12 ZEELAND Rogier Veenstra loopt award mis Abali verliest finale na bizarre reeks Jesper Jobse krijgt plaats in WK-team RUGBY FINALE PLATE EZRC Oemoemenoe speelt morgen in Amsterdam de finale om de nationale plate. Dat de club zich de laatste jaren met de top van Nederland kan meten is mede te danken aan de invloed van buitenlandse trainers en spelers. Met name Nieuw- Zeelanders spelen door de jaren heen een belangrijke rol. Rogier Veenstra uit Middelburg is gistermid dag de ereprijs Amateurtrainer van het Jaar misgelopen. In Zwolle moest de trainer van voetbalvereniging Goes vakgenoot Laurens Knippenborg van RKZVC voorrang geven. Veenstra had zijn nominatie voor deze Rinus Michels Award te danken aan zijn prestaties met Goes in de derde divisie. Met een visie ge stoeld op aanvallen staat hij met zijn ploeg als promovendus op de drempel van de play-offs. Ook de andere twee genomineerde Zeeuwen liepen de hoofdprijs mis. Willem II-trainer Adrie Koster uit Zierikzee als Eredivisie-trai ners van het jaar, Dolf Roks met Sparta bij de 'Beste Jeugdopleiding'. Voetbalster Ilham Abali uit Vlissingen is gis termiddag met het Nederlands elftal onder 17 jaar de Europese titel misgelopen. In Bulgarije verloor Oranje de finale na strafschoppen. Na de reguliere speeltijd was de stand 1-1. Abali werd halverwege gewisseld. De strafschop- penserie gaf een bijzonder beeld te zien. De eerste vier strafschoppen werden verzilverd, waarna de zeven daaropvolgende strafschop pen allemaal gestopt worden. De twaalfde pe nalty, de zesde van Duitsland, was beslissend. Kort voor tijd had Oranje van keepster gewis seld. Invalster Lisan Alkemade stopte er drie. Het was echter niet voldoende voor de titel. Karelse Overstap Korfbal egin jaren tachtig kwam de eerste Nieuw-Zeelander per toeval aan waaien in Middel burg. Craig Shearer was met zijn toenmalige vrouw op wereldreis, toen ze neerstreken in de Zeeuwse hoofdstad om op be zoek te gaan bij haar 'ome Cor'. Het stel was echter een beetje reismoe en bleef wat langer han gen. Omdat rugby, zoals bij iedere Nieuw-Zeelander, door de ade ren van Shearer stroomt, kwam hij al snel bij Oemoemenoe uit om hier zijn passie te beoefenen. Kennis en knowhow uit een echt rugbyland als Nieuw-Zeeland was in Middelburg meer dan welkom. De toenmalige voorzitter van Oemoe- menoe, wijlen Rien Mondeel, ont ving Shearer met open armen. Het deed Shearer besluiten om de club in zijn hart te sluiten, want recentelijk was hij nog op bezoek bij zijn oude vrienden van 'Oemie'. Mondeel had destijds een vooruit ziende blik. Hij begon bij de Eerste Zeeuwse Rugby Club (EZRC) Oe- moemenoe al vrij vroeg met het op leiden van eigen jeugd. Als een 'rugby-ontwikkelingswerker' werd de toen 29-jarige Shearer ingezet om de jeugdspelers in Middelburg af en toe onder zijn hoede te nemen. Shea rer had als speler bovendien een be langrijk aandeel in de successen van begin jaren tachtig. ,,Met name zijn gedrevenheid en zijn acceleratiesnel heid, die een stuk hoger lag dan bij onze spelers, maakten hem direct één van de dragende spelers bij ons'', herinnert zijn toenmalige ploegge noot Bob Fuchs zich. ,,Wij hadden wel grote jongens rondlopen, maar De meeste spelers zijn ouder en groter, dan is het niet vanzelfsprekend dat ze zomaar iets van ons aannemen qua beleving, techniek en snelheid van handelen