m 17 'i - ook op het dorp woont, staat daar anders in. Zij heeft geen panelen op het dak, zegt Els. ,,Ze vindt ze niet mooi en is bang dat ze van het dak vallen bij storm. Ik heb nog gezegd dat het niet slim was, want met panelen zou ze niets meer hoeven te betalen. Ze ver bruikt veel minder dan wij." Afschuwelijk Van Gennip kan de mensen die voor korting kozen ook wel be grijpen. 42 huishoudens waren dat, rekent hij voor. „Binnen het bestuur van de stichting hebben we besproken of we die mensen het beter moesten uitleggen. Maar dat is een verschrikkelijk langdu rend proces en hebben we niet ge daan." Voor het leeuwendeel was weinig overredingskracht nodig. ,,De meeste mensen op het dorp hebben nu geen energiekosten meer", zegt Van Gennip. ,,Dat maakt zo'n windpark wat meer draaglijk. Maar ik vind het nog steeds afschuwelijk." Hij gaat dan - uiteraard - ook niet naar de fees telijke activiteiten die het Wind- park houdt. Zoals de Krammer run van vandaag. ,,Ik heb geen feestvreugde. Voor de officiële opening, afgelopen woensdag, hebben we ook geen uitnodiging gehad. Dat snap ik. Als je een boete krijgt van een agent van 240 euro, ga je die toch ook niet uitno digen voor je verjaardag? Wij heb ben het windpark veel geld ge kost. Dat hadden ze liever niet uitgegeven." Van Gennip denkt nog wel eens terug aan een wat hij noemt 'cru ciaal moment' in het proces. Wat als, schiet er dan door zijn hoofd. ,,Het Windpark vroeg ons of we met onze bezwaren naar de Raad van State zouden gaan. Want dan zou de boel vertragen en kon de subsidie niet op tijd aangevraagd worden. Ja, zei ik, zonder dat zeker te weten. Daarop stelden ze een juridisch documentje op waar door zeker was dat wij compensa tie zouden ontvangen. We gingen akkoord. Niet lang daarna bleken windparken op zee gebouwd te kunnen worden zonder subsidie. Dus als er vertraging was geweest, had zo'n subsidiecommissie mis schien heel anders naar het wind park gekeken. En zonder subsidie was Krammer er niet gekomen." Tegelijkertijd bedenkt Van Gen nip dat ook de compensatierege ling er dan nooit was gekomen. ,,En de meeste mensen zijn er echt mee geholpen." GO ZATERDAG 18 MEI 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 65