voor U getest Dna-tests (1) Breek ik snel cafeïne af? Heb ik sprintersgenen? Wat is mijn kans op alzheimer? Dna-zelftests beloven het antwoord op tal van vragen. Journalist Matthijs Meeuwsen deed zijn wangslijm op de post. Deze week aflevering 1: lifestyle- en gezondheidstesten. Alleen dna meten is te beperkt, talloze andere factoren spelen ook een rol 2 Vijn dna-monsters zijn nog niet op de post, of ik heb mezelf al beter le ren kennen. Gisteren heb ik met wattenstaaf jes in mijn mond geschraapt. Van daag ploeg ik met hondenpoepzakjes om de handen door een prullenbak vol luiers en koffiedrab omdat ik per ongeluk een van de vele registratie codes heb weggegooid. Eenmaal op geduikeld, stuur ik mijn buisjes naar vier firma's die meer over mijn iden titeit beloven te onthullen: Analyse Me, iGene, DNA is You en DNA- Healthtest. Het is slechts een greep uit de com merciële dna-testers. Begin dit jaar hadden 's werelds vier grootste aan bieders alleen al van 26 miljoen klan ten spuug of slijm ontvangen. Marc van Mil, hoofddocent biomedische genetica aan het Universitair Me disch Centrum Utrecht, begrijpt de aantrekkingskracht van dna-tests. ,,Die drie letters insinueren een we tenschappelijke betrouwbaarheid. Maar de meeste eigenschappen of aandoeningen kun je met deze tests onmogelijk voorspellen.'' Ook Marieke van Dooren, vice- voorzitter van de Vereniging Klini- PRIVACY sche Genetica Nederland, zet vraag tekens. Het genenpakket van elk mens is als een dikke encyclopedie, legt ze uit. Daarin zijn miljoenen zogeheten single-nucleotide poly morphism (snp's) te lezen: variaties in het dna die mogelijk iets zeggen over de kans op rood haar, peesbles sures, longkanker en tal van andere eigenschappen. ,,Helaas doen deze bedrijven hun claims na slechts een fractie van zo'n encyclopedie te heb ben doorgebladerd. Veel aandoenin gen zijn extreem complex. Bij de kans op hart- en vaatziektes spelen duizenden snp's een rol.'' ,,Ik geloof niet in hoe meer snp's, hoe beter'', zegt bedrijfskundige en iGene-oprichter Roy Haan. ,,Ik kijk liever naar twintig bewezen be trouwbare snp's dan honderd waar minder wetenschappelijke consen sus over is.'' Diabetes II Het verklaart de uiteenlopende interpretaties van mijn dna die na een week of zes op de digitale deur mat ploffen. Volgens DNA is You heb ik een verhoogde aanleg voor duur- sport, terwijl Analyse Me jubelt dat mijn spieropbouw gelijk is aan die van topsprinters. Maar zelfs als exact dezelfde snp tegen het licht wordt gehouden - ^7903146 - heb ik vol gens Analyse Me een licht verhoogde kans op diabetes type II, terwijl er volgens iGene geen vuiltje aan de lucht is. Van DNA-Healthtest ont vang ik geen rapport. Het bedrijf blijkt op de fles nadat tv-programma Opgelicht?! heeft aangetoond hoe zelfs na het inzenden van hondenslijm en kraanwater gefantaseerde dna-analy- ses werden teruggestuurd. Ook DNA is You blijkt daags na het verzenden van mijn resultaten alweer door fail lissement opgedoekt. Tests die je karakter uitdokteren zijn volgens medische experts per definitie kolder. ,,En voorspellingen over oorsmeer of wagenziekte lijken me vrij onschuldig. Maar je mag aan nemen dat een klant dat al lang weet'', schimpt Peter de Knijff, hoog leraar populatie- en evolutiegenetica van het Leids Universitair Medisch Centrum. Inderdaad: Analyse Me's FESTIVAL Ga naar pzc.nl/klassiekfestival 45% voordeel: bestel nu tickets van 70y- voor 39,-* Of koop een passepartout voor 3 concerten naar keuze voor 89,- ZATERDAG 18 MEI 2019 PC 'Waarschijnlijk heeft u geen rood haar' Wat gebeurt er met dna-monsters na analyse? Hoe wor den persoonsgege vens opgeslagen? Kunnen opsporings diensten, onderzoe kers of adverteer ders toegang krijgen tot de data? Zelfs wie de kleine lettertjes doorkamt, komt daar niet altijd achter. De NOS liet de verplichte priva cyverklaringen van zeven Nederlandse dna-testers door juristen beoordelen. Wat bleek? Zes van de zeven bedrijven hadden hun beleid niet op orde, in één geval was er zelfs geen privacyver klaring. l Li klassieke muziek De historische binnenstad van Elburg vormt ook in 2019 weer een prachtig toneel voor Festival Klassieke Muziek Elburg. Het vestingstadje, omringd door muren en een gracht, ademt nog steeds de sfeer van de middeleeuwen. Veel historische elementen zijn bewaard gebleven. Combineer het festivaL met een bezoek aan één van de musea die Elburg rijk is, de haven met de oude botters of een van de prachtige landgoederen in de directe omgeving! Ode aan Bach Donderdag 20 juni 2019 - Grote Kerk, Elburg -19.30 uur Matthaus Passion - J.S. Bach Vrijdag 21 juni 2019 - Grote Kerk, Elburg -19.00 uur Bachs 'Boerencantate' 'Koffiecantate' Zaterdag 22 juni 2019 - Grote Kerk, Elburg -15.30 uur Italian Barock 'n' Roll Donderdag 27 juni 2019 - Kloostertuin, Elburg - 20.30 uur Moscow Nights Vrijdag 28 juni 2019 - Kloostertuin, Elburg - 20.30 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 74