t£s Onthoofde Sunweb-ploeg moet na wegvallen Dumoulin Giro zien te redden Gevallen Laurens ten Dam stapt af >RT 29 WIELRENNEN 102DE GIRO D'ITALIA A Na het wegvallen van Tom Dumoulin wacht de Sunweb-renners de loodzware opdracht nog iets van de Giro te maken. Dus trok Sam Oomen ten aanval en vocht zich terug in het klassement. 238 km Voor de start in Cassino klonk hij nog allesbehalve overtuigend. Sam Oomen (23) had de keiharde klap van het uitvallen van kopman Tom Dumoulin nog niet verwerkt. ,,We doen ons best, maar het was even niet makkelijk. De knop moet om en we moeten door, maar dat kost wel tijd.'' Eenmaal onderweg voor de 238 kilometer lange rit naar San Gio vanni Rotondo vermande Oomen zich snel. Eerst kwam hij nog hard ten val, net als ploegmaat Robert Power die in navolging van Du moulin ook moest afstappen. Daarna vocht Oomen zich in een dertien man sterke kopgroep met Fausto Masnada en Valerio Conti. De laatste aasde als bestgeplaatste op de roze leiderstrui van Primoz Roglic. De Sloveen en zijn Jumbo Visma-ploeg leken er vrede mee te hebben, waardoor de voorsprong tenslotte meer dan zeven minuten bedroeg. Dat er een groot verschil is tus sen aanvallen en een rit winnen, bleek op weg naar de top van Coppa Casarinelle. Masnada en Conti gingen ervandoor op de enige gecategoriseerde klim van de dag op 30 kilometer van de streep. Oomen wilde hen achterhalen, maar kwam tekort. Hij en de an dere vluchters zagen de twee Itali anen pas terug op de streep. Daar trok Conti de roze trui aan en kreeg Masnada zoenen en bloemen voor de ritwinst. Zijn aanval bracht Oomen wel terug in het klassement. Hij staat nu tiende, al moet nog blijken hoe veel dat waard is. Het is maar de vraag of hij de komende weken elke dag met de besten mee kan. Vooraf gaf de ploeg al aan dat een klassement voor Oomen (vorig jaar nog negende in de Giro) geen doel was. Een maand geleden moest hij Etappe 7 Vandaag jfljlHk 185 km SB UITSLAG in 5.45.01 Algemeen klassement zijn plannen ook al rigoureus wij zigen. Na het wegvallen van de ge blesseerde Wilco Kelderman werd hij op het laatste moment opgeroe pen voor de Giro. In plaats van Am- stel Gold Race, Waalse Pijl en Luik Bastenaken-Luik ging Oomen op hoogtestage op Tenerife als voorbe reiding op ruim drie weken Italië. En hij verscheen aan de start in Bo logna als beoogde meesterknecht van Dumoulin. Nu wordt hij plots vooruitgeschoven als de grootste kanshebber voor een ritzege of misschien zelfs de nieuwe man voor het klassement. ,,Daar ga ik rustig over nadenken'', zegt hij op de vraag waarvoor hij moet kiezen. Ontsnappingen Een etappezege zou de pijn van het uitvallen van Dumoulin wat ver zachten bij Sunweb. Op de avond na de val van Dumoulin, afgelopen dinsdag, kwam het team al bij el kaar om de doelen bij te stellen. ,,We zullen meer focussen op ont snappingen en vanuit daar resulta ten willen halen. Dat zal nu het doel zijn'', aldus ploegleider Marc Reef. ,,De jongens kunnen nu terug naar hun nieuwelingen- en junio- rentijd. Ze kunnen erin vliegen. Daar willen ze echt voor gaan.'' Al is dat makkelijker gezegd dan gedaan. Oomen viel aan en een dag eerder Louis Vervaeke al, maar nog GIRO zonder resultaat. Rijden voor eigen succes is