Weer even thuis Christiaan Boland werkte over heel de wereld. In Middelburg vertelt hij over elektrotechniek, de taal Mandarijn en avonturisme. En over zijn 'thuis' als wereldburger. 'In Shanghai zindert het, alles gaat continu door, het is veel, groot en overweldigend' 21 Ik heb geen foto's van vroe ger, alleen portretfotootjes. Meer foto's werden toen niet gemaakt", vertelt Christiaan Boland (69). Boland komt oorspronkelijk uit Terneuzen. Zijn vader was geneesheer-direc teur van het Julianaziekenhuis en later bouwheer van het nieuwe ziekenhuis, dat ondertussen al weer afgebroken is. ,,We woonden aan de Axelsetraat en later in de Leeuwenlaan, vlak achter het zie kenhuis. Als klein jochie klom ik regelmatig over het hek, om langs te gaan bij de technische dienst van het ziekenhuis. Om gaatjes te boren, of te lassen. Ik kende ze heel goed, die mensen daar bene den." Christiaan ging na de lagere school in de Leeuwenlaan naar het Petrus Hondius Lyceum, waar hij in acht jaar het gymna sium bèta deed. „Toen ik twintig werd, ben ik naar Delft ge gaan om elek trotechniek te studeren. Gek ge- noeg heb ik dat vrij vlot gedaan voor die tijd. Met mijn huisge noten heb ik flink geboomd over cultuur. Er heeft zich toen ook een belangrijk idee postgevat: 'Als ik mijn eigen cultuur wil le ren kennen, dan moet ik die naast een andere cultuur kun nen leggen. Dan heb ik een lat om te meten en te vergelijken.' Dat ben ik gaan doen. Ik ben een systeemdenker." Curasao Boland liep stage op Curasao. ,,Ik merkte daar dat ik vlot was met talen, met het Papiaments." Terug in Nederland maakte hij zijn studie af. ,,Ik ben afgestu deerd op schakeltechniek, de voorloper van computerkunde. Op de toepassingen van een mi croprocessor in een klinische omgeving. Het Erasmus zieken huis was in die tijd bezig om bloedtesten te automatiseren. Vandaag de dag is dat kinderspel, want mi croprocessors zit ten nu overal Sr m. Christiaan, die Spaanse les nam, ontmoette via via zijn vrouw Marja, een studente rech ten die ook Spaans had gestu deerd. ,,Ze heeft in deeltijd ook nog de damesafdeling van de Ho gere Suikerschool gedaan, de tro pische landbouwschool in Deven ter, waar vroeger toekomstige plantagehouders werden opge leid." Zambia ,,Samen zijn we via een uitzendor ganisatie naar Zambia gegaan. Bei den als leerkracht, ik had in Delft ook een eerstegraads lesbevoegd heid wis- en natuurkunde be haald. Zambia was heel leerzaam. We hebben later in brieven van onszelf teruggelezen hoe moei zaam en vervelend het daar was. In de loop der jaren is het verve lende weggevallen en wat we daar geleerd hebben is overgebleven. Dat zit sindsdien echt in ons: het begrip dat je ook op een heel an dere manier kan leven. Toen had den we voorgoed een reisbug. Vijftien procent van de drijfveer is die cultuurvergelijking, maar de grote ondertoon is avonturisme." ,,Via Zuid Afrika zijn we weer in Nederland terecht gekomen. Marja en ik kregen drie kinderen en ik ging werken voor Philips, bij de beeldbuizendivisie. Er kwam een oproep voor een Chinaproject, waar ik me natuurlijk voor heb aangemeld. Met Marja heb ik een Teleac-cursus Chinees gedaan. Ik sprak toen rudimentair ABC, Al gemeen Beschaafd Chinees. Ik werd in China de equipmentman en zorgde dat de juiste uitrusting in de nieuwe beeldbuizenfabriek kwam te staan." ,,Via Nanjing, waar ik een fa briek bouwde, ben ik vervolgens voor Philips naar Barcelona gegaan om als general manager een beeld- buizenfabriek te sluiten. In het vierde jaar is het me gelukt om het bedrijf weer in de zwarte cijfers te krijgen. De stap van electrotech- niek naar bedrijfsprocessen is niet groot. Elektrotechnici denken ook virtueel, in schema's en functies. De fabriek heeft uiteindelijk nog tien jaar bestaan, toen raakten de beeldbuizen uit." In 2000 werd Boland opnieuw gevraagd om een fabriek te bou wen, ditmaal in Shanghai. ,,Die mogelijkheid heb ik met twee handen aangegrepen. Het leven zindert daar, alles gaat continu door, het is veel, groot en overwel digend. Het ging om een fabriek waar leeskoppen voor dvd-schrij- vers gemaakt zouden worden. Die business was voor Philips twee jaar later eigenlijk al niet meer in teressant en ik ging over naar de lichtgroep. Ik was in 2003 weer be zig met een nieuwe fabriek, toen de baas van Philips China mij vroeg om deze samen met het hoofdkantoor en het lab in een nieuwe campus onder te bren gen." ,,Mijn Chinees is in deze jaren beter geworden. Ik had een auto met chauffeur, een intelligente man. Hij heeft mij veel van het Mandarijn bijgebracht. Het is ook een vriend geworden. De juiste uitspraak van woorden is minder belangrijk dan het spreken in zin nen. Als iemand op straat, in per fect uitgesproken losse woorden, vraagt: 'bank, bank', is dat minder duidelijk dan een gebrekkig uitge sproken zin waarin je vraagt 'bank, wil geld' of 'bank, ik moe'." Zeeland ,,Marja en ik wonen sinds ons pensioen in Middelburg, al is Zee land nog steeds niet mijn thuis. Mijn gedachten zijn nog vaak in Shanghai. Er is daar veel meer toe komst dan hier. Ik kan trouwens hier nog wel regelmatig Chinees spreken, als vrijwilliger van Hu- manitas waar ik als tolk werk. En ondanks mijn pensioen werk ik gelukkig ook nog steeds over heel de wereld. Via PUM, een vrijwilli gersorganisatie die experts zoals bakkers, landbouwers en busi- nessmanagers, uitzendt. De afge lopen tijd was ik weer in China en in Moldavië, Algerije, Sudan, Zuid Afrika en Vietnam." GO ZATERDAG 18 MEI 2019 'Mijn gedachten zijn vaak in Shanghai' LIESBETH LABEUR Christiaan Boland als jon getje. FOTO PRIVÉ- COLLECTIE Christiaan Boland, nu thuis in Middelburg. foto dirkjan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 69