Kijken naar de tussenstand in ons leven Bloedonderzoek David Arjan Lager dan vier ervaren mensen boosheid en zijn ze vaak ziek In zijn boek Bloed beschrijft hematoloog Marc Boogaerts de geschiedenis van de rode vloeistof. En hij laat zien wat wij nu aan bloed kunnen aflezen, van je afl<omst tot je onvermijdelijke sterven. t I 8 David en Arjan (r.) van geluksplatform 365 Dagen Succesvol delen hun lessen voor een leuker leven. Afgelopen week was het weer zover: tijd voor het belangrijk ste gesprek dat David en ik met elkaar voeren. Elke drie maan den is het raak. Omdat som mige gesprekken pas waarde vol worden als je ze vaker voert. Dit is wat we doen: we gaan bij elkaar zitten, doen onze ogen dicht, zetten onze voeten op de vloer, duwen onze rug tegen de stoelleu ning en ademen rustig in en uit. In gedachten laten we de vier belangrijkste gebieden in ons leven aan ons voorbij gaan: hoe gaat het met onze gezondheid, onze belangrijke relaties, op ons werk en finan cieel? We zoeken niet naar ge nuanceerde analyses of allerlei rationeel aantoonbare argu menten, we voelen alleen maar. Voelt het ontspannen? Of voelen we onrust, stress, strijd, angst? Dan maken we een kort rap portje. Op elk van de vier gebieden geven we ons leven een rapportcijfer op de schaal van 0 tot 10. Nul betekent dat ons leven niet slechter kan en tien betekent dat het opper best is. Genadeloos als een thermometer staat zo in een paar simpele getallen de tus senstand van ons leven op pa pier. Je kunt dit nu voor jezelf invullen als je wilt. Hoe eerlij ker hoe beter. Er volgt nog één vraag: zijn de getallen stijgend of dalend? Deze methode hebben we niet zelf bedacht. In de geluks- wetenschap ontwikkelde Hadley Cantril al in 1965 zijn Cantril Ladder: een simpele manier om geluk te meten. Het uitgangspunt is dat je geluk (of je welzijn, of je tevredenheid) per definitie subjectief is. Het is een vol strekt persoonlijke ervaring en meer niet. Dat maakt het zin loos om 'objectief geluk te meten, zoals inkomen, veilig- heid of levensverwachting. Daar ben ik het niet helemaal eens, want die zaken beïn vloeden elkaar nogal, maar op individueel niveau heb je wel het meest aan Cantrils ladder. Die methode is zo simpel als wij hem uitvoeren: geef je le ven een cijfer op een schaal van 0 tot 10, zoals je het nu er vaart én zoals je denkt dat het over vijf jaar is. Ofwel: stijg je, of daal je? Door die cijfers ontstaan drie categorieën. Onder de 4 ben je aan het lijden, tussen 4 en 8 ben je aan het worstelen en boven de 8 ben je aan het flo reren. Het maakt nogal uit in wel ke categorie je zit. Mensen die hun leven een cijfer onder de 4 geven, ervaren veel boos- heid, machteloosheid en zijn vaak ziek. In de worstelfase maken mensen zich financiële zorgen en eten ze vaker onge zond. Zit je boven de 8? Dan ben je beter in staat anderen te helpen en voel je je sterker en zelfverzekerder. Het gaat dus echt ergens over. Het rapport liet er bij David en mij geen twijfel over be staan: het cijfer voor onze gezondheid is lager dan 8. En daalt bovendien over vijfjaar! We hebben meteen een inge wikkeld slot gekocht voor onze kast met koekjes. Over drie maanden zien we of het helpt. -Arjan Vergeer Bloed in alle soorten De meeste mensen kennen hun bloedgroep (A, B, O of AB) en hun resusfactor (positief of negatief). Naast deze categorieën zijn er meer dan dertig bloedsoorten, vaak zeer zeldzaam. Zo