Anna Jacobapolder: misschien wel het groenste dorp 16 'Vroeger hoorde ik de boten voorbij komen als ik 's avonds een rondje liep met de hond. Nu hoor ik woesj, woesj, woesj' Windmolens Nee. Met een duide lijk doel: de bouw van het wind- park op de Krammersluizen te genhouden. Dat anti-gevoel kwam voort uit een ander project: de bouw van de vijf windmolens aan de Del Cam- poweg een paar jaar eerder, haalt Van Gennip aan. ,,Die vervingen vier kleine molens en dat is op een hele vervelende manier gegaan. De omgeving werd niet geïnformeerd en ineens was het een voldongen feit. Eén keer was er een informa tieavond - toen de vergunning al vergeven was." De plannen voor Windpark Krammer werden be kend gemaakt tijdens een bijeen komst in dorpshuis Ons Dorps huis in Anna Jacobapolder. Van Gennip: ,,Een mannetje vertelde ons dat er vijftig van die dingen gingen komen. Ik dacht: da's niet best. De volgende dag is de stich ting opgericht." De stichting ver zette zich flink. Eiste verlaging van de WOZ-waarde van huizen en bokste uiteindelijk korting op de elektriciteitsrekening voor elkaar. Variërend van 240 euro tot 800 euro voor wie het dichtste bij woonde. Of bewoners konden meedoen met het zonnepanelen project. die kozen voor korting op de reke ning. ,,Ik heb van horen zeggen dat het voornamelijk oudere mensen zijn. Als je stokoud bent, is het al lemaal vreemd natuurlijk. Vroeger was ikzelf ook wat fanatieker op milieugebied. Ach, ge wordt wat ouder hè." Proef Overbuurvrouw Els Mol laat on dertussen hond Duts uit. Ze is ge boren en getogen op dorp, vertelt ze. Slechts een jaartje woonde ze in Sint Philipsland, om daarna te rug te keren naar Anna Jacobapol- der. ,,Wij waren één van de eer sten met panelen op het dak", ver telt ze. In 2017 deden zij en haar man Adri mee aan de proef. Hoe wel die panelen als compensatie voor de overlast van Windpark Krammer bedoeld zijn, heeft Mol Pionier Coby van Etten (65) hoefde niet lang na te denken over haar keuze. De Roosendaalse noemt zichzelf een 'pionier op dat gebied'. Eind jaren 80 woonde ze al in een eco logisch huis bij Dinteloord, vertelt ze. ,,Met zonnecollectoren op het dak. Het bedrijf dat ze aanlegde, deed dat voor het eerst bij een par ticulier. Door de zon werd het wa ter voorverwarmd. Op zolder had den we een dubbelwandig vat staan. Was er niet genoeg zon ge weest, dan werd het water alsnog verwarmd op gas. Het leek wel een machinekamer." Het houten huis zelfwas ook duurzaam gebouwd. Er zat bijvoorbeeld onbewerkte kurk uit Portugal in ter isolatie. „Natuurlijk gebruiken we geen giftige kit. We wilden zelfs een windmolentje bij het huis zetten. Alleen bleek de terugverdientijd vijftig jaar. In de tussentijd zou je al de nodige accu's verbruikt heb ben." Nu woont Van Etten aan de Lan- geweg in Anna Jacobapolder. Ze vond dat ze het aanbod van zonne panelen niet mocht afslaan. ,,Maar als ik het zelf had moeten betalen, weet ik niet of ik er ook aan begon nen was." Ze begrijpt de mensen daar niet eens zoveel last van, be kent ze. Ze wijst naar de vijf mo lens die dichterbij het dorp staan, aan de Del Campoweg. ,,Voor d^e verdienen we wel compensatie. Daar zou ik zó dynamiet onder leggen. Vroeger hoorde ik de boten voorbij komen als ik 's avonds een rondje liep met de hond. Nu hoor ik woesj, woesj, woesj." Mol is Van Gennip wel dankbaar als kartrekker van de stichting die optrok tegen Krammer. ,,Dat was heel fijn. We zeurden en ouwe hoerden allemaal, maar niemand deed wat totdat hij kwam." Ook voor het echtpaar Mol was het een duidelijke zaak dat er panelen op het dak zouden komen. Duurza mer dan korting op de elektrici teitsrekening, zegt Els schouder ophalend. ,,Nu is het én én. En ze bevallen prima. Weet je wat het rare is: nu de stroom 'gratis' is, gaan we er bewuster mee om. Ik kijk steeds waar ik nog meer op kan besparen." Haar moeder, die ZATERDAG 18 MEI 2019 GO VERVOLG VAN PAGINA 15 aiininm! Els Mol Frank van Gennip (voorgrond) met linksboven zijn schuur, foto's marcelledavidse Windmolens en zonnepanelen bepalen het beeld van Anna Jacobapolder. fotosernesta verburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 64