Comments likes Bernard Vercouteren van den Berge: 'Koop of huur een waterfiets mensen' 18 Bernard Vercouteren van den Berge is benoemd tot duurzame-monumentencoach van Middelburg. ,,Als er niks verandert, wordt wonen in een monument onbetaalbaar. Dan wordt de binnenstad een paradijs voor yuppen, of voor paupers." Wat leefde er afgelopen week op sociale media in Zeeland? Wat werd er geliket, wie werd geretweet en waarover gingen de commentaren? Bernard Vercouteren van den Berge: „Mensen in beweging krijgen. Er zijn al heel veel plan nen om monumenten duurzamer te maken, maar mensen hebben moeite om tot daden te komen. Ik ga ze daarbij helpen. Met de offerte voor speciaal glas bijvoorbeeld, of met het vin den van een aannemer voor de isolatie van het dak." Dat de gemeente Middelburg bij hem uit kwam, is niet zo verwonderlijk. Bernard Ver- couteren van den Berge bedacht 25 jaar geleden al het vak milieutechniek bij de opleiding bouwkunde aan de HZ. Hij verbouwde zijn verouderde en koude monumentenpand in de binnenstad van Middelburg tot een duurzaam en comfortabel woonhuis en wordt vaak ge vraagd voor duurzaamheidsprojecten. Boven dien is zijn naam in alle gemeentehuizen in Zeeland bekend. Hij glimlacht: „Overal kom ik oud-studenten van me tegen." Zijn aanstelling geldt voor één jaar, aange zien het een proefproject is. Dat is heel kort, beaamt hij, want procedures duren vaak lang. ,,Dat is de eerste belemmering voor eigenaren van monumenten. Er zijn er meer. Geld bij voorbeeld. Onderhoudskosten van een monu ment kun je niet meer aftrekken van de belas ting. Veel mensen weten ook niet waar ze moe ten beginnen, waar ze informatie kunnen krij gen." ,,Dat was in 2007 klaar en ik kan nog steeds op die ervaring voortbouwen. In mijn huis zitten veel materialen die biobased zijn, dus natuur lijke materialen, zoals de kozijnen en de kap constructie. Je moet ook integraal denken. Als je alleen dubbel glas zet maar de muren niet isoleert, lekt de warmte nog net zo snel weg. Mijn energielasten bedragen nog geen 80 euro per maand. Ik ken eigenaren van monumenten in Middelburg die 500 tot 600 euro betalen." ,,Dat is zo. En alles terugverdienen, lukt nooit. Bij mij zou dat 130 jaar duren. Maar je kunt groene hypotheken afsluiten, subsidie krijgen. Veel mensen weten dat niet, en het is veel uit zoekwerk. Ook daarbij kan ik ze helpen." ,,Als er niks verandert, wordt wonen in de mo numentale binnenstad alleen betaalbaar voor mensen met veel geld, die de hoge woonlasten kunnen betalen of de investeringen in duur zaamheid. Dan wordt het een yuppen-paradijs. Of het wordt een pauper-paradijs, omdat de mensen die er wonen geen geld meer hebben voor onderhoud, waardoor de monumenten onverkoopbaar worden en vervallen." ,,25 jaar geleden begon ik als docent op de HZ met het vak milieutechniek. Dat bestond niet, dat heb ik zelf bedacht. Veel studenten vonden het toen maar een stom vak, ze zagen de nood zaak er niet van in. Nu zeggen ze: 'Het was toch wel handig.'" ,,Ik denk in de crisis rond 2008. De bouwsector ging over van nieuwbouw op renovatie. Dat zette mensen wel aan het denken. Nu zijn er wettelijke regels voor energieneutrale nieuw bouw en gasloos bouwen. Het vak milieutech niek bestaat ook niet meer, het is nu een inte graal onderdeel van alle vakken binnen de op leiding bouwkunde. In het verleden vond men het gezeur, maar ik hoor geen gezucht meer in de klas als het over duurzaamheid gaat." ,,Het is een golfbeweging. Dat er iets aan de hand is met onze aarde, kun je niet ontkennen. Maar kennis begint bij twijfel. Ik heb een vriend die het allemaal maar onzin vindt. Daar ga ik graag mee in discussie. En er zijn studen ten die zeggen: 'God heeft het zo bedacht.' Ik moet mijn argumenten dus goed op een rij houden en onderbouwen." ,,Het is echt zo: die heb ik met de paplepel bin nen gekregen. Mijn vader gaf les handvaardig- ZATERDAG 18 MEI 2019 GO Beide veerboten tussen Vlissingen en Breskens waren afgelopen week een halve dag uit de vaart om technische redenen. Er werden bussen ingezet. Overmacht, zou je denken, maar veel Zeeuwen denken daar op onze Facebookpagina anders over. ,,Er zijn veel mensen de dupe door die kloteboten. Dacht dat het hun plicht was om te zorgen voor goed openbaar vervoer", moppert Ineke van der Kolk. „Blijven bootjes voor op het Veerse Meer", vult Hannie Dingenmanse-De Baare aan. Bart de Mul zorgt voor wat relativisme: ,,Koop of huur een waterfiets mensen, en maak er wat leuks van..." Scholieren van het Ostrea Lyceum in Goes vertelden op onze website waaraan ze zich storen tijdens een eindexamen: klikkende pennen, krakende schoenen, wiebelende medescholieren. Dat is een beetje gezeur, vindt een aantal van onze Facebookvolgers. ,,Zo ging het vroeger, zo gaat het nog, niet miepen, gewoon doorgaan", reageert Dianne Fraanje. „Misschien allemaal apart in een bunker gaan zitten", oppert Bianca Ceulemans. Sebastiaan Luteijn heeft wel een oplossing: deel als docent oordopjes uit. ,,Van die gele wegwerp oordopjes, kosten 50 cent per stuk." Voetballer Abdoe Abdenbi stapt over van VC Vlissingen naar HSV Hoek, meldden wij deze week. Daardoor stopt hij ook bij zaalvoetbalteam Groene Ster Vlissingen (GSV). @Reemondg uit Middelburg kan het goed begrijpen, maar baalt er ook wel een beetje van, laat hij weten op Twitter. ,,Mooie transfer voor hem. Aderlating voor GSV, veel van hem genoten. Passeert nog 6 man in een telefooncel." 'Ze vinden me soms té enthousiast' MAURITS SEP Wat doet een duurzame-monumenten coach? Je hebt ervaring zat door de verbouwing van je eigen monumentenpand. Om die lagere lasten te realiseren moet je wel eerst heel veel geld investeren. Dat kan niet iedereen. Je strijdt ook al jaren tegen lange procedu res. Waarom is dat zo nodig? Hoe lang ben je al bezig met duurzaamheid? Wanneer kwam die omslag bij de studen ten? Terwijl de klimaatkritiek aanzwelt. Waar komt je motivatie vandaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 66