Waarom Europa? Kata Vukadin Bahovec 3 De meeste Nederlanders die donderdag mogen stemmen voor het Europees Parlement hebben moeite met de verkiezingen. De kennis over 'Brussel' is gebrekkig en het Europese gevoel ver te zoeken. We gidsen u door de Unie. Zonder opsmuk en zonder vooroordelen Hoeveel invloed heeft uw stem? En heeft dat parlement wel een beetje macht? KROATIË 5 JAAR IN DE EU MARK VAN ASSEN, HANS VAN SOEST EN LAURENS KOK Aanstaande donderdag kunt u stemmen voor het Europese Parlement. Hoog ste tijd om op een rijtje te zetten hoe het nou zit met Europa. We proberen zo helder mogelijk te maken wat er waar is van de bewe ringen die u vaak hoort. 'De EU maakt zich druk over hoe krom de komkommer mag zijn.' Is dat zo, en zo ja, waarom dan? De feiten dus. En hoe het zo is gekomen. Deze speciale editie van de weekendbijlage Z is niet pro-Europa, of anti. We proberen u alleen goed te informeren, zodat u uw ei gen keuzes kunt maken. Omdat politiek uiteindelijk om mensen draait, en om het scheppen van de om standigheden waarin zij hun talenten het best kun nen ontplooien, stellen we in deze bijlage vijf mede Europeanen aan u voor. Willekeurig gekozen, maar ze hebben één ding ge meen: ze werden geboren in het jaar dat hun land toe trad tot de EU of de directe voorlopers daarvan. We wensen u veel leesple zier. Ook al blijft het soms knap ingewikkeld. De PZC maakt het graag zo eenvou dig mogelijk, maar nooit eenvoudiger dan het is. Dat is meteen een ingewikkelde. Het gaat in Europa om heel veel stemmen: 373.457.888, om precies te zijn (deze verkiezingen behoren tot de grootste ter wereld). Al die mensen kunnen naar de stembus om 751 Europarlementariërs te kiezen. Voor Nederland zijn er 26 zetels, zo is in 2009 vastgesteld. Er is een systeem waarbij de stem van kleinere landen zwaarder weegt dan die van grote. Lidstaten als Malta en Cyprus zouden anders helemaal niks te vertellen heb ben. Het omgekeerde geldt natuurlijk voor Duitsland en Frankrijk. Er is nu een minimumaantal zetels van 6 (Malta) en een maximum van 96 (Duitsland). Nederland zit daar een beetje tussenin. Voor ons betekent dit dat er minder stemmen nodig zijn voor een zetel dan in Duitsland: 645.000 tegen 887.000. In Malta is dat 70.000. Wat het ook betekent, is dat Nederland relatief oververtegenwoor digd is in het Europarlement. Maar dat wil nog niet automatisch zeggen dat we ook meer invloed hebben. Dat hangt dan weer af van de parlementa riërs en de dossierkennis die ze mee brengen. Van sommigen hoor je jaren lang niets, anderen groeien uit tot in vloedrijke parlementsleden in belang rijke dossiers. Het is dus niet zozeer van belang hoeveel mensen je naar Brussel stuurt, maar wel wat ze kun- nen.In Nederland stemmen we op donderdag, maar de verkiezingen du ren tot en met zondag. Vandaar dat we dan pas de resultaten krijgen. Het parlement is niet het enige belang rijke instituut in de EU. Zo is er de Euro pese Commissie, nu nog onder leiding staat van de Luxemburger Jean-Claude Juncker. Hij en zijn commissarissen (uit elke lidstaat één, voor Nederland is dat Frans Timmermans) doen wetsvoorstel len en beheren het geld. De Europese Raad, onder leiding van de Pool Donald Tusk, is ook belangrijk. Hierin zitten de staatshoofden en regeringsleiders van de lidstaten, dus ook premier Mark Rutte. De raad bepaalt de richting van de Unie. Er wordt vaak gezegd dat het Europees Parlement er voor spek en bonen bij zit, maar dat is zeker niet waar. Er is niet één enkel instituut of individu dat belangrij ker is dan de rest: de macht wordt ge deeld. Zonder gezamenlijke instemming gebeurt er niks. Zo moet bijna alle wet geving worden goedgekeurd door de par lementariërs. Sterker: het parlement is in de loop der tijd steeds machtiger gewor den. Maar: er is een maar. Hoewel het parlement een van de machtigste in de wereld is, kan het één ding niet: de rege ring (lees: Europese Commissie) naar huis sturen. Daar is de Unie nog niet klaar voor. Woont in Zagreb, Kroatië Situatie: Gaat nog niet naar school. Heeft een broer en twee zusjes. Vader Nikola is gymleraar en moeder Ana is advocaat. Wat ik van de toekomst verwacht: ,,Ik wil later een baan als kapster.'' Europa Zo zit het Redactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 51