ontdekten wetenschap pers bijvoorbeeld de Diego-groep, een bloedsoort die enkel in Azië en bij de inheemse bevolking van Noord- en Zuid-Amerika voorkomt. Het bloed van je voorouders voor spelt voor welke ziektes je vatbaar bent. Het gen voor hemoglobine S, dat de bloedaanmaak beïnvloedt, is een goed voorbeeld. Kinderen die dit gen van een ouder ontvangen, heb ben een betere weerstand tegen malaria. Maar kinderen die het van beide ouders erven, ontwikkelen sikkelcelziekte, een genetische aan doening die ernstige bloedarmoede veroorzaakt. Vooral in Afrika komt deze ziekte veel voor. Bloed vertelt waar je vandaan komt Ons bloed vertelt ook iets over waar wij nu verblijven. Leef jij naast een snelweg of in een drukke stad? Dan wordt jouw bloed volgens Zweedse studies aan meer dioxines en fijnstof DE RODE DRAAD blootgesteld, wat de kans op bloed- kanker verhoogt. Mensen die op grote hoogte leven hebben meer rode bloedcellen, zodat zij meer zuurstof uit de ijle lucht opnemen. Boven op een berg werkt dat in hun voordeel, maar dichter bij de grond verhoogt het de kans op trombose. Professionele sporters gebruiken deze kennis graag in hun voordeel. Zij trainen bijvoorbeeld ver boven zeeniveau of slapen in drukcapsules, zodat zij meer zuurstof in hun bloed kunnen opnemen tijdens de wed strijd. Of zij doen aan illegale bloed- doping, waarbij ze bloed na een berg- training of EPO-kuur opslaan en voor de wedstrijd injecteren. Bloed als waarschuwing Ons lichaam laat sporen in ons bloed achter, en sinds 2010 kan een bloedtest verborgen kankers aan het licht brengen. Een tumor bestaat uit snel delende cellen, en deze cellen laten dna-sporen in het bloed achter. Artsen kunnen deze dna-deeltjes met nieuwe bloedtests opsporen. Zo'n liquid biopsy vertelt veel over het soort tumor, de kwaadaardigheid en de agressie. Dat kan levensred dend zijn als de kanker op plaatsen ZATERDAG 18 MEI 2019 GO N Reageren? zo@persgroep.nl SAMUEL BOM De sleutel tot de toekomst Nieuwe bloedtesten kunnen kanker opspo ren. FOTO SHUTTERSTOCK Wie de mens wil begrij pen, kan niet om bloed heen, zegt hematoloog Marc Boogaerts. ,,De fascinatie met bloed loopt als een rode draad door onze ge schiedenis. We zijn ge fascineerd door mytho logische verhalen waarin goden door bloed waden en de geschiedenis van Ro meinen die het bloed van gladiatoren dron ken. Bloed druipt van elke bladzijde in het Oude Testament en staat ce'n- traal in de eucharistie." Als hematoloog ligt het rode goedje hem dicht aan het hart. „Bloed is de alfa en de omega van de genees kunde. Zonder bloed zijn de hersenen een vettige hoop blubber, is het hart een droge pomp en dooft het licht in onze ogen.'' Met zijn boek wil Boogaerts niet alleen laten zien dat onze fascinatie eeuwig is, maar werpt hij ook een blik op een toe komst waarin bloed de sleutel tot grote medi sche revoluties blijft. ,,In vijftig jaar is er meer veranderd dan in de eeuwen daarvoor bij el kaar. Toen ik begon als hematoloog overleefde 20 tot 30 procent van de kinderen met leuke mie. Nu is er 90 procent genezingskans. Bloed leidde ons ook naar de stamcel, en zal centraal staan in de biotechnolo- gische revolutie van de toekomst. We moeten blijven opletten dat wij als wetenschappers niet te snel willen. Maar wat aan de horizon staat is zo fantastisch dat het mij spijt dat ik te vroeg geboren ben.''

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 80