Oosterscheldemuseum is blij met nieuwe computer 7 BODEMVERVUILING SANERING Voor meer informatie: www.derietpluimen.nl Ruiterplaatmakelaardij &de Meer dan een halve eeuw nadat hij werd gesloopt, laat de vroegere Goese gasfabriek z'n sporen nog na. Ruim 2 miljoen euro is nodig om de mede door de fabriek vervuilde waterbodem van de haven op te schonen. YERSEKE Oude beelden over de oester- of mosselkweek in vroeger tijden bekijken is straks een fluitje van een cent in het Oosterschelde museum. Gisteren schonken drie bedrijven uit Yerseke een gloed nieuwe computer voor in de film zaal. Het museum heeft al een mo dern digitaal scherm, maar de aan sturende pc was hopeloos verou derd, merkten broers Jaap en Rinus van Stee onlangs. ,,We waren bij een bijeenkomst waar een aantal nieuwe films werd vertoond. Spon taan bedachten we om een nieuwe pc te sponsoren", zegt Rinus. Bestuurslid Leo Pekaar van het Oosterscheldemuseum was met- een in z'n nopjes met de toezeg ging. ,,Leo Hollestelle en Jos Sinke, de vrijwilligers die oud beeldmate riaal voor ons bewerken, waren er ook erg blij mee." De pc is gister middag afgeleverd. Naast de bedrij ven van de broers, Albatros Trai ning, Advies Ondersteuning en Piet van Oost/De Viskêête, spon sorde ook computerleverancier Harthoorn Automatisering een deel. Extraatjes Volgens Pekaar moet het museum het voor dit soort extraatjes echt hebben van giften, sponsoring en de vorig jaar opgerichte Stichting Vrienden Oosterscheldemuseum. Alleen oudere Goesena- ren zullen zich de gasfa briek op de hoek van de Westhavendijk en de Ringbaan-West nog kunnen her inneren. Daar waar nu wordt ge bouwd aan de energiezuinige ap partementen van het complex Westerschans, werd tussen grof weg 1880 en de jaren 50 van de vo rige eeuw gas gemaakt. Vijftien van zulke gasfabrieken waren er in Zeeland. Vrijwel elke grote plaats had er één. Het uit kolen gewon nen gas werd veelal afgezet aan ge bruikers in de buurt. Vervuilde terreinen De komst van het aardgas maakte de gasfabrieken overbodig. Toen ze destijds werden gesloopt, lieten de fabrieken zwaar vervuilde ter reinen achter. Er was toen geen haan die ernaar kraaide. In Goes werd de grond, waarop later auto bedrijf De Jager gevestigd was, pas aan het begin van deze eeuw ge- havens en het aangrenzende deel van het kanaal. Maar waarom nu pas saneren? ,,De afgelopen jaren zijn eerst de nodige onderzoeken uitgevoerd om een duidelijk beeld van de ver ontreiniging te krijgen'', zegt een woordvoerster van de gemeente. ,,Eerder ontbrak het bovendien aan de benodigde subsidie om het project uit te voeren.'' Die subsidie is er nu wel. Het Rijk heeft een grote zak geld klaar staan voor het opschonen van ver vuilde waterbodems in heel het land. Goes en het waterschap krij gen daar liefst 1,5 miljoen euro uit. Zelf lappen ze beide drieënhalve ton, waarmee het totale budget voor de schoonmaakoperatie op 2,2 miljoen euro uitkomt. Aangezien de werkzaamheden in de koude maanden worden uitgevoerd, zul len de gebruikers van de haven volgens de gemeente weinig over last ervaren van de sanering. Bo ten die op dat moment in de haven liggen, krijgen tijdelijk een andere plekje. Om de rijkssubsidie binnen te hengelen, moet het werk uiterlijk eind 2020 zijn uitgevoerd, maar de gemeente en het waterschap wil len de klus in het komende win terseizoen al klaren. Goes - Gasfabriek zuiverd. Dat gold ook voor veel an dere terreinen in Zeeland waarop de gasfabrieken stonden. Maar in Goes was daarmee de kous niet af. Ook de bodem van de stadshaven, jachthaven De Werf en een deel van het kanaal zijn verontreinigd met onder meer PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen), zware metalen en bestrijdingsmiddelen. Daarvan kan overigens niet alleen de voor malige gasfabriek de schuld in de schoenen worden geschoven. Ook een ter plaatse gevestigde handel in bestrijdingsmiddelen, ongezui verde stedelijke lozingen en scheepsonderhoud hebben de kwaliteit van de waterbodem aan getast. De gemeente en het waterschap willen daar nu iets aan doen. Ze zeggen dat de vervuilde bodem geen gevaar is voor de volksge zondheid, maar wel de kwaliteit van het water aantast. In het najaar zal met een zuigboot 11.000 ku- bieke meter vervuild slib worden weggehaald van de bodem van de zaterdag 18 mei 2019 'Gasfabriek laat nog altijd sporen na' ZEELANDELIJK WONEN 'f DELTA T. 0113 - 37 24 74 Bouwbedrijf De Delte bv Rob Paardekam Goes De voormalige Goese gasfabriek op de hoek van de Westhavendijk en Ringbaan-West op een oude ansichtkaart. beeld beeldbank zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 140