoor dit komt. Verjongende bloedtransfusies bij mensen kunnen ernstige bijwerkin gen veroorzaken, zoals fatale infec ties. De tijd moet uitwijzen of we er ook baat bij hebben. Nynke de Jong, Hanneke Hendrix en Alex van der Hulst schrijven per toerbeurt over zaken die het leven van jonge ouders gemakkelijker moeten maken. Alex is een graag geziene gast in dierenparken en hoopt dat zijn kinderen daar wat lessen over diervriendelijkheid opsteken. Deze meivakantie bevond ik me op een heuvel in de Waalse Arden nen. In een dierenpark. Dat was me vorig jaar zomer ook al overko men. Ander park, andere heuvel, zelfde Ardennen. Ik constateerde op basis van deze twee ervaringen dat je als dier maar beter niet in een park in Wallonië kunt zitten. In het eerste park zaten de beer en de tijger er zielig en krap behuisd bij. In het laatste park waren de wolven de betreurde partij, in hun kleine bosje. Het roept gelijk weer de vraag op of dierentuinen nog van deze tijd zijn. Arme beestjes die opge- sloten worden voor de aapjeskij kers. De verblijven zijn de laatste jaren luxer en groter geworden, maar is het niet beter om helemaal te stoppen met dieren opsluiten voor ons vermaak? Dat kunnen wij wel vinden, maar de kinderen dan? Daar in België leerde mijn dochter dat een echte wolf heel anders is dan die ze kende uit het sprookje van Rood kapje. Die sluwe en pedante heer Vos uit Pieter Konijn van Beatrix Potter blijkt ook al niks met een echte vos te maken te hebben. Je wilt dat kinderen over de natuur leren, maar gaat niet met een peuter om half zes 's ochtends verscholen achter een boom in het bos wachten tot een groep zwij nen voorbijkomt. Nu stonden ze voor onze neus in de grond te wroeten. Verderop lag een varken met een flinke vacht die door de kleine Freek Vonkjes het schaap varken werd gedoopt. Voor het milieu is het niet best als we massaal naar Afrika vliegen om leeuwen en olifanten te zien of de rust op de poolcirkel verstoren in de hoop een ijsbeer tegen het lijf te lopen. Een bioloog van het Arnhemse Burgers' Zoo leerde me pas dat dierentuinen ingezet worden om snel uitstervende diersoorten te behouden. Misschien is dat de toekomst voor de dierenparken. Opvang van verwaarloosde wilde dieren, zoals in het Berenbos in Ouwehands Dierenpark in Rhenen, en behoud van bedreigde dieren. Kinderen krijgen hart voor de natuur als ze dieren in het echt zien, niet in tekenfilms of op plaktatoeages van Albert Heijn. Binnenkort gaan we weer naar het Duitse dierenpark vlak over de grens, waar je de geiten, zwijnen, schapen, herten en ezels zelf mag voeren. Om te leren dat poep stinkt, geiten je vingers aflikken en dieren ruziemaken. Alleen zitten in dat park wel weer een zielige adelaar en wat uilen in kleine hokjes. Ideaal is het nergens, maar misschien is dat ook juist wel een goede les voor kinderen. -Alex van der Hulst Nynke de Jong (34), Hanneke Hendrix (39) en Alex van der Hulst (41) hebben kinderen in de leeftijd van 0 tot 7 jaar. Ze maken de opvoed-podcast Ik Ken Iemand Die en schreven het gelijknamige boek. GO ZATERDAG 18 MEI 2019 Mare Boogaerts L geschiedenis jmtSi,

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 81