Tweede toertocht tegen spierziekte ALS Frankrijk blijft strijders in Vlissingen herdenken Het Zeeuwse Land 'We wisten niet dat er zóveel mogelijk is.' 7 BOEK JAN BLIEK Breng de huisnamen van Vlissingen terug op de gevels, bepleit Jan Bliek. Hij schreef een boek over de grotendeels verloren huisnamen en gevelstenen van vier eeuwen in Vlissingen. Er zitten juweeltjes bij. vrijdag 17 mei 2019 Jan Bliek schreef een boek over de grotendeels verloren huisnamen en gevelstenen van vier eeu wen in Vlissingen. foto lex de meester Claudia Sondervan Vlissingen Het boek wordt vandaag, vrijdag gepresenteerd in boekhandel 't Spui aan de Oude markt (16.00 uur). Bliek verzamelde in ruim twee jaar tijd 176 huisna men en 59 gevelstenen die de binnenstad rijk was. Om te be ginnen uit het Register van Ey- gendom van het Gemeentear chief Vlissingen, dat de periode 1610 tot 1810 beslaat. ,,Drie dikke boeken waarin de namen van de eigenaren van de Vlissingse pan den staan. Onvoorstelbaar, dat hebben zeven, acht generaties al lemaal bij zitten houden. Vaak wel slordig geschreven." De ge pensioneerd bouwkundige kon het onderzoek doen, omdat hij in de werkgroep paleografie van het Zeeuws Archief oude handschrif ten heeft leren lezen en hertalen. Verloren Gewapend met die kennis trok hij de stad in. ,,Er zijn 41 panden die nog namen op de gevel heb ben", weet Bliek. Van de gevel stenen zitten er 38 nog op hun plaats en liggen er 21 bij het Zeeuws Maritiem MuZEEum. Be- naamde panden staan voorname- lijk in de Beursstraat, Nieuwen- dijk en Bellamypark. Er is heel veel verloren gegaan. De haven stad was vele malen oorlogsfront, er is massaal gesloopt door mo derniserende bestuurders en de Vlissingers hebben nooit veel op gehad met historiserend bouwen, zoals Middelburg. Ook nu laten huiseigenaren bij een schilder beurt de naam op de gevel achter wege. Zonde, vindt Bliek. Hij Ik vind het eigenlijk een taak van de gemeente om dat gedaan te krijgen - Jan Bliek maakte een lijst van 31 panden, rijksmonumenten nota bene, die hun historische naam weer op de gevel zouden kunnen krijgen. ,,Ik vind het eigenlijk een taak van de gemeente om dat gedaan te krij gen. Het is al zo'n bescheiden aantal." Waar het kon, onderzocht Bliek de herkomst van de huisnamen. Neffens d'Admiraliteyd aan de Beursstraat en De Lomberd op de hoek Lombardstraat/Nieuwstraat zijn eenvoudig te herleiden. De Gecroonde Liefde, wel de be roemdste huisnaam van Vlissin- gen, heet naar een schip waar Mi- chiel de Ruyter op voer. Den Gloyendenoven aan de Stenen- beer was evenwel geen bakkerij maar draagt de achternaam van een andere kapitein van de admi raliteit. Misverstant De meeste namen blijven ge heimzinnig en zijn onzichtbaar. De Swarte Catte, toch een rijks monument, staat naamloos aan de Nieuwstraat. Zo ook Het Gou den Botje aan het Groenewoud. En Den Hoepel, het buurhuis. De Rode Knorhaan, even verderop, heeft wel de naam behouden. Maar De Smacke, geen eethuis aan de Beursstraat maar ver noemd naar een achttiende- eeuws scheepstype, weer niet. En dat er een huize Misverstant in de Walstraat-zuid staat, is ook lang verborgen. Maar nu niet meer. Alle be- naamde huizen hebben een uit nodiging van Bliek in de bus ge kregen. Dat de eigenaar van Den Blinden Esel aan de Noordstraat niet staat te springen om de huis naam in ere te herstellen, dat kan. Al misstaat het niet, het buurhuis heet van oorsprong Den Verkeer den Pot. En de eigenaar van In den Teerling van den Bier-Ac cijns, Beursstraat, moet passen en meten om dat op de smalle gevel te krijgen. Als het lukt, zou dat de stad een beetje meer sjans geven. Huisnamen en gevelstenen in Vlissingen, 16e-21e eeuw door Jan C. Bliek, gebonden, 15 euro. MIDDELBURG De tweede editie van de Gerard Brouwer Classic van Middelburg naar Katwijk, een wie- lertoertocht ten bate van bestrij ding van de spierziekte ALS, wordt zondag 2 juni verreden. Katwijker Gerard Brouwer, ma ker van het beeld De Ringrijder, overleed vorig jaar aan ALS. Ko Jan Provoost, oud-secretaris van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, wilde de beeldhouwer eren en zette vorig jaar de eerste tocht op. Door slechte weersomstandigheden ging de tocht uiteindelijk van Katwijk naar Middelburg. De tweede 'classic' gaat wel van de Zeeuwse hoofdstad naar de woonplaats van de kunstenaar. Domburger Provoost hoopt een echte klassieker van de toertocht te maken. Als fiets- en wielerliefheb- ber vindt hij het mooi om zijn hobby te combineren met een goed doel. Provoost hoopt 2 juni omstreeks negen uur 's morgens met zo'n veertig andere fietsers bij het beeld De Ringrijder te vertrekken. De te rugreis vanaf Katwijk geschiedt per touringcar. De de inschrijvings- voorwaarden en alle andere infor matie zijn te vinden op www.alsac- ties.nl/actie/ko-jan-provoost. VLISSINGEN De herdenking bij het Franse monument op de hoek van de Prins Hendrikweg in Vlis- singen werd gisteren opnieuw druk bezocht. Ook nu de laatste Franse oud-strijder die in Zeeland vocht eind vorig jaar is overleden, blijft Frankrijk vertegenwoordigers als een consul en een militair attaché naar Zeeuwse herdenkingen stu ren. Het monument in Vlissingen is gewijd aan generaal Marcel-Emile Deslaurens. Die sneuvelde op 17 mei 1940, terwijl hij in de buurt van het huidige monument met een handvol getrouwen de Duitse over macht tegen probeerde te houden. De Duitsers verdreven de Neder land te hulp geschoten Fransen binnen enkele dagen van Walche ren, maar Deslaurens en de zijnen hielden hen net lang genoeg op om de meeste soldaten van twee pant serdivisies gelegenheid te geven naar Breskens te vluchten. Ook Deslaurens en de zijnen streden voor onze vrijheid, evenals degenen die in 1944 sneuvelden bij de bevrijding van Zeeland. Wat uw wensen ook zijn, onze ervaren teams helpen u graag om het afscheid altijd persoonlijk en bijzonder te maken. Ga voor informatie naardela.nl/middenzeeland of bel 0165 74 21 99 voor een persoonlijk gesprek. DEEA fc'J.' 1-J.t 'Geef de huizen hun naam terug'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 43