II ZEELAND 11 Weer nieuwe soort walvis ontdekt in Westerschelde VA KANT/6//N NRAëT""?" VOL66NPJMP KünN6A/ V/£ 6é W3ÖN THuiS TERNEUZEN Onderzoekers van het Natuurhistorisch Mu seum Rotterdam hebben weer een nieuwe soort fossiele walvis ontdekt, die miljoenen jaren ge leden in de Westerschelde zwom. De wetenschappers hebben de vinvis de naam 'Nehalaennia de- vossi' gegeven, vernoemd naar paleontoloog John de Vos van Naturalis in Leiden. Het uitge storven zoogdier zwom zo'n 8,4 miljoen jaar geleden in de Noordzee. Uit onderzoek aan de schedel van de vis bleek dat er veel moderne kenmerken in het fossiel te zien zijn. Dat is verras send aangezien het fossiel ruim 8 miljoen jaar oud is. Dit toont aan dat een belangrijk deel van de evolutie van vinvissen eerder heeft plaatsgevonden dan werd gedacht. In 2014 werd de schedel opgevist tijdens een wetenschappelijke expeditie onder leiding van ho norair conservator Klaas Post. Tijdens meerdere expedities zijn er minimaal zes soorten fossiele walvissen en dolfijnen ontdekt. Drie daarvan hebben nu een naam gekregen. Deze schedel en de andere vond sten zijn tot begin 2020 te zien tijdens de tentoonstelling 'Zeeuwse Oerwalvissen' in het Natuurhistorisch Museum. CORDEJONGE voorheen - speciale kamers voor (kwetsbare) ouderen. Voortaan worden hier dagelijks 28 operaties uitgevoerd, 4 meer dan voorheen. Patiënten worden op de nieuwe afdeling aangemoedigd om veel te bewegen. ,,We namen tot nu toe heel veel van patiënten over omdat de faciliteiten er niet waren. Als mensen dan naar huis gaan en be ginnen met revalidatie, gaan ze ineens veel doen. Daardoor is het risico op complicaties en heropera ties groter." Op de fonkelnieuwe afdeling staan nu bijvoorbeeld hometrai ners met grote schermen. Daarop kunnen mensen een fietstochtje maken door onder meer Vlissingen, Amsterdam of Brugge. Wie wil, kan zelfs tegen een berg op fietsen waarbij het apparaat automatisch de weerstand instelt. ,,Het nodigt mensen uit om van hun kamer te komen en ook hun rondje te fiet sen", zegt Jeanine Blankenstijn, sa men met Bas teamleider op heel kunde. Normale ritme Speciale aandacht is er voor (kwets bare) ouderen. ,,Ouderen die on verwachts iets breken en op de ok terechtkomen, raken snel ver ward. Het is van belang om ze zo snel mogelijk in hun normale ritme te krijgen", zegt Blankenstijn. Daarvoor zijn speciale voorzie ningen. ,,Mensen die verward zijn, Goes Bijna tweeënhalf jaar zat heel kunde in een noodgebouw aan de zijkant van het ziekenhuis. De gan gen zijn er smal, de kamers klein, de voorzieningen karig en de sfeer is er benauwd. De zeventig verpleeg kundigen deden hun werk in de wetenschap dat ze een volledig nieuwe afdeling zouden krijgen. Maandag gaat ze open.Voor hen, maar zeker ook voor patiënten is het een verschil van dag en nacht. Niet alleen is het er bijzonder ruim, modern en zijn de kleuren fris; heelkunde heeft voortaan de mo dernste voorzieningen en is - mede door ideeën van medewerkers - praktisch en daarmee efficiënt in gericht. De nieuwe afdeling zit op de be gane grond van het ziekenhuis, let terlijk om de hoek van de nieuwe operatiekamers. ,,Hier brengen we mensen voor een operatie in kaart", vertelt teamleider Bas Nijsse. ,,We kijken naar zowel de gezondheid als de medicatie. Daarna brengen we de patiënt naar de operatieka mer en halen ze weer op." wanen zich vaak in een andere tijd of op een andere plaats, bijvoor beeld in een bos. We kunnen dan op een speciaal scherm een film op zetten van een boswandeling. Men sen worden daar rustig van." Ook zitten er spelletjes op die reageren op wat mensen voor het scherm doen. Nijsse: ,,Ze kunnen vissen, ramen zemen, of met elkaar een spelletje bingo doen." Verder is er een huiskamer waar mensen - Overal hangen rails voor het bevestigen van een tillift eventueel in een rolstoel - aan tafel met elkaar kunnen eten. Heelkunde is helemaal opnieuw opgebouwd. Geen muur is over eind gebleven. Daardoor kon de af deling geheel naar wens worden in gericht. Medewerkers hebben daarin een grote stem gehad, vertel len de twee teamleiders. ,,Zo han gen overal rails voor het bevestigen van een tillift en niet alleen in een persoonskamers", aldus Blanken- stijn. ,,Ook wordt meer aandacht besteed aan voeding. Voortaan krij gen patiënten stoommaaltijden en kunnen ze meer zelf bepalen wan neer ze hun eten krijgen. Ook is er meer keuze." Sommigen gaan dezelfde dag nog tig bedden, verdeeld over opname- naar huis, anderen blijven één of en (deels eenpersoons) patiënten twee nachten. In totaal zijn er vijf- kamers. Ook zijn er - anders dan zaterdag 18 mei 2019 PC Hightechpaleis voor patiënten Wie vanaf maandag onder het mes moet bij het Adrz in Goes, komt in een compleet andere wereld terecht. Niet meer in een noodgebouw naast het zieken huis, maar op een nieuwe afde ling heelkunde. Jeffrey Kutterink - Jeanine Blankenstijn, Adrz Bas Nijsse, team leider op de afdeling heelkunde van Adrz. FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39