Zogezien Zeeland, wees blij met arbeidsmigranten ASHTONIA stopt! Arbeidsmigranten zorgen ervoor dat de Zeeuwse bevolking tot 2040 blijft groeien. Moet Zeeland blij zijn met de komst van nog meer buitenlandse werknemers? Absoluut, de BV Zeeland kan niet zonder vreemde handen. Gelukkig pakt een krimpgemeente als Sluis de handschoen op 23 de daaropvolgende operatie - die mislukte - brachten acht jaar na de val de boosdoener aan het licht: een whiplash. Ondanks alle lichamelijke tegenslag ziet Robin geen re den om zwaarmoedig door het leven te gaan. „Het is niet altijd makkelijk, maar ik heb nooit gedacht: voor mij hoeft het niet meer." Zijn gezin geeft hem positieve energie, net als zijn vrijwilligersbaan. Met het opruimen helpt de Kapellenaar niet alleen zijn omgeving, het heeft ook een positieve uitwerking op hemzelf. Beweging is goed voor Robins lichaam en fo cussen op het opruimen werkt bevrijdend voor zijn geest. Milieu Robin stapt een sloot in om een overhangende boomtak te bevrijden van flarden plas tic. Het milieu is eveneens een belangrijke reden voor zijn project. „Plastic verteert niet", roept hij vanuit de sloot. „Deeltjes komen in het grondwater terecht en zo be landt het uiteindelijk op ons eigen bord." Tijdens zijn ja ren als vrijwilliger bij de Stichting Landschapsbeheer Zeeland kon Robin het ook niet laten om rondslingerend afval op te ruimen. „In mijn pauze ging ik vaak een rondje lopen. Dan kwam ik terug met een tas vol troep." Mede dankzij inspirerende lotgenoten stapte hij uitein delijk met zijn eigen idee naar de gemeente Kapelle. „Zij waren een voorbeeld voor mij. Misschien kan ik ook weer een voorbeeld zijn voor iemand anders die in een soortgelijke situatie zit." Genieten Hoe voller de bakfiets raakt met vuilniszakken vol zwerfafval, hoe voller het wordt in het hoofd van Ro bin. De vraag waar hij nou echt van geniet, blijkt een lastige. „Mag ik daar even over nadenken?", vraagt hij beleefd. Hij zet de bakfiets op de rem en loopt met zijn grij per de berm in. „Waar geniet ik van", mompelt hij. Al snel volgt een eerste antwoord. „Mijn drie kinderen. Ze doen het zo goed." Hij wijst in de verte, naar de uitgestrekte landerijen met in het mid den een fietspad waar geen eind aan lijkt te komen. „Een ander denkt waarschijnlijk: oh nee, ik moet nog zo ver trappen. Voor mij kan het niet eindeloos genoeg zijn. Dat vind ik genieten." Twee jaar terug leek Zeeland nog af te stevenen op een totale krimp van de bevolking in de komende twintig jaar. Het aantal Zeeuwen zou volgens cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek da len van 383.137 naar 370.000. Er zijn twee oorzaken: het aantal ou deren neemt tot 2040 enorm toe en tegelijkertijd trekken jongeren weg. Dubbele vergrijzing, noemen statistici dat. Inmiddels is het tij gekeerd. De Zeeuwse bevolking groeit de ko mende twee decennia door tot bijna 400.000 mensen, bleek deze week uit de Provinciale Bevol- kings- en Huishoudensprognose 2019. De plotselinge trendbreuk is verklaarbaar. In de provinciale prognose zijn arbeidsmigranten veel beter in beeld gebracht. Niet iedereen is blij met deze ontwikkeling, blijkt onder meer uit de poll op de website van PZC. Van de respondenten ziet 60 pro cent de komst van meer arbeids migranten als negatief, ook al zor gen die ervoor dat de bevolking blijft groeien. Daarachter schuilt waarschijnlijk angst dat de Zeeuwse identiteit verwatert. Wat die identiteit precies be helst, is lastig te duiden. Qua af komst en nationaliteit zijn