kon niemand aan hem tippen. Toen zag men dat het wel zin vol voor de club was om ken nis en knowhow uit een echte rugbynatie over te brengen.'' In de jaren daarna kwamen diverse buitenlandse spelers bij Oemoemenoe, maar niet zo speciaal en invloedrijk als Shearer. Het duurde tot 2007 voordat er meer structureel kennis van buitenaf werd in gevlogen. Dankzij de eigen jeugdopleiding groeide club naar een bepaald niveau met talentvolle jongens zoals Joey Luitwieler, Yedney America en Quinten van Dijk. Om hen beter te maken hoorde daar ook een trainer van een bepaald ni veau bij en dus werd wijlen Kevin Lewis vanuit Nieuw-Zeeland overge vlogen. Een zestiger met een enorme vracht aan rugbybagage, maar ook ie mand die als mens het team verder kon brengen. In zijn kielzog kwamen bovendien drie Nieuw-Zeelandse spelers, onder wie Clint Dodds, naar Middelburg. Lewis loodste Oemoe- menoe met een kampioenschap van de tweede naar de eerste klasse, maar kreeg heimwee en besloot terug te keren naar zijn thuisland. In 2012 kwam Oemoemenoe via personeelsadvertenties op diverse in ternationale rugbysites opnieuw uit bij een invloedrijke buitenlandse coach. Uit een selectie van kandida ten werd de Schot Brian Hendry ge kozen, die in zijn dubbelrol als speler en trainer/coach alle touwtjes in handen kreeg. Onder zijn leiding haalde Oemoemenoe opnieuw de ereklasse, waarin het de afgelopen serieus meedeed om de prijzen. Dit seizoen staat er met Reweti Montgomery weer een Nieuw-Zee- lander voor de groep. ,,Eentje met Basketballer Jesper Jobse uit Vlissingen is ge selecteerd voor het Nederlands team dat vol gende maand deelneemt aan het wereldkam pioenschap 3x3 in Amsterdam. J obse vormt het vertrouwde team samen met Aron Royé, Dimeo van der Horst en Sjoerd van Vilsteren het team dat tussen 18 en 23 juni op het Museumplein aantreedt. De reserves moeten nog worden aangewezen. In deze samenstelling werd vorig jaar zilver gehaald bij het WK in Manila en ook de finale van de World Tour werd gehaald. Komend weekeinde het kwartet onder de naam Team Amsterdam mee aan een challenger in het Chinese Kun Shan. Quote van de dag „Normaal gesproken komt-ie wel boven water. Maar ja, wanneer?" zaterdag 18 mei 2019 GO VOETBAL VOETBAL John Karelse is opgestapt als trainer bij JVOZ. Het bo terde niet meer tussen hem en het team, laat de club weten. Karelse had de JO17 onder zijn hoede, dat uit komt in de tweede divisie. I Ook Werner Schreuders en Dylan da Silva Gomes verla ten voetbalclub Zeelandia Mid delburg. Het duo gaat bij Ar- nemuiden spe len. Met hen zijn er nu acht spelers die hun vertrek hebben aangekondigd bij Zeelandia Middelburg. Terugkerende bij Oemoemenoe Menno Kole Middelburg B Craig Shearer (links) tijdens zijn re cente bezoek aan Middelburg, samen met zijn oude teamge noot Bob Fuchs in de kantine van Oemoe menoe.. FOTO OEMOEMENOE - TeAho Morice (19) De korfballers van Ondo uit Sint-Laurens kunnen van daag kampioen worden in de eerste klasse. Een overwin ning bij Kinder dijk volstaat. De heenwed strijd eindigde in 18-18, het enige puntver lies van Ondo. Ilham Abali in actie in de finale tegen Duitsland foto getty images BASKETBAL - Bram Rijnberg, terim-voorzitter Terneuzense Boys, over de schaal die vorige week na het kampioenschap is verdwenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40