Wij steunen Duncan 4> JOL Danny Makkelie maakt naam als VAR pi Waarom zou u gaan I stemmen? Kabinet ijvert voor vrije doortocht naar consulaat in Irak Walcheren 'Ik wil beter zijn dan de technologie' Uitgedost met oranje hoedjes en rood-wit- blauwe vlaggetjes zitten familie en vrienden van Cindy Kooij vanavond klaar in Vlissingen voor de finale van het Eurovisie Songfes tival. Ze zijn trouwe fans van 'het leukste circus van het jaar' en van Duncan Laurence. Ze zullen hem naar de overwinning schreeuwen. Cindy is vol vertrouwen. ,,Hij gaat winnen." P24 Het gaat om tien vrouwen en hun kinderen, die al langere tijd verblij ven in vluchtelingenkampen in Noordoost-Syrië. Nederland wil af spraken maken om te voorkomen dat ze in Irak worden vervolgd. Dat dreigt te gebeuren als ze de kampen verlaten om het dichtstbijzijnde Nederlandse consulaat, in Irak, te bereiken. Zonder afspraken kun nen ze worden gearresteerd, be recht en de doodstraf krijgen. Daarom wil Nederland dat de vrou wen veilig naar het consulaat in Er- bil worden gebracht, samen met hun kinderen. De vrije doortocht is controversi eel. Er zijn Nederlanders die vinden dat ook de vrouwen juist in het ge bied van het voormalig kalifaat van IS berecht moeten worden: in Syrië of Irak. Niet iedereen wil ook de kinderen terugzien, vanwege het gedachtegoed waarmee de terreur- organisatie ze opvoedde. Advocaat André Seebregts, die meerdere vrouwen bijstaat, beves tigt dat de onderhandelingen gaande zijn. Een woordvoerder van het ministerie van Justitie en Vei- tEr is geen duidelijkheid of het proces dat is ingezet leidt tot terugkeer ligheid wil alleen kwijt dat het ka binet bekijkt hoe uitvoering gege ven kan worden aan een uitspraak van de rechtbank in Rotterdam. Die vraagt minister Ferd Grapperhaus zich in te spannen om te zorgen dat tien vrouwen in Nederland bij hun eigen proces aanwezig kunnen zijn. „Uitgangspunt blijft dat we geen Nederlanders onveilig gebied in sturen'', aldus het ministerie. De woordvoerder zegt dat er geen dui delijkheid is of het proces dat is in gezet ook daadwerkelijk zal leiden tot terugkeer van de vrouwen. De Koerden in Syrië, die de baas zijn in de detentiekampen, gaven eerder al aan dat ze graag van de vrouwen en kinderen af willen; ze zijn niet van plan ze zelf te berech ten. In de kampen zitten zo'n 35 Nederlandse vrouwen met hun kinderen. Als de vrouwen in Nederland ko men, worden zij vastgezet en wor- den hun kinderen ondergebracht bij bijvoorbeeld familie. Daarvoor zijn al voorbereidingen getroffen. De families zien de onderhandelin gen als hoopgevend. P7 MELIESTE GLAS zaterdag 18 mei 2019 21°C Nieuwsmedia Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 8 »P18 Europese verkiezingen (zucht). Ver vanuwbed, saai en ingewikkeld? Leesdeze special alstublieft en oerdeel dan nog eens. Cindy Kooij (midden, voor grond) kijkt het Songfestival met Mattie van der Kleijn, Niki Clerx, Fran de Meester, Anna Houtman, Ab Castel (vlnr. ach ter), Sophy Willemsen (links voor), Lili Willemsen (rechts voor). FOTO LEX DE MEESTER Nederland helpt IS-vrouwen Nederlandse en Irakese autori teiten voeren gesprekken over een aantal Nederlandse IS-vrou- wen en hun kinderen die in Syri sche kampen zitten. Een veilige doorgang naar het Nederlandse consulaat in de Irakese stad Erbil lijkt voor hen binnen hand bereik. Cyril Rosman Carla van der Wal Den Haag Hardglazen deuren HR" isolatieglas Douchecabines Glas-in-lood 8*- Spiegels Bezoek onze schitterende showroom www.meliesteglas.ni Eerste warme meiweekend pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €3,70 1688 5 5 5 5 47"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1