Het leven draait niet om gewicht' ,,Ik zit nu even lastig, het gaat een beetje mis. Een halfjaar geleden heb ik een ongeluk gehad waardoor ik veel pijn heb aan mijn linkerheup. Van alles heb ik al geprobeerd om ervan af te komen, tot dry needling (een behandeling van de spieren met naalden, red.) aan toe. Artsen kunnen er niet achter komen wat het precies is en dat frustreert me. Als gevolg sport ik te weinig, ik geef wel senioren training, maar kan zelf niet eens meedoen. Ja, kleine stukjes wandelen en zwemmen. Als ik thuiskom van mijn werk bij het pompstation dan ben ik op van de pijn, doodmoe. Eigenlijk sta ik op met pijn en ga ik er mee naar bed. En daardoor gaat het de verkeerde kant op. Ik zit 's avonds op de bank en heb trek waaraan ik moeilijk weerstand kan bieden. Een van de symptomen van mijn ingewikkelde relatie met voeding, waardoor ik obese ben geworden. Twee jaar terug ben ik gescheiden. Ik heb twee ont zettend lieve kinderen en ben toch veel alleen. In het begin vond ik dat moeilijk, maar inmiddels heb ik een modus gevonden om in mijn eentje te kunnen zijn. Ik ben midden in de stad gaan wonen, zodat ik mensen zie zo gauw ik naar buiten stap. Regelmatig drink ik koffie in de stad. Ik wil zoveel mogelijk in contact zijn met de buitenwereld. Anders plof ik neer, zet de televi sie aan en zwaait de koelkastdeur open. Dat wil ik niet. Na het programma woog ik 130 kilo. Nu zijn dat er 180. Bij momenten frustreert dat zo dat ik denk: ik heb er geen zin meer in. En dan denk ik weer: ik weiger bij de pakken neer te zitten. Ik laat mezelf niet opereren, zoals mijn zus heeft gedaan. De risico's weerhouden mij er nog van. Bovendien: ik wil het toch weer op eigen kracht doen, net zoals tijdens het seizoen dat ik aan Obese meedeed. Dat doorzettingsvermogen zit in mij. En ik hoef niet het onderste uit de kan te halen. Het leven draait niet om gewicht, heb ik ontdekt. Ik moet antwoord zien te vinden op de vragen: hoe krijg ik het voor elkaar gelukkiger te leven en om een betere relatie met voeding te krijgen? Hoe vind ik de controle terug? De kliniek die aan Obese was verbonden, hield een paar weken geleden weer een bijeenkomst waardoor veel deelnemers opnieuw bij elkaar waren. We kunnen nog steeds terecht bij de psycholoog en diëtiste en ook de gesprekken onderling vind ik bijzonder waardevol. Ik heb moeite gehad om uit die cocon te stappen, maar ik heb vertrouwen dat ik mijn leven de juiste wending kan geven.'' Ruben van Zijl (52) uit Deventer, deelnemer in 2013 Zwaarste gewicht: 230 kilo Lichtste: 130 kilo Nu: 180 kilo ZATERDAG 18 MEI 2019 29

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 117