'We houden ons alleen bezig met de boksers' 8 ZEELAND Vissen verdwijnen, exoten breiden uit en het Vrijdag is het volgende kick- boksgala in Utrecht, waarbij de Vlissingers weer eerste rang zitten. Bovenop de ring dus. ,,Heel bijzonder om zo dicht op de wedstrijd te zitten", vertelt Jean van het Vlissingse hulpverlenings- bedrijf Event-Safe. ,,Mijn vrouw Sigrid heeft een con nectie in de top bij Glory. Zo zijn we er twee, drie jaar geleden inge rold. We doen nu bijna alle wed strijden in Nederland en België. En soms Frankrijk. Nee, niet de EHBO in het publiek. We houden ons alleen bezig met de kickbok sers. Een kickbokser die is neerge slagen kan niet zelf de ring uit. Dat doen wij dus, nadat eerst de ring- arts naar hem gekeken heeft. Vol gende maand gaan we naar Parijs en we hebben ook al Ahoy en de Amsterdam Arena gedaan. Vrijdag in Utrecht wordt ons tiende gala." ,,Wij brengen hem naar een aparte unit voor een grotere controle. Daar zijn ook de ringartsen bij. Maar vergis je niet in die kickbok sers, die zijn vaak weer heel snel bij hun positieven. Ze zijn nog gekker dan wielrenners. Overigens zie je nooit op tv een kickbokser horizontaal de ring uit gedragen worden, dat wordt snel wegge draaid. Het beeld op tv loopt ook altijd een paar seconden achter. Overigens worden de Glory-wed- strijden in meer dan honderd lan den uitgezonden." „Dat is toch wel een gevecht van Badr Hari geweest. Als hij de zaal binnenkomt, gebeurt er echt wat. Je hoort een hoop geroezemoes. Maar we zaten ook aan de ring bij Rico Verhoeven tegen Jamal Ben Saddik. Dat is ook wel bijzonder. We hopen natuurlijk nog op een gevecht tussen Badr en Rico, dat zou echt super zijn. Wie weet, misschien in december." ,,Het is voor ons nog nooit beang stigend geweest. Er lopen heel veel beveiligers rond, zowel zichtbaar als onzichtbaar. Je ziet tegenwoor dig ook gewoon gezinnetjes met kinderen. Ik was zelf ook benieuwd wat voor mensen eropaf kwamen, maar het valt allemaal mee." We hebben Event-Safe nu precies tien jaar geleden opgericht en doen bijvoorbeeld ook de hulpver lening bij Hrieps en het Bevrij dingsfestival. We hadden daar nooit van kunnen dromen, want - met alle respect - we zijn begon nen op braderieën. En als je dan ziet waar we nu staanDe kick- boksgala's zijn wel het summum." Wendy Wagenmakers Bruinisse et een lekker vaartje klotst De Eendracht door de golven van de Oosterschelde. Een kolenschip passeert, de YE47. Schipper Jan Molenaar (52) zwaait naar ieder een. ,,Ik ken ze allemaal. Ik was vier toen ik bij mijn vader aan boord stapte en ik heb nooit een week end gemist. Ik ken de Ooster- schelde beter dan mijn eigen broekzak." De Eendracht is het andere schip van Molenaar. Hij heeft het drie jaar, De Vrolijke Visser zit al veertig jaar in de familie. ,,Er was een tijd dat het niet uitmaakte waar je met je hengel stond. Aan boord, op de dijk, in de haven. Overal ving je vis. Als ik nu met veertig man de Oosterschelde op ga, komen we met twee scharre tjes terug." Molenaar is een kletsmajoor, maar hij overdrijft niet. De aantal len staan zwart op wit. In zijn thuisstad Tholen is het aantal sportvisboten gedecimeerd, hen gelsportverenigingen houden het voor gezien. In de Oosterschelde valt geen vis meer te vangen. Hoe dat komt? ,,Het heeft zeker te maken met afsluiting met de dammen", zegt Wilco Jacobusse van Nationaal Park Oosterschelde. ,,Maar juist door de Oosterschelde- kering is een aantrekkelijk klimaat ontstaan voor vissen om te paren. We weten het niet zeker, ook om dat we niet