II II ZEELAND 17 VETERANEN ONWETENDHEID Met zijn deelname aan 'Beau en de veteranen', een nieuw tv-programma van Beau van Erven Dorens (vanaf 28 mei op RTL 4), hoopt Mark Koks, oorlogsveteraan uit Baarle-Nassau, het taboe van PTSS te doorbreken. Mark Koks (34) windt er geen doekjes om. ,,Ik heb PTSS opge lopen door mijn uitzending naar Af ghanistan in 2007." In Beau en de veteranen maken Mark en zes andere veteranen met een Post Traumatische Stress Stoornis een coachingsreis in Noorwegen. Daarin vertellen ze aan Beau van Erven Dorens hoe het was om op missie in Libanon of Afghanistan te zijn. En om ge traumatiseerd en wel weer de draad op te pikken in Nederland. Mark ziet zijn publieke optreden als een nieuwe missie. Net als veel andere beschadigde veteranen vecht hij voor meer erkenning. ,,Ik wil taboes doorbreken. Tijdens de opleiding, de missie en achteraf wordt er bij Defensie niet over PTSS gesproken. De militairen zelf houden een masker voor." Hij was destijds 22, had zeven maanden eerder zijn rode baret van de luchtmobiele brigade ge haald. ,,Op 10 april 2007 arriveerde ik in Afghanistan. Ben je dan al echt militair? In mijn ogen nog niet. Maar ik stond er wel en maakte meteen de heftigste uit zending ooit mee van de Neder landse krijgsmacht. We praten dan over de slag om Chora. We zijn daar flink tekeer gegaan tegen de Taliban." ,,Een uitzending als deze was de reden waarom ik militair wilde worden. Ik was jong en onbevan gen, leefde in een roes. Ik ben niet echt bang geweest. Alleen in het begin, toen de eerste mortier naast me viel, dacht ik wel even 'hier kom ik niet levend vandaan'. In to taal ben ik drie keer door het oog van de naald gekropen. Het mag een wonder heten dat ik heelhuids thuis gekomen ben." ,,Toen wij daar waren, zag je dat de door de taliban onderdrukte, lokale bevolking weer naar buiten durfde te gaan, dat er wat leven in de brouwerij kwam. Dat gaf mij zoveel voldoening. Want wat ze daar met die mensen doen, is heel erg. Ik heb echt de meest heftige dingen gezien die je kunt beden ken." Terug in Nederland meldde Koks zich bij de commando's. Twee jaar later begonnen de pro blemen. Hij miste de waardering voor zijn werk in Afghanistan, de bezuinigingen bij Defensie hakten erin en er gebeurde iets in zijn privé-omgeving. ,,Mijn ouders werden getroffen door zwaar on recht. Toen ging het bij mij mis." ,,Ik kwam ziek thuis te zitten. De opgekropte stress sloeg zo op mijn lichaam dat ik een dubbele nekhernia opliep. Ik was iemand die altijd fysiek bezig was, heb op hoog amateurniveau gevoetbald, Geef mij de waardering en de tegemoetkomingen die daarvoor staan nu kon ik niks meer. Mijn wereld stortte in." ,,Ik kwam mijn bed niet meer uit, zoveel pijn had ik. En geloof me, ik had een hoge pijngrens. Ik werd doorverwezen naar het zie kenhuis. Daar werd ik van het kastje naar de muur gestuurd. Zo kreeg ik nog meer stress in mijn lijf. Via een maat van mij belandde ik bij een Belgische sportarts. Hij verwees me door naar een goede sportmasseur en manueel thera peut. Binnen een paar maanden merkte ik al dat het beter ging. En zonder medicijnen, want daar ge loof ik niet in." Louterend De revalidatie werkte louterend en inspirerend. ,,Ik vond dat hele tra ject zo boeiend, dat ik een oplei ding ben gaan volgen voor sport- therapeut en wil me nog verder verdiepen in diverse behandelme thodes." Daarnaast vond de sportman een nieuwe passie. Iron Man, de triatlon. ,,Sport is altijd al mijn ding geweest en ik ben verliefd ge worden op triatlon. De slogan van Ik heb echt de meest heftige dingen gezien die je kunt bedenken Iron Man is Anything is possible. Dat sluit perfect aan bij mij." Dat klinkt positief. ,,Toch ben ik nog niet uit het dal, hoor. Ik heb veel nachtmerries gehad, maar mijn somberheid heeft vooral te maken met eenzaamheid. Toen ik ziek thuis kwam te zitten, heb ik mijn vrienden leren kennen. Nie mand kwam langs. Omdat ze niet weten hoe ze ermee om moeten gaan. Niet weten wat het is om ve teraan te zijn." Het programma Beau en de vete ranen gaat deels over die onwe tendheid. ,,Als ik aan mensen op straat vraag of ze een veteraan kennen, denken ze aan de Tweede Wereldoorlog, aan oude mannen. Niet aan mij. Ik ben pas 34, maar net zo goed al een aantal jaren ve teraan!" ,,Als je ziek bent, lig je in bed. Zo ziet een ander dat je ziek bent. Maar een getraumatiseerde vete raan zet een masker op. Doet net of het keigoed met hem gaat, ter wijl het van binnen borrelt." Marks deelname aan het tv-pro- gramma maakt deel uit van zijn nieuwe missie. ,,Ik wil mijn ver haal vertellen, ga ook lezingen ge ven. Het is een boodschap aan de maatschappij en vooral aan Defen sie. Waarom zou een militair niet zijn emoties mogen tonen? Wees transparant! Ik accepteer dat ik PTSS heb. Maar ik ben via een ad vocaat nu nog altijd in gesprek met Defensie over de financiële afwik keling, wat een hoop stress geeft. Geef mij de waardering en de te- gemoetkomingen die daarvoor staan, dan kan ik verder met mijn leven! Steun me daarin. Dan wil ik dolgraag wat teruggeven. Zet mijn ervaring en die van anderen in bij de opleiding, zodat die jonge gas ten al vóór hun uitzending onze verhalen horen." ,,Ik heb destijds nooit een tele foontje achteraf gehad van mijn kapitein, met de vraag hoe het met me ging. Ik kreeg mijn veteranen- speldje in een gekreukelde envelop door mijn brievenbus geschoven. Met een brief erbij: je hebt je land gediend, dankjewel. Eronder stond een gekopieerde handtekening. Dat speldje ligt bij mij boven in een la, nog steeds in die gekreu kelde envelop. Daar moeten we toch anders mee omgaan in de toekomst. Laat mij maar de ambas sadeur zijn. Ik wil de taboes door breken." KAMPALA zaterdag 18 mei 2019 De nieuwe missie van oorlogsveteraan Mark: taboe doorbreken Mark Koks en Beau van Erven Dorens op Mallorca. Jacques Hendriks Baarle-Nassau - Mark Koks - Mark Koks Mark Koks tijdens zijn missie in Afghanistan. fotos privécollectie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 145