II Analyse 4 „Lees, lees, lees. Lees alles wat los en vast zit, want lezen maakt je slimmer." Dat is het advies van schrijver Rob Ruggenburg aan leerlingen van een basisschool in Koudekerke. zaterdag 18 mei 2019 Rolf Bosboom Acht weken en twee informateurs waren er bij water schap Schelde- stromen nodig om uit te komen bij het dagelijks be stuur dat iedereen had verwacht. En dus blijft uiteinde lijk vooral veel bij het oude. Middelburg Partij voor Zeeland was in maart de verrassende winnaar van de waterschapsverkiezingen. Het idee van voorman Marien Weststrate om Eppie Klein (SGP) tot informa teur te benoemen, kreeg volop bijval. Het enthousiasme bekoelde toen Klein zijn advies presenteerde. CDA, Ongebouwd en Partij voor Zeeland moesten in zee gaan met PvdA en Water Natuurlijk. Een gemêleerder gezelschap is nauwelijks denkbaar. Klein bleek, ondanks zijn staat van dienst, weinig oog te hebben voor de verhoudingen binnen het water schap. Het bundelen van grote in houdelijke tegenstellingen in een co- alitie die geen meerderheid heeft, is vragen om problemen. Ook is het bijna ondenkbaar dat de SGP buiten het dagelijks bestuur wordt gelaten. De informateur werd schielijk be dankt voor zijn diensten. CDA'er Ad Schenk volgde hem op als 'preforma- teur', een titel die verhulde dat het (in)formatieproces terug bij af was. Hij handelde slagvaardig en kwam - net als iedereen die het waterschap een beetje volgt - tot de conclusie dat een coalitie van CDA, Partij voor Zeeland, SGP, Ongebouwd en Bedrij ven voor de hand ligt. Partij voor Zeeland is de enige nieuwkomer, ten koste van Water schapspartij Zeeuws-Vlaanderen. De koers van het waterschap zal vrijwel onveranderd blijven. Schenk stelt vast 'dat het huidige beleid prima als vertrekpunt kan dienen'. De verde ling van de portefeuilles laat zich makkelijk raden. Denis Steijaert (CDA) blijft financiën doen, Gert van Kralingen (SGP) afvalwater en Luc Mangnus (Ongebouwd) water beheer. Marien Weststrate (Partij voor Zeeland) neemt wegen voor zijn rekening en Philipp Keller (Bedrij ven) neemt vermoedelijk waterke ringen over van Bert de Smet. Scheldestromen gaat dus voor sta biliteit, al zijn er enkele onzekerhe den. De belangrijkste is Keller, die onbekend is met het waterschap. Hij deed wel politieke ervaring op in Duitsland, waar hij vandaan komt, en is actief op gebied van energie transitie en duurzaamheid. Het is de vraag hoe de Partij voor Zeeland zich manifesteert. Die stelde zich de afgelopen jaren kritisch op en nam geen blad voor de mond, maar moet nu een andere rol aannemen. Ook kan de klimaatscepsis van de partij tot wrijvingen leiden. De ko mende vier jaar heeft Scheldestro- men een (volledig mannelijk) dage lijks bestuur, waarin opnieuw de be langen van vooral boeren en andere ondernemers verzekerd zijn. De par tijen die vooral opkomen voor de 'burger' leggen zich daar, zij het wat morrend, bij neer. Ze kunnen weinig anders, omdat ze ieder afzonderlijk te klein zijn om een plek op te eisen in de coalitie. Het is nu aan het nieuwe bestuur om te bewijzen dat het wel degelijk alle belangen dient. René Hoonhorst Koudekerke Rob Ruggenberg verze kert leerlingen van groep 8 van christe lijke basisschool 't Klinket in Koudekerke dat lezen niet alleen leuk is, maar hen ook vooruit helpt in de we reld. Noa van den Doel (12) hoefde hij niet te overtuigen. Zij zorgde ervoor dat de populaire schrijver van jeugdboeken op een doorde weekse vrijdag naar Koudekerke kwam om over zijn werk en zijn boeken te vertellen. Noa wil zelf schrijver worden, omdat ze 'verslaafd' is aan het ver zinnen en schrijven van verhalen. Ze maakte op haar achtste al een eigen boek en is daarna niet meer gestopt met schrijven. Omdat ze een spreekbeurt wilde houden over schrijven als beroep, bena derde ze Rob Ruggenberg. ,,Ik heb al zijn zeven boeken de laatste an derhalfjaar gelezen. Manhatan is mijn favoriet." De interesse in zijn boeken en de vele, ook minder voor de hand liggende vragen van Noa trokken Ruggenberg over de streep. Tot voor kort ging hij soms drie, vier keer per week op scholenbezoek ergens in den lande. Maar toene- den Doel en schrijver Rob Ruggenberg bekijken het boek Noa Noa van Paul Gauguin. foto lex de meester Aankomend schrijfster Noa van mende gezondheidsklachten no pen de 72-jarige auteur ertoe er minder op uit te trekken. Voor Noa maakte hij graag een uitzondering. Vanwege haar bijzondere en echte belangstelling, de gelegen heid om weer eens naar favoriete provincie Zeeland te gaan én haar naam. ,,De vrouwelijke hoofdper soon in Het verraad van Waterdu- nen heet No'i Maar dat had ook zomaar Noa kunnen zijn, want die naam vind ik zeker even mooi." Met de gift van het kunstboek Noa Noa van Paul Gauguin bewees Ruggenberg dat zijn woorden geen loze vleierij waren. Gauguins belevenissen in Tahiti waren voor de schrijver een belangrijke inspi- ratie voor het boek Haaieneiland. Ruggenberg schrijft historische jeugdromans. De verhalen in zijn Ik vind schrijven niet leuk. Het is hard werken -Rob Ruggenberg, schrijver boeken zijn verzonnen. Maar his torisch en topografisch moet alles wel kloppen. Dat botst met het ro mantische schrijversbeeld van Noa. Het schrijverschap trekt haar juist zo, omdat ze haar 'fantasie de vrije loop kan laten en je niet aan de feiten hoeft te houden'. Pure fictie is voor Rob Ruggenberg een brug te ver, vertelt hij Noa na af loop van beider lezing. ,,Sprookjes hebben mijn belangstelling niet." Polynesische eilanden Noa laat in het midden of zij wel sprookjesliefhebber is. Maar ze wil er nog wel eens over denken of ze later zowel fictie als waargebeurde verhalen gaat schrijven. Ook al omdat Rob schoorvoetend zijn grootste geheim prijs gaf: ,,Ik vind schrijven niet leuk. Het is hard werken, ik begin nu al voor de tiende keer aan het herschrijven van mijn nieuwste boek. Ik houd vooral van het onderzoek voor mijn boeken." En stralend memo reert Ruggenberg weken- of zelfs maandenlange reizen naar Polyne sische eilanden, Groenland en Ja pan. Wat de voormalig journalist ook prachtig vindt, is kinderen en thousiasmeren voor lezen. Vooral jonge tieners wier hersenen auto matisch dagelijks al 'tienduizen den nieuwe verbindingen tussen verstand en gevoel' leggen. ,,Tot aan je 22ste, 23ste word je elke dag vanzelf al slimmer. Van lezen wor den jullie tot die tijd nog veel slimmer. Wees lief voor je herse nen en lees." GO Revolutie blijft uit bij nieuw dagelijks bestuur waterschap 'Wees lief voor je hersenen en lees'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 32