Vouwwagen luxer dan tent, handzamer dan caravan Niets zo Nederlands als de massale trek naar de camping. Voor wie daarbij niet kan kiezen tussen tent of caravan is er een tussenvariant: de vouwwagen. Dankzij modern opzetgemak flexibeler dan ooit. Eenmaal uitgeklapt biedt hij vaak meer woonruimte dan een tent of caravan Als een gehuurde vouwwagen bevalt, kun je hem na de vakantie alsnog kopen ROB NIJMAN De vouwwagen heeft zijn saaie imago afgestoft. Warme zomers en innova ties maakten de weg vrij voor een comeback. Hef- dakken, tenttrailers, modellen waar geen haring of scheerlijn aan te pas komt en zelfs opblaasbare vouw wagens zorgden in 2018 voor een verkoopstijging van dik 20 procent. De klassieke Alpenkreuzer wordt inmiddels vergezeld door merken als Cabanon, Trigano en het Neder landse Holtkamper. Je kunt ze kopen, huren en inmiddels via deelplatformen onderling uitwisse len. economie terecht. Bijvoorbeeld bij Camptoo.nl, waar particulieren hun wagen te huur aanbieden. Veel ver kopers van vouwwagens en tent trailers zijn tevens verhuurder. Daar kun je een huurkoopcontract afslui ten, waarbij je de vouwwagen na de vakantie alsnog kunt kopen - met aftrek van de huursom. Een uitge breide proefrit dus. Huren doe je voor zo'n 350 tot 500 euro per week. Afhankelijk van de verhuurder komen daar mogelijk kosten voor schoonmaak, kenteken plaat en opties (luifel, koelbox, gas fles, et cetera) bij. Reken voor een luifel, grondzeil of disselbak op 30 tot 50 euro per week extra. De verzeke ring is vaak bij de huurprijs inbegre pen. 6 Waar moet je verder aan denken? Zorg voor de juiste papieren als je op pad gaat. Alle aanhangers, ook vouw wagens en caravans met een maxi maal toelaatbaar gewicht onder de 750 kilo, moeten zijn voorzien van een Europese typegoedkeuring. Voor aanhangwagens zwaarder dan 750 kilo is daarnaast een ken tekenbewijs verplicht. Let op: daarbij gaat het om het totaalgewicht van de aanhanger plus het laadvermogen (het gewicht dat er maximaal in mag worden meegenomen). Die gegevens vind je op een plaatje op het chassis. IWat maakt een vouw wagen een vouwwagen? Een vouwwagen bestaat in de basis uit een tent die over een vouwbaar frame is gespannen, en een aanhang wagen waarin het geheel kan worden ingeklapt. Globaal genomen zijn er drie opzetsystemen: symmetrisch, waarbij de slaapgedeeltes aan weers zijden uitklappen; asymmetrisch, met een deksel dat in de lengte of breedte omklapt; en de wat minder voorkomende hefdakvouwwagen, met een kunststof deksel dat omhoog wordt gezet en als dak fungeert. Fabrikanten hebben zo hun eigen varianten op deze basissystemen. 2 Wat zijn de voordelen? Wie direct denkt aan onhandige constructies en gehannes met lompe uitvouwtenten, heeft een moderni seringsslag gemist. De huidige mo dellen bieden aanzienlijk meer luxe dan een tent en blijven met een aan schafprijs vanaf 5000 a 6000 euro ver onder de prijs van een tourcaravan. Gasdrukveren en automatische opzetsystemen maken gedoe met tentstokken overbodig, terwijl je je tijdelijke onderdak praktisch net zo snel opbouwt als dat je een caravan goed neerzet. Eenmaal uitgeklapt biedt hij doorgaans meer woon ruimte dan een tent of caravan, al hangt dat uiteraard af van het model. Ook reis je gemakkelijker met een vouwwagen aan de trekhaak dan met een caravan. Het brandstofverbruik en trekgewicht ligt lager, je rijdt sta bieler dankzij een lager zwaartepunt en minder windvang en je bent met een vouwwagen meestal gewoon welkom op kleine campings waar caravans of campers taboe zijn. Weer thuis betaal je dankzij de beperkte afmetingen minder aan stalling, of vermijd je die kosten volledig omdat je een aanhanger op je eigen grond of schuur stalt, des noods op z'n kant. Ook ben je, onder de 750 kilo, niet gehinderd door aparte kentekenregistratie en zijn de onderhoudskosten lager. Reken voor stallingskosten, als je zelf geen plek hebt, op zo'n 200 euro per jaar. 3 Zijn er ook nadelen? Natuurlijk kent dit alternatief voor tent en caravan ook nadelen. Zo vergt het opbergen van je stulpje meer tijd en aandacht. Hoe ging dat inklappen ook alweer precies? En breek je op een regendag je kampement op, dan moet je die natte tent binnen 24 uur weer volledig opzetten en drogen om schimmel te voorkomen. Daarnaast biedt een tourcaravan natuurlijk een steviger en gemeubileerd onderko men met eigen sanitair. Kopen. Een vouwwagen kopen is goedko per dan huren, stelt de ANWB. Dat is een extra voordeel ten opzichte van een caravan, omdat onderhouds- en stallingskosten bij vouwwagens een stuk beperkter zijn. De aanschafprijs vormt dus al een groot deel van de uitgaven, waar caravanbezitters ook na de aankoop relatief hoge kosten houden. Om veilig op vakantie te kunnen, is het noodzakelijk dat een vouwwagen eens in de twee jaar of elke 10.000 kilometer een onderhoudsbeurt ondergaat. .of toch huren? Of kamperen met een vouwwagen bevalt, is iets wat je proefondervin delijk moet ontdekken. Bovendien is er veel keuze in merken, typen en in delingen. Zeker voor starters is huren daarom een prima alternatief. Dan ervaar je ook wat je wel of niet han dig en belangrijk vindt als je er zelf een wilt aanschaffen. Om te huren kun je in de deel- GO ZATERDAG 18 MEI 2019 Uitklapvakantie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 79