};DE NOBELAER Voorkeurstracé kost 67,5 miljoen nu tot orting 5 'Makkelijker dan verwacht' EXAMENS 2019 Op 12 juni kan de vlag pas uit, maar Sten de Schrijver (18) uit 's-Heer Arendskerke wil nu al weten hoe hij ervoor staat. Na elk examen bekijkt de vwo'er de voorlopige antwoorden op internet. De rode pen en het ant- woordenblad komen meteen op tafel als Sten thuiskomt. De vwo'er van het Pontes Goese Lyceum heeft het examen Engels achter de rug, en wil het zo snel mogelijk nakijken. Engels is een vak waar hij veel mee bezig is. In de onderbouw volgde hij twee talig onderwijs en in de boven bouw Internationaal Baccalaure aat. Hij maakt zich dan ook geen zorgen over de uitslag. Sten is een streber: hij is nooit tevreden met een zes. Hij moet er veel voor le ren, maar daar krijgt hij hoge cij fers voor terug. Zijn ouders moti veerden hem altijd om het beste uit zichzelf te halen. Dat doet hij dan ook. Volgens Sten zijn de centraal schriftelijke examens lastiger dan de schoolexamens. ,,De teksten zijn goed te begrijpen, alleen de vragen zijn soms erg lastig. Het merendeel van de fouten maak ik doordat ik de vragen niet goed be grijp." Het examen Engels bestond uit twaalf teksten. De één langer dan de ander. Vooral tekst 6 en 7 vond Sten moeilijk. ,,Die gingen over Shakespeare, voetbal en eco nomie. Ik kon de vragen daar soms V niet begrijpen." Sommige leerlingen vinden het te spannend om de examens na te kijken. Dat begrijpt Sten. ,,Als je slechte resultaten hebt, ga je na tuurlijk met een minder goed ge voel het volgende examen in." Toch kan hij het zelf niet laten. ,,Ik ben te benieuwd welk cijfer ik heb. Als ik een goed gevoel heb over een examen, is het ook leuk die bevestiging te hebben." De antwoorden worden opgezocht en de spanning stijgt bij Sten. ,,Ik maakte voor het examen een aan tal oefenexamens. Daar had ik al tijd rond de 6 of een 7. Ik hoop nu minimaal een 7 te halen, dan blijf ik gemiddeld een 8 staan." Van de eerste antwoorden die hij op het beeldscherm ziet, wordt Sten al blij. ,,De eerste acht heb ik al goed", zegt hij opgewonden. De antwoorden aflopend, is duidelijk Als ik een goed gevoel heb, is het ook leuk die bevestiging te hebben dat er meer goede dan foute scores zijn. Op de helft zit Sten al op 21 van de 23 punten: een goed begin. Maar dan komen de lastige tek sten 6 en 7. De stemming veran- dert een beetje. ,,Het gaat nu iets minder", zegt Sten. Het eerste ant woord is al fout. Hoewel er wat meer fouten bij komen, is er niets aan de hand. Nadat alle punten zijn geteld, leeft hij op. Hij heeft 35 van de 45 punten gehaald. ,,Beter dan ik had verwacht", zegt Sten. Een voldoende is wel zeker. Wat dit voor zijn cijfer betekent, wordt duidelijk als de landelijke norme ring bekendgemaakt is. Als Sten een voorlopige berekening maakt, komt hij ongeveer op een 7,5. Sten heeft er vertrouwen in dat hij op 12 juni de vlag kan uithan gen. Eerdere examens kwamen al lemaal op een ruime voldoende. Na de zomervakantie gaat hij naar Delft voor een universitaire studie VMBO Nanobiologie. ,,Ik wil echt nieuwe dingen gaan onderzoeken, baan brekend onderzoek doen. Dat is wat ik al drie jaar wil." De aanpak van de Zanddijk en de Molendijk tussen de A58 en Yerseke gaat tussen de 40,5 en 67,5 miljoen euro kosten. De voorkeur gaat uit naar de dure oplossing met een nieuwe afslag op de A58, tenzij het Rijk weigert daaraan mee te beta len. De Zanddijk/Molendijk staat in de top 3 van Zeeuwse wegen die volgens de provincie moeten wor den aangepakt. De weg is onveilig - vanaf 2008 gebeurden er meer dan 50 ongevallen - en de bereikbaar heid van Yerseke wordt steeds slechter. Er zijn vier mogelijke tracés om de problemen op te lossen. Twee daarvan gaan over de huidige Zand dijk met de afslag op de A58 dichtbij de Vlaketunnel. Bij twee andere mogelijke varianten (de poldert racés) wordt een nieuwe afslag aan gelegd. In een studie die gisteren naar de Staten is gestuurd wordt de De Zanddijk/Molen dijk bij Yerseke staat in de top 3 Zeeuwse wegen die moeten worden aangepakt voorkeursvariant van de Onderne mersvereniging Reimerswaal afge schoten. Dat poldertracé, met een nieuwe afslag op de A58 bij de Sluis- weg, is veruit het duurste: 73,7 mil joen. Het zogenaamde groene tracé, met een nieuwe aansluiting op de A58 ter hoogte van het huidige via duct Goverseweg, heeft de voor keur. Dat kost 67,5 miljoen euro. Het is de duurzaamste oplossing, die het best scoort op veiligheid en de doorstroming op de A58. Deze vari ant gaat d e provincie wel 18 milj oen euro meer kosten dan de beste van de Zanddijktracés. Deze variant gaat vanaf de A58 nog deels over de Zanddijk, om halverwege over te gaan op een nieuwe weg naar de Ol- zendepolder. Als Prorail wél meebetaalt aan deze zogenoemde bruine variant en het Rijk niet aan een nieuwe afslag van de A58 loopt het verschil dat door de provincie moet worden bij gepast op tot meer dan 30 miljoen euro en ligt de keuze voor een pol dertracé niet meer voor de hand. zaterdag 18 mei 2019 GO 'Te benieuwd welk cijfer ik heb' Koen Florusse 's-Heer Arendskerke Sten de Schrijver kan niet wachten om zijn examens na te kijken. foto marcelle davidse -Sten de Schrijver, vwo'er Ze houdt rekening met een herexamen, maar niet voor Engels. Sterker nog, dat vmbo-examen ging Felicia Keita (16) gisteren op het Pon tes Goese Lyceum aan de Bergweg juist heel goed af. ,,Het was makkelijker dan ik verwacht had. Ik zag ertegen op veel te moe ten lezen. Maar vergele ken met het oefenmateriaal van vorig jaar, waren de teksten een stuk korter. Ik ging er snel doorheen. Alleen de oefening waarbij we ali nea's in de juiste volgorde moesten zetten, vond ik lastig. Ik heb voor Engels eigenlijk nooit goede cijfers gehaald, maar misschien is het mij met dit examen voor het eerst wel gelukt." Felicia staat er over het algemeen goed voor. Ze heeft geen tekorten, maar aan het examen wiskunde heeft ze geen goed gevoel overge houden. ,,Dat ging echt heel slecht. Ik hoop het niet, maar ik denk dat ik die zal moeten herkansen." Als Felicia slaagt, gaat ze na de zomer beginnen aan de opleiding manager retail op het Scalda in Middelburg. Kijk op de site bij /video Vmbo-examen Engels op het Goese Lyceum ooststraat 8, domburg, tel. 0118 582121, www.denobelaerdomburg.nl Ernst Jan Rozendaal Yerseke

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 33