Saskia Noort De man zou net zo furieus moeten zijn Zo doen zij dat Turkije drijft steeds verder weg van de Europese Unie VEEL GEDEELD 'Oude ziektes als xenofobie, racisme en islamofobie breiden uit in Europa 14 Invasie van Beethovens Het is tenslotte ook de ongeboren vrucht van hem Saskia Noort schrijft op deze plek wekelijks over nieuws dat haar raakt. Er wordt meer over en weer gescholden tussen Turkije en Brussel dan dat er wordt gedroomd van een sprookjes huwelijk. Turkije en de Europese Unie, dat vlot nog niet zo. Weliswaar is Turkije al sinds 1999 kandidaat-lid van de Unie, maar Ankara staat nog steeds langs de zijlijn. En dat lijkt nog lang zo te blijven. MARC GUILLET ISTANBOEL Een grote meerderheid in het Europees Parlement riep eind 2016 de Europese Commissie en de lidstaten op om de onderhandelin gen met Turkije over EU- toetreding op te schorten. Reden: Ankara drijft steeds verder af van de Europese, democratische waarden en holt de rechtsstaat steeds verder uit. De Turkse rege ring van president Erdogan noemde de kritiek van 'nul en generlei waarde' en 'dis criminerend'. In de Turkse media die aandacht schenken aan de Europese verkiezingen is de meest voorkomende zorg dat de groeiende onvrede kan leiden tot meer steun voor populistische partijen en extreemrechts. Als die partijen succes boeken 'dan is dat een zorgelijke ont- wikkeling voor het EU-pro- ces van Turkije', aldus eco noom Ergin Yildizoglu. Het staatspersbureau Ana- dolu publiceerde een opi niestuk van academicus Nilgün Bekar. Volgens haar verspreiden 'oude ziektes' zich over Europa. 'Xenofo bie, racisme en islamofobie breiden hun terrein uit in veel EU-landen', schrijft Be- kar. Het is ook Turkse waarne mers niet ontgaan dat de rol en invloed van het Europar- lement belangrijker is ge worden binnen de Europese besluitvorming. De conser vatieve krant Karar bena drukt dat de opkomst voor de Europese verkiezingen weliswaar laag is, rond 40 procent, maar dat de uitslag mogelijk beslissend zal zijn voor de koers van Europa. Veel Turken hebben an dere zorgen. Ondanks een gebrek aan persvrijheid en de autocratische regeerstijl van president Erdogan pro beren zij het laatste bastion van hun democratie - eer lijke verkiezingen - te red den. Onder druk van de presi dent besloot de kiesraad de burgemeestersverkiezingen in Istanboel ongeldig te ver klaren, omdat de oppositie won. De kiezers van de op positie willen over vijf we ken in nog groteren getale tegen de kandidaat van Er- dogan gaan stemmen. Alabama en Georgia ver weg? Ook in Nederland daalt het draagvlak voor abortus. Meer jongeren zijn tegen en een ruime meerderheid vindt dat vrouwen een goede reden voor hun abortus dienen op te geven, blijkt uit onderzoek van TNS NIPO, uitgevoerd in opdracht van de SGP. Ons verworven recht op abortus, waarvoor onze moeders zo keihard gevoch ten hebben, is nog steeds geen onvoorwaardelijk recht. Wan neer de conservatieven hier aan de macht komen, gaat dit recht op de schop, ik voorspel het je. De oude Duitse hoofdstad Bonn staat tot en met 2 juni in het teken van Ludwig van Beethoven. Zo'n 700 beelden van de componist - gemaakt door kunstenaar Ottmar Hörl - staan verspreid opgesteld in de stad waar Beethoven 250 jaar geleden werd geboren. Hörl poseert hier op de Münsterplatz in een zee van Beethovens. foto afp Onder #Youknowme delen vrouwen massaal hun abortusverhalen, naar aanleiding van de nieuwe abortuswetten in de Amerikaanse staat Georgia, waar abortus na zes weken illegaal wordt. En van wege de staat Alabama, waar abortus totaal wordt verboden, ook in geval van incest of verkrachting, tenzij de ge zondheid van de moeder in gevaar is. Oude witte Republikeinse senatoren, hoofdzakelijk mannen, gebruikten hun macht over de baarmoeder van hun vrouwen, dochters, kleindochters, buurmeisjes, nichtjes en maakten daarmee Margaret Atwoords dystopie in Handmaids Tale weer een stukje realistischer. De vrouw, haar zelfbeschikkingsrecht, het is een wankel ge geven, onderhevig aan politiek. Niet alleen in de VS, maar we reldwijd en het wordt er niet beter op. En wat kunnen wij doen tegen het oprukkende conservatisme? Een hashtag starten, onze verhalen voor het voetlicht brengen. In de hoop dat het iets uit haalt onze diepste trauma's op te tikken. Om vervolgens op brute wijze voor huiliehuilieslachtoffer uitgemaakt te worden, voor hoer, slet, aandachtsziek en te lelijk om te neuken. Had je je benen maar bij elkaar moeten houden, de pil moeten slikken, een condoom bij je moeten hebben. Wanneer je als vrouw zwijgt over deze achteruitgang is het ook niet goed. Salonfeministe die je bent. Nu de opgebouwde rechten weer worden afgebro ken, zijn de dolle minadoch- ters lekker met zichzelf bezig, schreef een man. En zo ver wordt abortus tot een vrou wenkwestie, waarover je als vrouw niets kunt zeggen zon der beschimpt te worden en waarover mannen uiteindelijk het laatste woord hebben. En dat verbaast me, want het lijkt me ook een thema dat mannen aangaat. Het is tenslotte ook hun ongeboren vrucht. Ik be grijp dat het aan veel mannen totaal voorbijgaat, zeker in onze westerse wereld waar de meeste vrouwen voor de voor behoedmiddelen zorgen. Ik heb tenminste zelden een man in mijn bed gehad die vroeg of ik aan de pil was, of die op ei gen initiatief een condoom tevoorschijn haalde. Het is niet zijn lichaam waarin de cellen zich formeren tot een klompje, waar uit de vrucht wordt weggecuretteerd, waarin gynaecologen eendenbekken steken en het is straks ook niet zijn lichaam dat in de cel wordt gegooid omdat hij een foetus heeft laten weg halen. Als een op de vier vrouwen een keer in haar leven een abortus heeft ondergaan, staan daar ook een op de vier man nen tegenover. Minstens drie van die twaalf senatoren in Ala bama hebben dus ooit god op de blote knieën gedankt dat een vriendinnetje, scharrel, onenightstand of misschien wel hun vrouw hiertoe besloot. Mannen zouden net zo furieus moeten zijn dat een zo intieme, persoonlijke keuze door de politiek ge criminaliseerd wordt, met alle gevolgen van dien. Geliefdes die met breinaalden en zeepsop in de weer gaan. Kinderen die niet kunnen opgroeien met de liefde en de kansen die ze ver dienen. ZATERDAG 18 MEI 2019 GO FOTO AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 62