ordeelweek Biologen slaan alarm over onderwaterleven Duncan zingt de sterren van de hemel Leeuwarden wil Buma JOL Midden-Oosten Noord-AFrika Naar de finale! In Goes voerde Anne de Jonge van Free A Girl gisteren actie tegen kinderprostitutie in de wereld. Dezelfde dag was de nationaal rapporteur mensenhandel Herman Bolhaar in Zeeland. zeeland 2 Biologen slaan alarm over het onderwaterleven in de Ooster schelde: de biodiversiteit staat volgens hen zwaar onder druk. Duikers komen geen vis meer tegen en hengelaars halen niets boven. Wendy Wagenmakers Bruinisse Van de Grevelingen was dit be kend, maar nu doet het fenomeen zich ook voor in de Oosterschelde. Volgens onderwaterbioloog Peter van Bragt van Stichting Anemoon, tevens fanatiek duiker, zijn veel soorten compleet verdwenen. ,,Platvissen met name, maar ook andere soorten. Van groot tot klein. Je ziet ze amper meer. Dat geldt ook voor sepia's. Twintig jaar geleden telde je er dertig tijdens één duik, nu moet je blij zijn met een paar in het hele seizoen." Volgens de bioloog zijn er ver schillende oorzaken. ,,Belangrijke factor vormen exoten die door de visserij zijn meegenomen. De Ja panse knotzakpijp bijvoorbeeld, de gele wratspons en Amerikaanse mesheften. Van sommige soorten zijn er zo veel dat autochtone soor ten zijn verdreven. Het ligt ook aan de afsluiting van de Philipsdam en de Oesterdam. Maar ook, en ik be sef dat ik nu vloek in de kerk, aan de visserij. We hebben het hier over een Nationaal Park dat con tinu in beslag wordt genomen. Dat hoefje op de Veluwe niet te probe ren." De visstand is volgens Van Bragt een goede indicator voor het wel- De authentieke natuur is kapot -Peter van Bragt, onderwaterbioloog zijn van de Oosterschelde. ,,Veel vis betekent een grote biodiversi teit: veel vogels, veel zeehonden, veel bruinvissen. Maar als er geen vis meer is, houdt het op. Veel dui kers vinden de exoten mooi, met al hun kleuren, maar het is niet zoals het hoort. De authentieke natuur is kapot." Dit beeld herkent Tom Ysebaert, mariene ecoloog bij Wageningen Marine Research in Yerseke. ,,De visstand in de Oosterschelde is in derdaad niet goed op peil, dat krij gen wij ook door van sportvissers. Daar zou veel meer onderzoek naar gedaan moeten worden." Zo'n onderzoek juicht Wilco Ja- cobusse van Nationaal Park Oos- terschelde alleen maar toe. ,,Ook wij zien grote veranderingen in de visstand. Dat is niet altijd slecht, maar het geeft absoluut zorgen. Alleen al om de sepia. En dan speelt niet alleen het belang van de natuur, maar ook een economisch belang. Denk aan al die duikers die alleen al voor de sepia's naar de Oosterschelde komen." Wat de oorzaak is van de lage visstand, weet Jacobusse niet. ,,Ik denk dat het inderdaad een optel som is. Ook omdat die duidelijk heid ontbreekt, is dat onderzoek hard nodig. Pas dan kunnen we werken aan oplossingen." ZEELAND 2&8 Voordracht Kijk snel op nrv.nl/voordeelweekoFbel 07030 76 700 Nieuwsmedia Gemeenteraad draagt CDA- fractievoorzitter voor als nieuwe burge meester ELLE DAVIDSE Vis raakt op in Oosterschelde Kijk voor de voorwaarden op NRV.nl. Prijs ind. korting. Exd. reserveringskosten 25,- en calamiteitenfonds 2,50 per boeking. Veel bewolking pzc.nl Ook voor het laatste cfk regionale nieuws Jaargang 261 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,60 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530" »P8 9 Midden-Oosten 8t Noord-AFrika Voordeelweek Ontdek de mystiek van het Midden-Oosten en Noord-AFrika. Boek nu één van onze 12 groeps- en 18 privéreizen naar het Midden-Oosten of Noord-AFrika met korting tot €175 per persoon. Boek uw rondreis uiterlijk woensdag 22 mei. neemt je mee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 1