23 WIELRENNEN 102DE GIRO D'ITALIA In de strijd om het klassement was Primoz Roglic de winnaar van de eerste Giro-week. Al kreeg zijn ploeg Jumbo-Visma gisteren wel een eerste tegenvaller te verwerken. Bilbao wint, Conti leidt sa J mi Plots was de kont van de rozetrui- drager zichtbaar. Vol schaven, rood gekleurd. Primoz Roglic (29) was donderdag ten val gekomen. Maar om Roglic uit zijn hum te halen, is voorlopig meer voor nodig dan re gen, kou, een val en een voor ieder een zichtbaar achterwerk. Want na zijn val kreeg hij zijn ietwat bezorgde ploegleiders Jan Boven en Addy Engels al snel weer aan het lachen. Ja, zeer ontspannen beweegt de Sloveense kopman van Jumbo-Visma zich voorlopig door de Giro. Gezellig keuvelend met zijn hoogzwangere vriendin Lora (met roze versiering in haar haar en een Sloveense vlag uit haar rugzak stekend) na de tijdrit op dag één, waarbij hij de concurrenten op fikse achterstand zette. En telkens weer vrolijk lachend als fans met hem op de foto gaan. Die roze trui stond hij pas twee Ik weet hoe moeilijk het is om een koers te winnen, al lijkt dat met Roglic vaak niet zo dagen geleden af aan Valerio Conti. En ook dat kwam hem en zijn team prima uit, ze willen de koers niet nu, maar pas later deze ronde dra gen. ,,De trui hebben kost energie", weet Roglic. Hij is de winnaar van de eerste Giro-week. Ga maar na: oud-winnaar Tom Dumoulin is al naar huis. En Simon Yates, Vincenzo Nibali, Miguel Angel López moeten morgen in de zeer lastige tijdrit vrezen dat ze voor de derde keer in deze prille Giro een tik krijgen van Roglic. In zijn hui dige vorm is de 34,8 kilometer van Riccione naar San Marino een uit gelezen kans om opnieuw uit te lo pen in het klassement. Is alles dan hosanna? Zeker niet. Een flinke tegenslag volgde giste ren. De ziekte van Laurens De Plus werd lang stilgehouden, maar gis teren haalde hij de finish niet. De Belg was de beoogde meester knecht van Roglic in de bergen. Nu wordt de druk op Antwan Tolhoek en Sepp Kuss groter en zal Roglic vermoedelijk sneller geïsoleerd zijn in het hooggebergte. Roglic zelf straalt vertrouwen uit en dat werkt door in zijn ploeg. Zij werkten al maanden in een vaste opstelling gezamenlijk toe naar deze Giro. Dat begon al op trai ningskamp en daarna in de UAE Tour en Tirreno-Adriatico en op hoogtestage in de Sierra Nevada. Aderlating was het wegvallen van de ervaren Robert Gesink, vervan gen door Kuss. En tijdens de hoog testage bleef Jos van Emden om privéredenen thuis. Door het vuur ,,Maar de jongens die hier zijn heb ben elkaar het afgelopen half jaar meer gezien dan hun vrouw en vriendin", zegt Koen Bouwman. Hij denkt dat de vaste kern van acht heel belangrijk is geweest. ,,Wij zetten alles op één iemand, Primoz, en dan is het van belang dat ieder een daar een goed gevoel bij heeft, door het vuur wil gaan." Het is de eerste keer dat de Jumbo-ploeg een grote ronde op deze manier heeft voorbereid. ,,Met heel de ploeg op hoogtestage was voor ons uniek", vertelt ploegleider Boven die samen met Engels heel het traject vanaf de winter tot nu heeft begeleid. ,,Ik ben hier in 2009 geweest toen we met Rabobank met Denis Mensjov de Giro won nen. Toen hadden we op papier geen heel sterke ploeg, maar toon den we aan hoe ver je als