II II ECONOMIE 17 Bol.com en Booking.com verwierven in korte tijd naam en faam. Bijzonder hoogleraar e-commerce Cor Molenaar (70) legt in een nieuw boek uit hoe ze dat voor elkaar kregen. De binding zit 'm in het merk, de prijs en de extra service SBM-topman 'had het te druk' ,,Ze spelen in op een behoefte bij consumenten en brengen vraag en aanbod samen. Ze zijn niet bezig met winstgevendheid of snelle transacties, maar richten zich op het vergroten van hun klantenbe stand en het uitbouwen van hun merk.'' ,,Klopt, het gaat vaak om toevals treffers. Een groot aantal start-ups gaat om die reden kapot.'' „Investeerders gaan niet voor kor- tetermijnrendementen. Vaak heb ben ze tussen 2000 en 2010 geïn vesteerd in pionierende internet bedrijven en honderden miljoe nen, zo niet miljarden gecasht bij de beursgangen. Ze kunnen het zich veroorloven om veel geld te stoppen in de volgende generatie internetbedrijven.'' ,,Investeerders wachten heel lang met een beursgang, denk aan Uber. Dat deze bedrijven nu toch naar de beurs gaan, zie ik als een teken aan de wand. Er zijn signa- len dat er recessie op komst is." Wat dat betreft is het niets nieuws: tegen de tijd dat de beurs inzakt, hebben de inves teerders hun zakken gevuld. ,,Toch is het een wezenlijk ander economisch model met een heel andere aansturing. Het oude mo del draaide om snelle rendemen ten, defensief reageren, territo rium afbakenen en zo veel moge lijk transacties. In het nieuwe mo del draait het om samenwerking, andere partijen aan je binden.'' Kunnen traditionele bedrijven zich nog wel aanpassen? ,,Ze zullen wel moeten. Als je alleen gericht bent op zo veel mogelijk transacties, kom je er niet. Je moet je klant willen leren kennen en daar slim op inspelen.'' ,,Een optie is je niche vinden. Denk aan managementboek.nl, waar iedereen naartoe gaat voor een managementboek. Een andere mogelijkheid is je aan te sluiten bij een groot bedrijf als Bol.com en misschien genoegen nemen met minder marge. Het probleem is dat de top van een bedrijf vaak weinig prikkel voelt om te veranderen of verlamd lijkt bij gebrek aan strate gie en visie. Dat leidt zeker tot de ondergang.'' ,,Met pijn. Als je pijn voelt, komt het overlevingsinstinct. Doen ze dan nog steeds niets, dan verliezen ze de slag en gaan ze onderuit.'' ,,Dat consumenten alleen voor de goedkoopste prijs gaan, geloof ik niet. Coolblue bijvoorbeeld con curreert niet op prijs, en Bol.com is ook niet bepaald de goedkoopste. Mensen kiezen voor betrouwbaar heid. Daar liggen kansen voor die kleinere ondernemers: maak nu eens echt werk van je klanten.'' Sommige platforms zeggen voor duurzaamheid te gaan, maar met al hun plasticverpakkingen en de productie in lagelonenlan den laten ze het tegendeel zien. ,,De platformeconomie heeft niets met duurzaamheid te maken. Het is gewoon een marketingmodel.'' ,,De ontwikkelingen gaan sneller dan dertig of veertig jaar geleden. Als je alleen al ziet hoe ingrijpend de smartphone de afgelopen elf jaar de wereld heeft veranderd, dan kun je er zeker van zijn dat ons nog heel wat staat te wachten.'' ,,Is dat erg? De binding zit in het merk, de prijs en de extra service. Mensen zeggen dan 'O, wat erg dat een V&D is verdwenen', maar bijna niemand kocht nog bij V&D. Moet je iets overeind houden wat gedateerd is, of niet meer levensvatbaar is?'' De topman van SBM Off shore, Bruno Chabas, was zo druk met het oplappen van het bedrijf, dat hij kort na zijn aantreden weinig oog had voor documenten die wezen op corruptie