N 20 Arjen Robben (35) blikt terug op tien bewogen seizoenen bij Na tien jaar is vandaag zijn laatste thuiswedstrijd met Bayern München. Het afscheid stemt Arjen Robben weemoedig. ,,Ik weet nog: ik was best huiverig toen ik in 2009 kwam. Maar Bayern is de keuze van mijn leven geweest. Ook voor ons gezin.'' v Teunissen aan de leiding Visser stopt na dit seizoen Heiner naar Spelen in Tokio Weekje rust voor Dumoulin UITSLAGEN INTERVIEW eze week stond ineens een oude bekende voor zijn neus. Her mann Gerland kwam even buurten bij de training en afscheid nemen. ,,Die man is hier een monument, werkt al 30 jaar bij Bayern'', vertelt Arjen Robben. ,,Ik heb hem jaren mee gemaakt als assistent-trainer, on der anderen bij Van Gaal. Hij zit nu alweer een tijdje bij de jeugd. Als zo'n man tranen in zijn ogen heeft, merk je bij jezelf ook wel dat het steeds meer emotioneert, dat naderende afscheid.'' Nog twee potjes, dan is het 'klaar' voor Robben. Na liefst tien jaar. Vandaag is zijn laatste wed strijd voor eigen publiek. Bij een gelijkspel is Bayern weer kampi oen. ,,Deze tegen Frankfurt heb ik in mijn hoofd al drie keer ge speeld'', mijmert Robben. ,,Ik zou het zó graag nog één keer laten zien. Nog één keer alles geven zo als bij mijn laatste interland met Oranje tegen Zweden. Daar nam ik toen afscheid met twee goals. Ik weet: dat kan nu ook, fysiek. Maar ja, ik maak niet de opstelling.'' Vriendengroep Robben heeft dertig mensen spe ciaal uitgenodigd om erbij te zijn. Familie, maar ook zijn vrienden groep die hij al kent sinds de la gere school. Jongens uit Bedum. Ze waren er ook bij in Londen in 2013, toen Robben met Bayern de Champions League won. En een jaar eerder, toen hij een penalty miste tegen Chelsea en de finale in eigen stadion verloren ging. Tussen de trainingen door is het deze week 'een gekkenhuis' ge weest. Interviews, bezoekjes, men sen die hem net als Hermann Ger- land nog een laatste keer willen la ten merken: we waarderen het dat je bij onze club hebt gespeeld. En dat terwijl hij nooit had ge dacht tien jaar bij Bayern te blij ven. ,,Nee, niet in eerste instantie. Was ook niet vreemd, hè. Ik had drie jaar bij Chelsea gezeten, twee jaar in Madrid. Ik weet nog: ik was best huiverig toen ik in 2009 kwam. Van het 'grote' Real Madrid naar Bayern dat Europees weinig succesvol was in die tijd. ,,Mijn droom was ooit een keer de Champions League winnen. Die ambitie waarmaken, dat zag er niet rooskleurig uit. Maar wat een ontwikkeling in de tien jaar die volgden! Bayern en ik hebben een prachtige reis gemaakt.'' Ook zijn vrouw en kinderen voelden zich vanaf dag één thuis in Beieren. Dochter Lynn en zoon Kai zijn geboren in Grünwald, het forenzendorpje in de bossen bij München waar ze vanaf het begin wonen. In een gewone straat met buren. Kai en oudste zoon Luka voetballen bij de plaatselijke ama teurclub en gaan naar een interna tionale school. Real Madrid Destijds in 2009 kwam het debuut van Robben ook in een thuiswed strijd. Hij lacht bij de herinnering aan hoe dat ging: op donderdag had hij nog getraind bij Real Ma drid. Daar voelde hij dat het ver trouwen in hem weg was. Na een hectische eerste dag wilde Van Gaal al meteen dat hij meespeelde tegen Wolfsburg, want Bayern was de competitie dramatisch ge start. Robben scoorde direct twee keer. En haal-de zo de druk van de ketel. Uit de speakers schalde als goaltune Tulpen uit Amsterdam. Maar dan in het Duits. Duitse media vragen hem nu hoe hij zijn plek in de clubhistorie ziet. Beschouwt Robben zichzelf als een clu blegende? Hij trekt een moeilijk gezicht: „Legende, Weltstar, Duitsers praten graag in dat soort termen. Is positief bedoeld hoor, maar ik denk dan altijd: heb je het over een filmster of zo? ,,Ik ben niet bijzonder. En al helemaal geen ster. Ik heb iets moois gedaan met mijn voetbal talent, dat is het. Ik hoop dat fans daarvan hebben genoten. Titels winnen, prijzen pakken, daar leef je voor en dat is belangrijk in top sport. Maar waardering van de mensen, ddt is uiteindelijk het meest waardevol.'' Je moet het ook eigenlijk niet vragen. Je moet het zelf zien en voelen wat de status van Robben is bij Bayern. Zoals die keer in 2016 dat we door München wandelden, omdat hij die avond te gast zou zijn in een Duitse tv-show a la In de hoofdrol vroeger bij ons met Mies Bouwman. En dan in een mix met programma's zoals Col lege Tour en ZappSport. Onderweg reden er stadsbussen met groot de beeltenissen van drie Bayern-spe- lers: Philipp Lahm, Thomas Mül- ler en Robben. 's Avonds legden Bayern-fans in de studio uit: ,,Lahm is aanvoer der, Müller is de nationale troetel- beer. Die is ook populair in Stutt gart of Hoffenheim. En naast die twee is Robben inmiddels het ge zicht van de club, zeker sinds het vertrek van Bastian Schweinstei- ger.'' En natuurlijk: de liefdesband kreeg knauwen in die tien jaar. Laat dat ook gezegd zijn. Robben is niet zonder rafelrandjes. Blessu res zorgden soms voor cynisme. En toen hij naar de zin van ploeg genoten te veel voor eigen succes ging, noemden ze hem in de kleedkamer een tijdje 'Alleinikov'. zaterdag 18 mei 2019 PC WIELRENNEN Mike Teu nissen (26) is de nieuwe leider in de Vierdaagse van Duinkerke, waar Bryan Co- quard de vierde rit won. De 26-jarige renner van Jumbo-Visma nam in het algemeen klassement de leiding over van zijn ploeg maat Dylan Groenewegen. RUGBY Tim Visser (31) zet na dit seizoen een punt achter zijn loopbaan. Vis ser, speler van Harlequins, geldt als de beste Neder landse rugbyer ooit. Hij koos echter voor een inter landcarrière bij Schotland. ZEILEN Finn-zeiler Nicho las Heiner (30) is zeker van deelname aan de Spelen, volgend jaar in Tokio. Hij eindigde bij het EK hoger dan zijn concurrent Pieter Jan Postma (37), aanwezig op de laatste drie Spelen. WIELRENNEN Tom Du- moulin heeft geen verdere schade opgelopen bij zijn val in de Giro, blijkt uit een MRI-scan. Hij moet wel mi nimaal een week rust hou den. Na die rustperiode wordt gekeken naar zijn programma. De Tour wilde Dumoulin sowieso al rijden. TENNIS Rome (Ita). Mannen, kwartfinales: Nadal (Spa/2) - Verdasco (Spa) 6-4 6-0, Schwartzman (Arg) - Nishikori (Jap/6) 6-4 6-2, Tsitsipas (Gri/8) - Federer (Zwi/3) 1-0 Walk-over. Vrouwen, kwartfinales: Bertens (Ned/6) - N. Osaka (Jap/1) 0-1 Walk-over, Ka. Pliskova (Tsj/4) - Azarenka (WRu) 6-7(5) 6-2 6-2, Konta (Gbr) - Vondrousova (Tsj) 6-3 3-6 6-1. WIELRENNEN Ronde van Italië Etappe 7: 1. Bilbao (Spa/Ast) 4.06,27, 2. Gallopin (Fra/AG2) z.t., 3. Formolo (Ita/Bor) 0.05, 4. Hamilton (Aus/Mit) 0.09, 5. Cattaneo (ita/AGi) z.t. Klassement: 1. Conti (Ita/Emi) 29.29,34, 2. Rojas (Spa/Mov) 1.32, 3. Carboni (Ita/Brd) 1.41, 4. Peters (Fra/AG2) 2.09, 5. Madouas (Fra/Grp) 2.17; 10. Oomen (Sun) 4.57. n en ik hebben een prachtige reis gemaakt' Maarten Wijffels München Na de winst in de Champions League in 2013 met zijn vrouw en zijn zus. Met trainer Pep Guardiola. FOTO'S AP, SCS, REUTERS Robben is ontroostbaar na de CL-fi- nale van 2012, waarin hij een cruciale straf schop miste en mede daar door verloor. Al tien jaar teamgenoten bij Bayern München: Arjen Robben en de Fransman Franck Ribéry. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 20