Onlinesuper Picnic werkt aan passende cao Snel vraagt begrip voor Nederlandse Amerikanen E 21 ducten. Ze zullen vooral mensen met lagere inkomens raken'', voor spelt professor Sherman Robinson, die aan het Peterson Instituut in Washington internationaal econo misch beleid bestudeert. ,,De meeste import uit China is voor de onderkant van de markt. Voor Walmart, Target. Daar pakt dit uit als een soort extra btw. En een flinke, van 25 procent.'' Een iPhone XS kost nu 1000 dollar in Ameri kaanse winkels, maar als Apple de heffingen gaat doorberekenen, kan de prijs stijgen tot 1142 dollar, voor spellen de bankiers van J.P. Morgan. Hamsteren Het bedrijfsleven neemt maatrege len om de effecten te verzachten. Cameraproducent GoPro verplaatst bijvoorbeeld productie van China naar Mexico. De Nationale Retail Federatie van de VS verwacht in de komende weken een recordimport, vanwege hamsterende winkeliers die nog snel inkopen voordat even tuele nieuwe heffingen ingaan. Een week geleden leken China en de VS nog op het punt te staan om - in de woorden van Trump - een 'epische' deal te sluiten, na sle pende onenigheid over de handel. De VS hamert er al jaren op dat China valsspeelt door bijvoorbeeld staatsbedrijven flink te subsidiëren en technologische informatie te stelen of op te eisen van Ameri kaanse bedrijven die zaken willen doen in het land. Eind vorige week brak Trump de gesprekken over eerlijker voor waarden abrupt af. Amerikaanse onderhandelaars vonden dat China probeerde terug te komen op eer dere afspraken. China reageerde gepikeerd en kondigde prompt een nieuwe serie heffingen op Ameri kaanse goederen aan. Een overeenkomst is nog niet helemaal van tafel, zegt Anabel Gonzalez, ex-handelsminister van Costa Rica, die eerder onderhan delde met de VS. ,,Een handelsdeal sluiten is als een vliegtuig laten lan den. Je krijgt te maken met turbu lentie, slecht zicht, een afgebroken landing. Ze moeten nu uitzoeken hoe ze de deal kunnen sluiten zon der neer te storten'', zegt Gonzalez, ook verbonden aan het Peterson In stituut in Washington. Zowel Peking als Washington houdt ruimte open om de gesprek ken alsnog tot een goed einde te brengen, ziet Gonzalez. De heffin gen gaan pas over enkele weken in, en Trump lijkt van plan zijn collega Xi te ontmoeten op een G20-top in Japan volgende maand. ,,Maar dat betekent niet dat het succes heeft. De maatregelen raken vooral de mensen met lagere inkomens Als het niet lukt, kunnen de tarie ven lang blijven gelden. We bewe gen heel rap in de richting van een complete handelsoorlog.'' Huawei Trump gooide nog wat olie op het vuur met zijn ban op de Chinese telecomgigant Huawei. Hij verbiedt Amerikaanse firma's telecomappa- ratuur te installeren die de natio nale veiligheid in gevaar kan bren gen. In de praktijk kan dat het einde betekenen van Huawei in de VS. De Amerikanen stellen dat de producent van technologie voor 5G-netwerken aan de leiband van de Chinese autoriteiten loopt. De vrees is dat China controle krijgt over online infrastructuur. Trump vertelt zijn adviseurs dat hij niet van plan is eieren voor zijn geld te kiezen, berichten Ameri kaanse media. Hij meent dat zijn confrontatie met Peking goed valt bij zijn achterban. Kiezers rekenen erop dat hij zijn beloftes nakomt om oneerlijke Chinese praktijken aan te pakken. De Amerikaanse president voelt zich bovendien gesterkt door de economische cijfers. De werkloos heid is in decennia niet zo laag geweest (3,6 procent) en de econo mie groeide gestaag met 3,2 procent. Het Witte Huis blijft erbij dat de aanpak uiteindelijk voordelig uit pakt voor de Amerikaanse econo mie, als bedrijven betere toegang krijgen tot China of meer produc ten in de VS zelf gaan maken. ,,J e moet doen wat je moet doen'', zei adviseur Kudlow. ,,We hebben zo lang te maken gehad met oneer lijke handelspraktijken. Naar mijn mening zijn de gevolgen zo klein, dat het de moeite waard is de han del, export en open markten voor de Verenigde Staten te verbeteren.'' Handelsexpert Sherman Robin son waarschuwt Europa: ,,Jullie zijn de volgende.'' Trump dreigde al eerder met importheffingen om Europa te dwingen nieuwe han- delsvoorwaarden af te spreken. ,,Het is moeilijk voor te