l Joao Mendes Betalen we als Nederland niet te veel aan de EU? Is alles door de euro duurder geworden? Wat verdient een Europarlementariër eigenlijk? De sterkste schouders dragen de zwaarste lasten in Europa. Dat betekent dat welvarende landen, zoals Nederland, meer bijdragen aan de EU-begroting dan ze terugkrijgen aan bijvoor beeld landbouwsubsidies of geld voor regio nale ontwikkeling. Hoe rijker je bent, hoe meer je betaalt. Zo wil de EU bereiken dat de ver schillen in rijkdom tussen de lidstaten niet te groot worden. Tussen 2000 en 2015 was Neder land de grootste nettobetaler: gemiddeld droe gen we netto ruim 0,4 procent van het bruto nationaal inkomen (bni) af. In 2015 kwam dat neer op 2,5 miljard euro, bijna 150 euro per Ne derlander. Nederland is overigens niet altijd nettobetaler geweest: tussen 1981 en 1990 kre gen we meer terug dan we betaalden. Maar we krijgen ook geld terug. De jaarlijkse uitgaven van de EU kennen een plafond. In 2019 was dat 165,8 miljard euro (ter vergelij king: Nederland begroot 295 miljard aan uitga ven). Blijft daar geld van over, dan hoeven lid staten minder bij te dragen. Omdat wij relatief weinig EU-gelden ontvangen, krijgt ons land nog tot en met 2020 een jaarlijkse korting van een slordige 1 miljard. De Europese Commissie wil hier echter van af. Het politieke gevecht over deze kwestie is volop gaande. Het hoogte van de bijdrage aan de EU hangt dus af van het nationale inkomen. Is de econo mische groei land groter dan vooraf was inge schat, dan kan de afdracht hoger uitvallen, ten zij de groei in andere EU-landen nog sterker meeviel. In dat geval gaat de afdracht juist naar beneden. Door dit systeem worden EU-lidsta- ten vrijwel jaarlijks getrakteerd op naheffingen of krijgen ze geld terug. En óf hier alles duurder is geworden, maar om nou te zeggen dat dit door de euro komt... Sinds de invoering van de euro zijn de prijzen jaarlijks gemiddeld met 1,89 procent toegenomen. Let op: dat is lager dan in de tien jaar daarvoor. Toen kwam het inflatiecijfer ge middeld uit op 2,61 procent. Dat neemt niet weg dat er sinds 2002 voor sommige boodschappen veel meer betaald moet worden. Kostte een doosje eieren bij de invoering van de munt nog gemiddeld 1,40 euro, inmiddels is dat 2,47; ofwel 76 procent meer. Ook in de horeca is de prijs van een glas bier flink opgeschroefd: van 1,54 naar 2,58 euro. Daar staat tegenover dat supermarktbier sinds dien met 7 procent amper in prijs is gestegen. En etenswaren als champignons, hamlappen en komkommers kostten in 2018 zelfs minder dan zestien jaar eerder. De onderdelen van de EU Europarlement Het is een favoriet onderwerp op feestjes, merken parlementariërs. Hoeveel verdienen jullie eigenlijk? En hoe zit het met die declara ties? Dat is allemaal niet geheim, het is zelfs tot in de details geregeld. Een parlementslid ver dient per maand een brutosalaris van 8.757,70 euro. Na aftrek van Europese belastingen en andere bijdragen blijft hier 6.824,85 euro van over. De meeste lidstaten, ook Nederland, hef fen nog aanvullende belastingen. Ze vinden dat Europarlementariërs niet meer mogen verdie nen dan hun collega's in het nationale parle ment. Dat is in Nederland 7.705,12 euro bruto. De Nederlanders in Brussel houden na die hef fing hetzelfde salaris over als een Tweede Ka merlid. Verder krijgt een Europarlementariër een maandelijkse, aanvullende onkostenvergoe ding van 4.513 euro. Deze is onder meer be doeld voor het aanhouden van een kantoor en medewerkers in het thuisland. Het wordt be langrijk gevonden dat leden van het parlement voeling houden met de basis, zoals dat heet. Het is overigens geen geheim dat veel politici zo'n kantoor niet hebben. Ze kunnen dit geld gebruiken voor representatie, telefoonkosten en krantenabonnementen. Ze hoeven echter niet te melden waar ze het aan uitgeven (veel Nederlanders doen dat wel). Ondanks her haalde kritiek blijft een meerderheid van het parlement meer transparantie tegenhouden. Als er vergaderd wordt in Brussel of Straats burg hebben de parlementsleden recht op 320 euro voor een hotel, maaltijden en overige kos ten. De reiskosten van en naar deze vergader- plekken worden ook vergoed. En nee, een par lementariër heeft geen recht op een eigen auto met chauffeur. Op officiële werkdagen in Brus sel en Straatsburg kan er wel eentje worden aangevraagd bij het Europees Parlement. PORTUGAL 33 JAAR IN DE EU Europese Raad Vier keer per jaar EU-top waar regeringsleiders beleidslijnen uitzetten. Europese Commissie Dagelijks bestuur. Stelt besluiten voor en voert ze uit. 28 leden die onafhankelijk staan tegenover de regeringen die hen voor vijf jaar benoemen. Ministerraden 28 ministers van de EU-landen (bijv. van Landbouw) die elke maand bijeenkomen en beleidsbesluiten nemen. Besluiten over beleid. 751 leden, om de vijf jaar gekozen. Kan Europese Commissie ontslaan. Laatste woord bij begrotingen. Hof van Justitie 27 rechters zien toe op correcte toepassing regels. Woont in Ericeira, Portugal Situatie: Getrouwd, twee zoons (Noah van 6 en Vin- cente van 7 jaar). Heeft een broer en een zus. Vader is horloge- en sieradenverko- per, moeder was naaister en kledingverkoopster. Ze overleed zestien jaar gele den. Is zelf senior software developer. Wat ik van mijn toekomst verwacht: ,,Ik wil graag voor mijn familie een zelf voorzienend huis bouwen, zo milieuvriendelijk als mo gelijk. Ik droom van een carrière als architect: ik houd van iets bouwen en oplossingen vinden. In die zin lijkt het wel op mijn hui dige werk in de software ontwikkeling. Of het er ooit van gaat komen, weet ik niet. Ik zal de opleiding naast mijn fulltime baan moeten volgen. Dat is tijd rovend, maar aan mijn moti vatie zal het niet liggen.'' ZATERDAG 18 MEI 2019 GO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54