Martens mikt met underdog 18 Scheidsrechter Danny Makkelie over de VAR Danny Makkelie (36) maakte dit seizoen naam als VAR, in binnen- en buitenland. De (video)scheidsrechter over het beste seizoen uit zijn loopbaan. ,,Het doet iets met je als je wordt gecorrigeerd in een vol stadion.'' Column @sjoerdmossou SJOERD MOSSOU tot Speler van het Jaar in het AD-spelers klassement. Van alle voetballers in de ere divisie kreeg de spits van PSV in 34 wedstrijden de hoogste gemiddelde beoordeling, vlak voor Matthijs de Ligt. Nou, dat hebben we geweten jongens. Het regende boze mails en verontwaardigde re acties, want zo gaat dat tegenwoordig in het online moeras van iedereen een mening. Prima natuur lijk, dat moet vooral zo blijven, maar toch lijkt het me goed om eens te schetsen hoe dat nou in wer kelijkheid gaat, met zo'n cijferklassement, want dat is verdorie nog niet zo eenvoudig. Wat een boze lezer al suggereerde, is helemaal waar: bij het AD en alle regionale titels zorgen we er altijd voor dat er géén Ajax-speler wint. Om dat te bereiken, is zorgvuldige afstemming tussen alle betrokken journalisten in het land geboden, want het mag natuurlijk niet te veel opvallen. (U noemt dat misschien een complot, zelf spreken wij liever van 'gedegen team work'.) hebben we een speci ale rekenformule ont wikkeld waarbij wille keurig welke Ajax-spe- ler altijd 0,0032 punt minder krijgt dan hij eigenlijk verdient. Feyenoorders daaren tegen krijgen altijd 0,045 punt extra, en PSV'ers 0,0036 punt, want die mogen we ook heel graag. Daarmee waren we er nog niet, want Ajax was dit jaar erg goed, en De Ligt, Hakim Ziyech en Frenkie de Jong al helemaal. Dat kan natuurlijk niet de bedoeling zijn - en daarom moesten we dit jaar drie keer een algehele spoedredactievergade- ring beleggen, onder leiding van hoofdredacteur Hans Nijenhuis en directeur Bart Verkade, op een geheime ondergrondse locatie in de bossen bij Wageningen. Twee voormalig keurmeesters van de haringtest en de oliebollentest kwamen ons helpen met het pikante vraagstuk: hoe manipuleer je een klasse ment ten nadele van Ajax? Ofwel: hoe geef je een succesteam toch nog een subtiel geurtje van zure haring? Dat leverde een aantal bruikbare inzichten op. De details kan ik niet allemaal prijsgeven, maar De Ligt en Ziyech werden ongeveer benadeeld zoals dat de Oud-Hollandse Gebakskraam J. Damen uit Emmer-Compascuüm in 1997 overkwam. (U weet dat ongetwijfeld nog: die bakte hartstikke lekkere oliebollen, maar de jury propte er stiekem wat aan gebrande rozijnen bij). Wat het extra gecompliceerd maakte: oorspron kelijk hadden we dit seizoen Sven van Beek en Renato Tapia op het oog om het klassement te winnen, maar dat bleek halverwege niet meer erg geloofwaardig. Gelukkig bleef ons alternatief Luuk de Jong maar sleuren en scoren. Vooruit, we moesten er een paar keepertjes voor omkopen met een proef abonnement en een platenbon, maar het was het allemaal waard, Luuk won met een minimale voorsprong op De Ligt. Volgend jaar wint er weer gewoon een Feyen- oorder, mensen, daar kunt u rustig van op aan. U noemt dat misschien een complot, zelf spreken wij liever van 'gedegen teamwork' Ten Hag beste trainer Babel weg bij Fulham Voor arbiter Danny Makkelie krijgt het seizoen nog een fraai staartje. In juni reist hij nog af naar Frankrijk voor het WK voor vrou wen om als VAR te fungeren. En dezelfde functie bekleedt hij op 1 juni in Madrid, bij de Champions Leaguefinale Tottenham Hotspur- Liverpool. Makkelie: ,,Het doet iets met je als je wordt gecorrigeerd in een vol stadion, daar heeft Pol gelijk in. Dat je naar dat scherm moet met de camera's van FOX vol op je snufferd. Je wilt graag foutloos fluiten, dus mentaal overkomt je dan iets waar je echt niet op zit te wachten. Dan heb je soms even nodig om je daar overheen te kun nen zetten. Als je twee keer voor een scherm staat, zeggen mensen zelfs 'die gozer kan beter stoppen met fluiten'. En spelers reageren ook gevat: 'je zit er vandaag niet lekker in hè, scheids'. Dat werk. Het voelt gewoon niet fijn voor dat scherm.'' ,,Luister je niet naar de VAR, dan krijg je de volle laag met kritiek, want dan ben je eigenwijs. Doe je dat wel, dan kan dus ook gebeuren wat Pol overkwam bij een straf schop voor Fortuna, die hij ten on rechte weer introk. Dat is de mindfuck. Mentaal doet