NIEUWS 3 Partijen van Baudet en Rutte steggelen over tweestrijd: op tv of via Facebook SANDER BEN UIT HET EI Het 'titanendebat' tussen premier Mark Rutte en Thierry Baudet gaat vooralsnog over de vraag of het überhaupt doorgaat. Ze verwijten elkaar lafheid. Achter de schermen is al dagen ruzie over de vorm van het debat. Mark Rutte had het zich anders voor gesteld. Dinsdag dacht hijThierry Baudet nog simpel te kunnen verlei den tot een tv-debat, precies waar Rutte zijn tegenstander bij de verkie zingen hebben wil: één op één, live voor de camera, de arena waar de pre mier doorgaans iedereen de baas is. Maar inmiddels zal Rutte beteuterd naar het resultaat kijken. Want met nog zes dagen te gaan tot de Europese verkiezingen, is het door Rutte ge wenste debat verre van op handen. Sterker: Thierry Baudet trok hem gisteren andermaal de regie uit han den. Baudet eiste in een filmpje op nieuw dat het debat over Europa en een nexit niet op tv, maar alleen via Facebook wordt uitgezonden. En te gen Rutte: ,,Of durf je niet?'' De VVD-leider reageerde even kor daat: ,,Thierry, ik heb je uitgedaagd. Wat is je antwoord: ja, of nee." Hij ziet een Baudet die 'terugkrabbelt' en 'duikt' door uitzending via Facebook te blijven eisen. ,,Zeven miljoen men sen hebben geen Facebook. Hij houdt er toch aan vast. Dat vind ik niet stoer. Kom op.'' De oorlogstaal van Rutte toont evenwel dat hij de toon van de cam pagne niet bepaalt. Stapten tegenstan- ders voorheen maar wat graag in een tweestrijd met de premier- van Wil- ders tot Samsom - Baudet vaart een eigen koers. Hij denkt zijn achterban prima te bedienen via eigen Facebook- en Twitterkanalen. Een tv-debat, dat doen kartelpartijen. Want over die voorwaarde - een tv- debat ofvia Facebook - zijn de partijen van de kemphanen al dagen in chagrij nige onderhandelingen, vertellen in gewijden. Bij de VVD claimt men namelijk dat er sinds vorige week al een principe deal lag om het debat woensdag bij Pauw te laten plaatsvinden. Maar het team van Baudet zou sindsdien terug trekkende bewegingen maken. Tv-programma Pauw benaderde de VVD toen al of het interesse had in een debat tussen VVD-fractieleider Klaas Dijkhoff en Thierry Baudet. De VVD liet weten dat het ook wel Rutte naar voren wilde schuiven. Baudet voelde daar wel voor, bevestigt Fo rum-woordvoerder Jeroen de Vries. ,,Maar de voorwaarden moesten nog gesproken worden.'' Toen het tv-programma de strijd af gelopen maandag wilde aankondigen, zou Forum op de rem zijn gaan staan, juist omdat die voorwaarden nog niet helder waren. Rutte besloot afgelopen dinsdag bij zijn speech in Barendrecht de druk op Baudet te verhogen door hem publiekelijk uit te dagen. De Forum-leider overviel Rutte vervolgens de dag erna, op woensdag, door de premier bij het Torentje op te wachten met boeken van zijn hand, zoals over conservatisme. „Huiswerk", grapte de FvD-leider. En nam Baudet daarmee in beeld al de regie terug, dat deed hij óók inhou delijk. Hij zette namelijk meteen zijn Facebook-eis uiteen. 's Avonds her haalde Rutte zijn optie: een-op-een. De ochtend erna kropen de twee campagneteams met elkaar om tafel. Na een half uur van overleg, kwamen ze volgens de VVD'ers toch weer op Pauw uit. Die rekenden er namelijk toch al op. FvD-woordvoerder De Vries zou volgens de VVD akkoord zijn gegaan, met één slag om de arm: Baudet moest nog wel instemmen. Maar de VVD'ers vertrokken met de indruk dat er een akkoord was. De Vries weerspreekt dit echter met klem. ,,Ik heb er een ge tuige van ook. Baudet moest nog ge raadpleegd worden. Ik heb gezegd: 'Ik zal het intern bespreken'. Meer niet." Aan het eind van die middag zagen VVD'ers met verbazing dat Baudet te gen media plots extra voorwaarden opperde, zoals twee debatleiders, dat de Europese lijsttrekkers aanschuiven en mensen in de zaal 'vragen moeten kunnen stellen'. Sindsdien stokte het contact tussen de twee campagneteams. Volgens de VVD hield Forum voor Democratie zich onbereikbaar. Maar na alle uitda gende woorden over en weer werd er gisteravond weer onderhandeld. Over één voorwaarde is een akkoord: de Rode Hoed in Amsterdam. Maar niemand aan het Binnenhof durft de belofte aan dat het debat er echt van gaat komen. zaterdag 18 mei 2019 GO Piet van Andel van de ooie- vaarsopvang in het Gelderse Herwijnen laat Sander Ben zien. Sander Ben is het eerste kuiken van het ooievaarspaar waarvan het mannetje twee weken gele den werd doodgeschoten. Omdat de moeder niet alleen voor de eieren kon zorgen zon der zelf te verhongeren, hebben twee vogelliefhebbers, Sander en Ben genaamd, de vier eieren met een hoogwerker uit het nest in De Lutte (Overijssel) gehaald en naar de opvang gebracht. Sander Ben kwam gisternacht in de broedmachine van Van Andel uit zijn ei. Omdat het kuiken daar moeite mee had, heeft Van Andel hem een beetje geholpen door stukjes eierschaal los te maken. „Normaal doe ik dat nooit, en laat ik de natuur zijn gang gaan, maar voor deze ooievaars is alles anders dan normaal'', zegt hij. De politie zoekt nog naar de on bekenden die de vader van San der Ben met een geweer op het nest doodschoten. foto ricardo smit Kijk op de site bij /video om te zien hoe de kleine ooievaars hun ei uitkruipen Al vóór het debat is er bonje Tobias den Hartog Den Haag Thierry Baudet biedt Mark Rutte de boeken aan die hij heeft geschreven. „Huiswerk'', zei Bau- det. FOTOTWITTER *0

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 3