goed col lectief kan komen. Wij geloven dat we deze Giro kunnen winnen. Dat hadden we in de winter al en is al leen maar gegroeid. Wat ook scheelt: met Primoz hebben we een heel sterke leider." Hij is de meest overtuigende klassementsrenner dit seizoen. Met op weg naar de Giro zeges in de UAE Tour, Tirreno-Adriatico en de Ronde van Romandië. Klinkende WorldTour-zeges voor een ploeg die een razendsnelle ontwikkeling heeft doorgemaakt. Van soms ano niem en tegenvallend naar een nieuw elan met innovaties op de ETAPPE7 werkvloer en prestaties op de weg. Mede aan de hand van Roglic ook. Hij was het die in 2017 eindelijk weer eens voor Tour-succes zorgde, nog voor de sprintzeges van Dylan Groenewegen. Meesterzet Het binnenhalen van de Sloveense groeibriljant is een meesterzet ge weest. ,,Met hem hebben we al zo veel gewonnen", zegt Van Emden. ,,En elke overwinning blijft bijzon der. Ik loop al zolang mee in de wie- lerwereld om dat te beseffen. Ik weet hoe moeilijk het is om een koers te winnen, al lijkt dat met hem vaak niet zo." Dat de transformatie van de Jumbo-ploeg ook bij andere teams niet onopgemerkt is voorbijgegaan, merkt Van Emden duidelijk. ,,We hebben in het peloton respect afge dwongen. Dat geeft rust. We wor den iets makkelijker voorgelaten als we met de ploeg voorin willen rij den. Als we nu in één keer pats- boem met de topfavoriet zouden starten in de Giro was het heel lastig geweest. Maar dat is niet het geval. Iedereen ziet Roglic als de favoriet." De zware bergetappes volgen pas vanaf donderdag, maar Roglic is op weg in zijn roze missie. Het geloof is er, het vertrouwen ook. En dank zij zijn dankbare karakter werkt ie dereen graag voor hem. Zijn Lora is een aantal dagen na de laatste rit uitgerekend. Binnen de ploeg heeft Roglic al gegrapt zijn baby in het roze te verwelkomen. 2* Etappe 8 Vandaag jtJjB Etappe 9 Morgen zaterdag 18 mei 2019 PC 'Jumbo krijgt nu het respect in het peloton' Pim Bijl Tortoreto Lido De ploeg van Jumbo-Visma eerder deze Giro, toen ze het roze verdedigde van kopman Primoz Roglic. ,,Die trui hebben kost energie", zei de Sloveen daar zelf over. foto afp - Jos van Emden (34) Roglic kwam donderdag ten val en verloor de roze trui aan Valerio Conti. Het kwam Jumbo stiekem wel goed uit; ze willen de koers niet nu, maar later deze ronde dragen. foto afp L'AGUILA Peilo Bilbao heeft in de Ronde van Italië de ze vende etappe op zijn naam geschreven. De Spaanse coureur van Astana sloeg in de laatste twee kilometer toe. Hij reed weg uit een kop- groepje van zes coureurs en wist daarna zijn achtste prof zege veilig te stellen. De Fransman Tony Gallopin kwam op 5 seconden als tweede over de finish, ge volgd door de Italiaan Davide Formolo. De Italiaan Valerio Conti bleef leider in het klas sement, met de Spanjaard José Rojas als nieuwe num mer 2 op ruim anderhalve mi nuut. De heuvelachtige rit ging over 185 kilometer van Vasto naar L'Aquila. De hoofd stad van Abruzzen was tien jaar geleden triest wereld nieuws, toen bij een aardbe ving 391 mensen om het leven kwamen. jeiiosport 235 km Gabicce Monte San Marino 1 Pesaro LMonte Ancona O' /m/r della VJ Mattera Monteluro Perugia Tortoreto Lido 34,7 kmÈ| Ricci San'' Marino

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 23