bij de maritieme dienstverlener uit Schiedam. Tenminste, dat verklaarde de 54-jarige Chabas gisteren on der ede in de rechtbank van Haarlem. Chabas bestreed de lezing van voormalig SBM- werknemer Jonathan Taylor dat de top van SBM een grote smeergeldaffaire bewust on der de pet heeft gehouden. De oliedienstverlener schikte in Nederland en de VS jaren geleden overigens al voor honderden miljoenen dollars in strafzaken wegens corrup tie. Ook oud-ceo Tony Mace werd veroordeeld voor zijn aandeel in omkoping in onder meer Brazilië, de belangrijk ste markt voor het bedrijf. Chabas kon niet ontkennen dat hij in 2014 al via justitie werd gewezen op een agent 'die mogelijk geld had betaald' aan medewerkers van Petro- bras. Omdat de mededeling off the record was gedaan, had hij het nieuwtje gedeeld met de topvrouw van Petrobras. De VS is niet oprecht in de toenadering voor hervatting van de handelsgesprekken Geen extra heffing op Europese auto's De Verenigde Staten zullen voorlopig geen extra import heffingen opleggen aan fabrikanten van Europese en Japanse auto's. Een uitstel met 180 dagen hing al even in de lucht, maar is gisteren bekrachtigd. Eerder dreigde de Amerikaanse president Donald Trump nog met im porttarieven tot 25 procent. Vooral Duitse autofabrieken hebben hemel en aarde bewo gen om de maatregel van tafel te krijgen. Casino blijft van de staat Onderzoek naar Philips Aruba van zwarte lijst af zaterdag 18 mei 2019 'Internetbedrijven moeten écht hun best doen voor de klanten' Natasja de Groot Rotterdam Tien jaar geleden kende nie mand Bol.com, Booking.com of Thuisbezorgd.nl. Hoe konden ze zo snel zo groot worden? Maar het is toch lastig te voor spellen waar klanten behoefte aan hebben of waar ze warm voor zullen lopen? Hoe blijven die bedrijven zo lang overeind zonder winst? Is dat het moment waarop een bedrijf naar de beurs gaat? Wat moeten die 'oude' bedrijven daarvoor doen? Hoe krijg je die bedrijven wél in beweging? Veel kleinere traditionele bedrij ven lijden onder het geweld van de reuzen. Daar valt toch niet tegenop te boksen? Kunnen de nieuwkomers over een jaar of tien alweer weg zijn? Dus we kunnen nog wel wat om vallende bedrijven verwachten? HAARLEM Chinese beleidsmakers klagen over de weinig coöperatieve opstelling van Amerikaanse onderhandelaars. WASHINGTON De Colombiaanse modeontwerper Carlos Armando Buitrago presenteert zijn nieuwe lijn met onder anderen gehandicapte modellen, albino's, LGBT'ers, daklozen en onderdrukte vrouwen, om aan te geven dat mode niet alleen voor 'normale mensen' is, maar voor iedereen. foto afp DEN HAAG De privatisering van Holland Ca sino gaat voorlopig niet door. Het kabi net trekt het wets voorstel in. Er zou in de Eerste Kamer onvoldoende steun zijn voor het voor nemen. Vakbonden FNV en De Unie zijn blij met het besluit van minister Dekker. Zij vreesden dat door de privatisering de arbeidsvoorwaar den in het geding zouden komen. WASHINGTON De FBI is een on derzoek gestart naar Philips, dat mogelijk smeer geldbetalingen deed in Brazilië. Ook Siemens, Johnson&Johnson en GE liggen om die reden onder het vergrootglas. BRUSSEL De EU heeft Aruba van de zwarte lijst van belastingpara dijzen gehaald, omdat het land zijn fiscale wetgeving heeft aangepast. Ook Barbados en Bermuda zijn geschrapt. Aruba stond op de zwarte lijst, omdat het land zich niet had gehouden aan de belofte om het fiscale beleid bin nen een jaar aan te passen aan EU-eisen. MODESHOW

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 17