stellen waarom hij niet zou doorzetten. Zelfs als er een soort overeenkomst komt met China, is het niet zeker of je de VS nog kunt vertrouwen. De regering laat zien bereid te zijn im porttarieven in te voeren op welk product dan ook, wanneer ze maar wil. Ik denk dat andere landen de VS zullen gaan vermijden. En dat kan, want de VS is niet meer opper machtig in de wereldhandel.'' Het in 2015 opgerichte Picnic be zorgt inmiddels in ruim tachtig plaatsen boodschappen. In totaal werken er bij de onlinesuper drieduizend medewerkers. Die vallen momenteel niet onder een cao, tot ergernis van de FNV, die stelt dat Picnic zijn personeel on derbetaalt en de supermarkt-cao ontduikt. FNV is naar de rechter gestapt. Gisteren is de dagvaar ding de deur uit gegaan. Het per soneel in het distributiecentrum in Utrecht voert daarnaast maan dag actie voor een veiliger werk omgeving. Volgens medeoprichter Michiel Muller is de cao voor supermark ten ongeschikt voor zijn bedrijf. ,,Wij hebben geen vakkenvullers of caissières.'' Tegelijkertijd trekt hij zich de kritiek aan. ,,Het minis terie van Sociale Zaken en de Tweede Kamer willen dat e-commercebedrijven zich aan sluiten bij een cao. Aan die wens voldoen wij graag door een speci ale cao te bouwen met de sector.'' Op advies van de vaste Kamer commissie van SZW kwam Mul- ler in gesprek met INretail. Dat leidt ertoe dat Picnic de cao non food gaat toepassen die INretail vorig jaar afsprak met vakbonden CNV Vakmensen, De Unie en AVV. De cao van INretail geldt voor 170.000 winkelmedewerkers en loopt tot 2021. Picnic hoopt dat het daarna kan overgaan op een e-commerce-cao. ,,De komende tijd zitten wij met INretail om tafel.'' Hij hoopt dat ook andere grote spelers zich aansluiten. ,,Dan is er geen concurrentie meer op primaire arbeidsvoorwaarden.'' Meer loon Picnic maakt vandaag bekend dat de medewerkers in de distributie centra meer loon krijgen. ,,Daar- mee betalen we boven de retail- cao.'' Ook krijgen medewerkers tussen 18 en 21 jaar - nu nog be taald volgens het jeugdloon - er geld bij. ,,Voor supermarkten is dat lastig, die draaien in het weekend op kinderen, maar voor ons niet. Dat is niet meer van deze tijd.'' Volgens Muller is het besluit niet ingegeven door het feit dat Picnic eind vorig jaar slecht in het nieuws kwam. De werkomstan digheden in de distributiecentra zouden niet veilig zijn, de werk druk te hoog en het personeel werd onderbetaald, stelden FNV en enkele medewerkers in Trouw. ,,Driekwart van dat stuk klopte niet.'' Tegelijk stelt hij dat de vei ligheidsomstandigheden sinds dien zijn verbeterd. Amerikaanse staatsburgers, ook zij die in het buitenland wonen, blijven altijd belas tingplichtig in de VS. Dat leidt tot grote problemen voor de circa 20.000 Nederlanders die ook de Amerikaanse nationa liteit bezitten. Hoewel verreweg de mees ten van hen (95 procent) uit eindelijk geen belasting hoe ven te betalen, moeten ze wel aangifte doen. Dat zorgt voor enorme administratieve rompslomp. Vooral het aan vragen van een Amerikaans sofinummer kost veel tijd en is bovendien kostbaar. mnèiifï Een Picnic-bezorger bij een distributiecentrum. foto robin utrecht vrijdag 17 mei 2019 - Sherman Robinson, econoom Een iPhone kan zomaar bijna 150 dollar duurder worden, voorspellen bankiers. foto ap Onlinesupermarkt Picnic sluit zich aan bij de retail-cao van brancheorganisatie INretail, zegt medeoprichter Michiel Muller. Hij wil samen met IN- retail komen tot de eerste e-commerce-cao. David Bremmer Amsterdam DEN HAAG Staatssecretaris van Financiën Menno Snel gaat in de VS om aandacht vragen voor de belasting rompslomp die menige in Nederland woonachtige Amerikaan staat te wachten. Door een nieuwe wet - de Fo reign Account Tax Compliance Act (FATCA) - worden hun gegevens sinds kort door overheden verstrekt aan de Amerikaanse belastingdienst IRS. Eenmaal in het bezit van de gegevens verplicht de IRS de 'Nederlandse landgenoten' een sofinummer aan te vragen en aangifte te doen. Hf} IHIHIHIHIHIHI Hf} IHIHIHIHIHIHI HIH IHIHIHIHIHIHI HIH HIHl m mm HIH Hl Hl Mici HIH HIHI himiHihi ma HIHI 4IHI /TJ HIHI flHI HIHI IIKI HIHII'IHI HIHI# tH!H*HIHf*m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 21