ook compleet anders als een kopman in het roze zien te krij gen. Daar komt bij dat de Giro- ploeg van Sunweb niet bol staat van de winnaars. Van deze Sunweb- renners weet alleen Jan Bakelants hoe het is om een WorldTour-wed- strijd te winnen en dat is ook al ja ren geleden. In 2013 won de Belg een rit in de Tour en een jaar later een etappe in de Critérium du Dauphiné. Een etappe winnen in de Giro. Oomen moet er gezien zijn talent toe in staat worden geacht. Tege lijkertijd won hij als prof nog nooit op het hoogste niveau. Ook hij beseft dat een volgende kans zich in deze ronde niet zomaar aandient. ,,Er ging veel mis in de finale. Ik kon die twee niet volgen en de anderen keken ook naar mij. Daarom ben ik teleurgesteld, want ik had hier vandaag willen win nen.'' vrijdag 17 mei 2019 Sam Oomen kijkt omhoog Daan Hakkenberg San Giovanni Rotondo l'Aquila Vasto Le Svolte di Popoli RONDEVAN ITALIË Etappe 6: Cassino - San Giovanni Rotondo 1. Masnada (Ita/AGi) 2. Conti (Ita/Emi) +0.05 3. Ronjas (Spa/Mov) +0.38 4. Plaza (Spa/ICA) z.t. 5. Carboni (Ita/Brd) +0.43 6. Serry (Bel/Dec) +0.54 7. Madouas (Fra/Grp) z.t. 8. Peters (Fra/AG2) +0.57 9. Amador (CRi/Mov) z.t. 10. Antunes (Por/CCC) z.t. 11. Oomen (Ned/Sun) +1.03, 14. Bouw man (Ned/Jum) +7.19, 16. Tolhoek (Ned/ Jum) z.t., 17. Roglic (Slv/Jum) z.t., 18. S. Yates (GBr/Mit) z.t., 50. Mollema (Ned/ Trk) z.t., 138. Sinkeldam (Ned/Grp) +23.08, 148. Van Emden (Ned/Jum) z.t., 151. Leezer (Ned/Jum) z.t.. Uitgevallen: Laurens ten Dam (CCC) had nog te veel last van zijn ribben, na zijn val in de 2de etappe. 1. Conti (Ita/Emi) 25.22.00 2. Carboni (Ita/Brd) +1.41 3. Peters (Fra/AG2) +2.09 4. Rojas (Spa/Mov) +2.12 5. Madouas (Fra/Grp) +2.19 6. Antunes (Por/CCC) +2.45 7. Masnada (Ita/AGi) +3.14 8. Serry (Bel/Dec) +3.25 9. Amador (CRi/Mov) +3.27 10.Oomen (Ned/Sun) +4.57 11. Roglic (Slv/Jum) +5.24, 13. S. Yates (GBr/Mit) +5.59, 18. Mollema (Ned/Trk) +6.19, 79. Tolhoek (Ned/Jum) +14.29, 85. Bouwman (Ned/Jum) +16.24, 135. Van Emden (Ned/Jum) +34.58, 138. Sinkeldam (Ned/Grp) +38.20, 141. Lee zer (Ned/Jum) +38.58. CASSINO Wielrenner Laurens ten Dam heeft de Ronde van Italië verlaten. De 38-jarige Groninger stapte al vroeg in de zesde etappe af. Ten Dam heeft veel last van zijn ribben na een val, eer der in de week, waarbij hij met zijn borstkas hard op zijn stuur landde. In het algemeen klassement van de Giro stond hij op plek 116, met bijna 11,5 minuut achterstand op rozetrui- drager Primoz Roglic. Ten Dam dacht woens dag in de vijfde etappe al aan opgeven toen hij als een van de eersten in het peloton moest lossen. ,,Toen dacht ik: nou, dit was het dan. Maar ik kwam toch weer terug en een wiel renner hoopt altijd op verbetering. Ik ben op m'n rechterkant geval len en het voelt alsof er met een mes tussen m'n ribben wordt gestoken. Dan adem je heel op pervlakkig en krijg je geen zuurstof naar je benen. Mijn lichaam zegt 'stoppen'." Roglic kwam in de etappe ten val. De kopman van Jumbo-Visma kon weer op de fiets stappen, maar de verwondingen waren op zijn billen te zien. Sam Oomen bij de bus van Sunweb in de Giro. ,,De knop moet om en we moeten door, maar dat kost wel tijd.'' FOTO COR VOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 29