het ge woon iets met je.'' ,,Snelheid mag helemaal geen rol spelen, de beslissing moet juist zijn. Maar snel beslissen kan wel de geloofwaardigheid bepalen. Als je heel lang voor een scherm staat, zal het wel niet heel duidelijk zijn, concluderen de mensen dan.'' Als je door de VAR gecorrigeerd wordt, heb je een belangrijke fout gemaakt ,,Ik vind dat als je door de VAR ge corrigeerd wordt, je een belang rijke fout hebt gemaakt. Maar dat is zeker niet voor iedereen duide lijk. Een scheidsrechter die in een wedstrijd tweemaal naar het scherm is geroepen door de VAR, omdat hij een beoordelingsfout heeft gemaakt, kan gewoon nog een hoog cijfer krijgen in kranten en tijdschriften. Dat vind ik op merkelijk.'' ,,Bij een buitenspelsituatie soms wel. Bij twijfel moeten de assis tenten meer risico nemen. Maar niet bij het wel of niet geven van een penalty of een situatie waarbij een rode kaart kan worden uitge deeld. Dan moet de scheidsrechter direct zelf beslissen.'' Grote kans dat er een appje vanuit Barcelona naar Lyon is gestuurd, er gens in de afgelopen weken. Want Lieke Martens gaf vlak voor het uit komen van haar boek LIEKE aan dat dat nog wel ging gebeuren. Even een sneertje naar Shanice van de Sanden, zo vlak voor de Champions Leaguefinale vanavond in Boeda- pest tussen FC Barcelona en Olympique Lyonnais (18.00 uur). Martens en Van de Sanden zijn speelsters die volgende maand worden geacht om een dragende rol te hebben bij Oranje op het WK in Frankrijk. De invloed van Stefanie van der Gragt, teamgenoot van Martens bijBar^a, moet na haar lange blessure nog blijken. In elk geval komt minimaal één speelster met een CL-titel op zak aan in Zeist om zich te gaan voorbereiden op het WK. Van de Sanden won vorig jaar al de CL, bij Martens staat die bovenaan haar lijstje. ,,Ik ben er dit jaar zo dichtbij. Nog 90 minuten, of misschien 120 en penalty's, je weet het niet. Ik wil heel graag die prijs winnen", aldus Martens, die dit seizoen Atlético Madrid haar elftal zag aftroeven in de Spaanse titelstrijd. ,,We hebben twee keer van ze gewonnen, maar punten laten liggen tegen de min dere tegenstanders. Daar baal ik ontzettend van, want ik vind ons beter. Dat durf ik te zeggen." Inhaalslag De CL zou die kater enigszins kun nen wegspoelen, maar Lyon - dat gisteren naar buiten bracht inte resse te hebben in Martens - is een gerenommeerde naam. De Franse topclub won de prijs immers al vijf keer, terwijl FC Barcelona nog nooit won. ,,Vorig jaar speelden we in de kwartfinales tegen ze, maar toen was het verschil nog wel groot. Dit zaterdag 18 mei 2019 Deze week werd Luuk de Jong gekroond Om onze cijferklas sement optimaal te kunnen beïnvloeden, GO VOETBAL Ajax-trainer Erik ten Hag (49) heeft voor de tweede keer de Rinus Mi- chels Award gekregen, als beste trainer in de eredivi sie. Ten Hag won de prijs in 2016 ook al, toen als trainer van FC Utrecht. Vorig jaar werd Phillip Cocu geko zen tot beste trainer, nadat hij de titel won met PSV. VOETBAL Ryan Babel (32) heeft alweer afscheid ge nomen van Fulham. De aanvaller van Oranje te kende in januari een contract tot het einde van het seizoen bij de Engelse Premier Leagueclub. Hoewel Babel vijf doelpunten maakte, wist hij degradatie niet te voor komen. 'Het voelt niet fijn voor dat scherm' Mikos Gouka Zeist Dat laatste doe je samen met Pol van Boekel. De arbiter met de opvallendste uitspraak dit seizoen. 'Het is een 'mindfuck' als je voor het scherm staat.' Snap jij als veelgeroemde VAR die uitspraak? Maar waarom dan die zoge naamde 'mindfuck'? Willen jullie dan ook zo snel mo gelijk weg van dat scherm? Je kunt het teamwerk noemen, - Danny Makkelie (36) achteraf een situatie laten be oordelen en er samen met de VAR uitkomen. Maar je kunt het ook gewoon het missen van een cruciaal moment als een straf schop of een rode kaart noe men. Wat vind jij? Is het zo dat er af en toe bewust wordt gewacht met fluiten in de wetenschap dat de beelden wel uitsluitsel geven? Het duurt vaak zo lang voor er uitsluitsel is. En wanneer kun je als fan nog echt juichen? Oranje-international Lieke Martens (26) hoopt vanavond haar eerste Champions League te winnen. Dan moet dan gebeuren in de finale tegen het Olympique Lyonnais van Shanice van de Sanden. Tim Reedijk Boedapest O a 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 18