ACHTER DE SCHERMEN 9 We hebben in heel Nederland een schreeuwend tekort aan fietsenmakers. Of fietstechnici zoals we eigenlijk moeten zeggen. Jelle Jumelet (24) uit Bruinisse koos eerst voor de bouw, maar is nu helemaal op zijn plek in de fietsenwinkel van Jan de Jonge fietsen in Burgh. al mee bezig voordat hij voor dit beroep koos. ,,De innovaties die je op dat gebied ziet, vind ik heel boeiend. De afgelopen tien jaar zijn de ontwikkelingen zo ontzettend hard gegaan. Niet al leen de opkomst van de e-bikes, maar ook technieken zoals draadloos schakelen, om maar iets te noemen." Het heeft het vak volgens Jelle wel veranderd. Kon je vroeger met steeksleutel 15 en een inbussleutel toe, te genwoordig komt er wel meer bij kijken en is de multimeter je beste vriend. Ook staan er di verse computers rond de werk plek. Jelle maakt heel wat kilometers op een dag. Niet op de fiets, maar gewoon al lopend door het bedrijf. Is dat staan en lopen niet heel erg pittig? ,,Nee hoor, ik vind het wel meevallen. Ik ben sowieso niet echt een type om de hele dag op een stoel te zitten. Het enige lastige in mijn werk is de Duitse taal, daarin kan ik nog wel wat extra les ge bruiken." Breed inzetbaar Jelle staat niet de hele dag in de werkplaats. Als hij 's ochtends be gint, kijkt hij samen met de collega's wat er op de planning staat en vervolgens start hij met de reparaties en de servicebeurten. „Tus sendoor komt er ook wel eens een verkoopgesprek met een klant die een fiets wil kopen of er komen mensen langs om een fiets te huren. Dat is wel een verschil met Zierikzee. Daar hebben we veertig huurfiet- sen, hier wel vijfhonderd. In Burgh zijn veel meer toeristen die een fiets komen huren." Dat hij overal inzetbaar is, komt omdat Jelle breed opgeleid is. Hij leerde voor fietsenmaker op ni veau 2 tot en met 4 en deed ook nog een opleiding tot verkoopspe cialist en filiaalleider. ,,Ik vind de afwisseling heel leuk. Je komt met veel verschillende mensen in aan raking, want we bedienen een breed publiek. Ik maak mensen graag enthousiast voor het fietsen. Sommige mensen hadden er eerst niets mee, maar sinds ze een e- bike hebben, blijkt opeens dat ze 5000 kilometer op een jaar fiet sen." Ontwikkelingen Zelf is Jelle echt van de racefietsen en de mountainbikes. Hij was daar Nog geen twee maanden staat Jelle op zijn hui dige werkplek in Burgh, dus een beetje wennen is het wel. Niet aan het werk zelf, maar vooral de weg vinden in de werkplaats en de winkel. Zijn werkgevers Marco en Luciënne Kristalijn van Jan de Jonge fietsen uit Zierikzee namen in april na melijk Verton Bike Totaal over. Jelle werkt hoofdzakelijk in Burgh-Haamstede en daarnaast één of twee dagen per week in Zierikzee. In de werkplaats sprin gen vooral de drie fietstakels met een in het oog. ,,Die zijn misschien wel het allerbelangrijkst. Hierdoor kunnen we op hoogte werken en sta je niet telkens gebukt of fietsen op zijn kop te tillen." Achter de takels hangt het ge reedschap aan de wand voor het grijpen. En daarachter is een soort magazijntje. „Daar ligt alles wat je nodig hebt: moertjes, schroefjes, een doorsnee fietsband. Het is nu af en toe nog een beetje zoeken, maar dat gaat steeds makke lijker." zaterdag 18 mei 2019 Fietsenmaker zit nooit stil Mariska den Hartog Burgh-Haamstede Fietsenmaker Jelle Jumelet: 'Op een dag loop ik heel wat kilometers, op een stoel zitten is niks voor mij.' FOTO MARIEKE MANDEMAKER

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 37