alles zien wat onder water gebeurt." Iemand die dat wel weet, is Peter van Bragt. De onderwaterbioloog van Stichting Anemoon komt al veertig jaar duiken in Zeeland. Hij heeft al meer dan drieduizend keer onder de waterspiegel gekeken, met name in de Oosterschelde. ,,Het is een optelsom van factoren. Het is de afsluiting van zoet water, het zijn de dijkverstevigingen waardoor veel meer stenen op de bodem liggen, en de schorren en slikken zijn verdwenen, maar het zijn ook de klimaatveranderingen. Strenge winters bepaalden vroe ger mede onze biodiversiteit, maar er zijn geen strenge winters meer." En dan zijn er nog de exoten, de uitheemse soorten die met balast water en schelpdierenimport uit de hele wereld zijn meegebracht. ,,De slingerzakpijp, om maar iets te noemen, is een Aziatische soort. Prachtig om te zien, met al die kleuren, maar hij hoort hier niet. Autochtone soorten worden naar de achtergrond verdreven." Dat klinkt wat onvriendelijk, Strenge winters bepaalden vroeger mede onze biodiversiteit maar zo bedoelt Van Bragt het niet. ,,Eksters en fazanten zijn ook exo- ten. Zelfs kreeften, die ooit zijn meegekomen uit Noorwegen, kwamen hier vroeger niet in deze aantallen voor. Het hoeft niet erg te zijn. Maar dat is het wel als ze sterk gaan concurreren en ziekte kiemen meenemen, zoals de Ja panse stekelhoorn en de Ameri kaanse oesterboorder, waar oester- boeren over klagen. En waar ze overigens zelf voor hebben ge zorgd. Exoten raak je nooit meer kwijt. In een bos kun je de Ameri kaanse larix kappen. Maar dat kan hier niet." Vogels De Eendracht vaart verder. Het schip komt langs een foerageerge- bied voor vogels, bij Ouwerkerk. Op het hele stuk zijn twee vogels te zien. Meeuwen. ,,En dat is op an dere dagen niet anders", zegt schipper Molenaar. ,,En niemand die er mag komen, om de vogels niet te veel te verstoren. Hoeveel scholeksters hebben we al gezien? Hoeveel aalscholvers? Eén. Die zijn veren zat te drogen. Maar vissen doen ze niet, want er is geen vis. Als ze duiken, komen ze met een lege bek boven." Het klopt dat er minder aal scholvers zijn, zegt Gert-Jan Buth van de Natuur- en Vogelwacht. ,,Maar niet heel veel minder, vol gens de statistieken. Ik ben van huis uit wetenschapper, dus ik houd erg vast aan cijfers. En daar uit blijkt inderdaad ook dat er veel minder scholeksters zijn. Lepe laars en zilverreigers zijn daaren tegen in aantal gestegen. De vogel rijkdom fluctueert, dat is nooit an ders geweest." vrijdag 17 mei 2019 GO Sigrid Vroomen met kickbokser Rico Verhoeven. fotos privécollectie Tot een paar jaar geleden deden ze braderieën, tegenwoordig staan ze bij festivals en bij de grootste kickbockgala's ter we reld. Hulpverleners Jean en Si- grid Vroomen uit Vlissingen hel pen kickboksers die knock-out zijn gegaan bij de Glory-wed- strijden de ring uit. Maurice Steketee Vlissingen Hoe komt een Vlissings echt paar terecht bij de wereldbe roemde kickboksgala's van Glory? Wat gebeurt er met zo'n neer geslagen bokser? Wat is de meest bijzondere wed strijd waar jullie bij zijn ge weest? Kickboksgala's hebben geen ge weldige reputatie. Merken jullie daar wat van? Wat doen jullie verder nog? Sigrid en Jean Vroomen. r Altijd als Jan Molenaar 's avonds met De Vrolijke Visser terugkeerde in de haven van Bruinisse, zette hij een emmer vol vis op de kade. Maar die tijd is voorbij. In de Oosterschelde valt geen vis meer te vangen. Met het schip maakt Molenaar nu zeehondensafari's. - Peter van Bragt, bioloog

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44