NIEUWS 13 Helft jonger dan 4 jaar is een optie. Je kunt ook aan re-in tegratie doen van degenen die niets hebben misdaan. In Neder land bestaan daarvoor alle facili teiten. En als je deze kinderen wilt laten re-integreren moet je dat doen in de samenleving waaruit ze werden meegenomen. Sommi gen zelfs voordat ze geboren wa ren.'' ,,Veel moeders en kinderen zitten daar klem. Ze worden vaak in erg slechte omstandigheden vastge houden omdat er niemand voor ze opkomt. Het doet er niet toe wat een kind heeft meegemaakt of wat het misschien heeft misdaan. Het doet er ook niet toe wat zo'n kind nu denkt. Het doet ertoe dat ze nu op zichzelf zijn aangewezen, dat er geen hulp is en dat ze in een vreemd land zitten. De regeringen van Syrië en Irak hebben niet de middelen om te zorgen dat de kin deren in de best mogelijke om standigheden worden vastgehou den, zoals het internationale recht dat voorschrijft. Kinderen en moe ders zitten nu in kampen waar de VN en zelfs het Internationale Rode Kruis moeilijk kunnen ko men. Wat er nu ligt, is een admini stratieve oplossing die onuitvoer baar is. Want hoe kun je vanuit zo'n kamp in hemelsnaam bij een ambassade in een ander land ko men.'' ,,Veiligheid is inderdaad een pro bleem. Maar ook weer geen on overkomelijk probleem. Neder land heeft een goed werkend poli tieapparaat. Big Brother bestaat en die kun je inzetten. Ik denk dat de risico's minimaal zijn als de veilig heidsdiensten hun werk doen.'' ,,In mijn beleving zijn mensen niet onherroepelijk voorbestemd voor één leven. Mensen verande ren. Zelfs veel van onze christe lijke heiligen waren in een vorig leven rovers en verkrachters. Men sen kunnen veranderen en hoe jonger je eraan begint, hoe beter.'' Vorige week stond ze nog aan het front in de Centraal-Afrikaanse Republiek, vertelt ze onverwacht. Om het eens van een andere kant te benaderen. Op nadrukkelijk verzoek van de militaire stabilisa tiemissie van de Verenigde Naties (afgekort: Minusca) in het explo sieve land voerde ze besprekingen met criminele groepen in de hoofdstad Bangui. ,,Ik wilde niet met ze praten maar Minusca drong aan: ga alsjeblieft met ze praten. Dus ging ik. Ik praat met allerlei partijen maar het is niet mijn rol met gangsters te onderhandelen. Maar die groepen veroorzaakten grote problemen: ze persten be woners en middenstanders af, sta ken huizen in brand, verkrachtten meisjes, ze rekruteerden kinderen. Die bendes waren voor twee derde moslims en voor een derde chris tenen. Met andere woorden: ze de den het puur voor de business. Toen ik bij ze kwam kreeg ik een eindeloos verhaal te horen over hoe ze gediscrimineerd waren, dat ze geen goede scholen hadden en dat hun mensen buiten hun eigen wijk niet veilig waren. Dus had- 200 KINDEREN den ze zelf de bescherming geor ganiseerd, tegen betaling. Oké, over scholen en veiligheid viel te praten, maar wat hadden zij te bie den bij een deal? Ze waren verbijs terd. Hoezo moesten zij iets geven? Ik vroeg ze toen wat de belangrijk ste kwaliteit van hun god was. Wisten ze niet. Het antwoord is genade, zei ik ze. Ik zou de Neder landers ook kunnen vragen: hoe genadig zijn jullie? En moet je al tijd een reden hebben genadig te zijn? Ik zie dat onze samenlevin gen het niet meer durven, genadig te zijn. Daarvoor in de plaats wil len we het beste voor de burger, maar tegen de laagste kosten.'' ,,Dit is geen stom risico. Neder land is uitgerust voor opvang en re-integratie. En als het werkt, zul je aangenaam verrast zijn. Ik ben van mening dat getraumatiseerde kinderen kunnen veranderen als ze aan den lijve ondervinden dat een samenleving genadig kan zijn. Veel kinderen hebben nooit de hulp en steun gekend die wij ze kunnen bieden.'' vrijdag 17 mei 2019 hoe genadig zijn jullie?' M Kinderen in een vluchtelin genkamp in Sher Magha in Syrië. foto afp Nederland kan zich groot tonen door te accepteren dat deze mensen hulp nodig hebben, zegt u. Maar onze veiligheid hier staat op het spel als we die kinderen te rughalen, hoor je vaak. Maar zijn deze kinderen niet voor het leven geïndoctrineerd? Volgens de laatste gegevens van de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD) verblijven in Syrië en Turkije zeker tweehonderd kinderen met een Neder landse link. Meer dan de helft van die kin deren is jonger dan 4 jaar. De verhouding jongen-meisje is ongeveer fiftyfifty. De meer derheid van de kinderen be vond zich bij IS. Iets meer dan 10 procent van de minderjari gen is 9 jaar of ouder en zou dus, gezien hun leeftijd, trai ning hebben kunnen ontvan gen van IS en ingezet kunnen zijn voor de strijd. Dit geldt zeer waarschijnlijk niet voor meisjes bij IS en minderjarigen die zich bijvoorbeeld bij al- Qaeda-gerelateerde strijd groepen bevinden. U zegt dat we risico's moeten durven nemen met deze mensen?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 13