we im mers al een potpourri. Sinds de ja ren 70 is de helft van de Zeeuwen import. Gedreven door woning nood en soms ook werkloosheid kwamen destijds veel mensen uit Zuid-Holland en Noord-Brabant naar Zeeland. Migratie is overigens van alle eeuwen. De geschiedenis laat zien dat de Nederlandse koop mansgeest boven elk sentiment gaat. En ook dat de arbeidsmarkt altijd dynamisch is geweest. Ook nu is dat het geval. Met een historisch lage werkloosheid van 2,8 procent kunnen Zeeuwse werkgevers in de eigen regio nau welijks geschikt personeel vinden. Zeeuwse glastuinbouwbedrijven en fruittelers drijven bijna uitslui tend op nijvere Polen, Roemenen en Portugezen. De offshore en grootmetaal zijn afhankelijk van rondreizende lassers. Maar ook in hooggekwalificeerde beroepen stellen Zeeuwse bedrijven steeds vaker buitenlanders aan, omdat ze in Zeeland en ommelanden on vindbaar zijn. Chemici uit Rus land en de Baltische Staten en la boranten uit Polen bijvoorbeeld. In 2022 telt Zeeland 6000 vaca tures bij een ultralage werkloos heid. Arbeidsmigranten zijn kei hard nodig om de motor van de Zeeuwse economie draaiende te houden. Vaak vestigen ze zich hier permanent. Daar moet Zeeland blij mee zijn. Zonder hen slinkt de leeftijdscategorie 18-60 jaar fors. Juist die leeftijdsgroep houdt voorzieningen als scholen, win kels en theaters in stand. Nu nog goede huisvesting voor arbeidsmigranten, want daar is groot gebrek aan. Dat chemiebe drijf Dow in Terneuzen dertig tiny houses voor zijn groeiende groep buitenlandse medewerkers heeft gekocht, onderstreept de nood. Er zijn echter kansen in gemeenten waar de bevolking krimpt en een overschot aan woningen ontstaat. In die gemeenten kunnen wonin gen worden omgebouwd of nieuwe huizen verrijzen om ar beidsmigranten fatsoenlijk te huisvesten. Dat gaat veel geld kos ten, maar het is noodzakelijk. Een deel van die buitenlandse krach ten woont nu in erbarmelijke om standigheden. Ze dreigen te ver huizen naar buurlanden als Duits land en België die buitenlandse werknemers vaak nette woningen aanbieden. Gelukkig pakt een krimpge- meente als Sluis de handschoen op. Er liggen bij de gemeente nu twee initiatieven voor grootscha lige woningen voor werknemers in de toeristische sector, bij Cad- zand-Dorp. Zulke plannen kun nen een handvat bieden voor an dere Zeeuwse gemeenten, want hoe je het ook wendt of keert, er komen nog duizenden arbeidsmi granten naar Zeeland. Geven we die geen fatsoenlijke woning, dan prijst de BV Zeeland zich uit de markt en duiken we misschien wel een recessie in. GRATIS DVD: ASHTON BROTHERS Bestel nu tickets op pzc.nl/ashtonia PC ZATERDAG 18 MEI 2019 Kijk op de site bij /video Robin maakt jacht op zwerfaval Robin vindt een wieldop. FRANK BALKENENDE Na de feestelijke aftrap in Eindhoven trekt de karavaan naar Apeldoorn voor de voorlopige laatste editie van het absurde circusspektakel ASHTONIA. Van vrijdag 24 mei t/m zondag 16 juni strijkt de karavaan der krankzinnigheid neer in Apeldoorn en neemt de Ashton Brother-familie haar intrek op het oude Zwitsal Terrein. ASHTONIA is een avond vol acrobatiek, magie, oogstrelende onzin en heerlijk eten. Na Apeldoorn eindigt de tour in de vertrouwde omgeving op Slot Zeist. Dit jaar is (voorlopig) de laatste editie van ASHTONIA. Mis deze kans niet om deze unieke avond te beleven! Apeldoorn: 24 mei t/m 16 juni - Zeist: 21 juni t/m 14 juli *Prijzenzijn inclusief servicekosten en exclusief transactiekosten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 71