Blok wil China buiten de deur houden bij belangrijke technologieën NIEUWS 15 Torsten W. gefascineerd door middeleeuwse wapens Hij leefde in een duistere wereld, melden Duitse media over Torsten W. (53)., een van de vijf doden in een bizarre krimi. De Duitse krant Bild loopt voorop als het gaat om berichtgeving rond het bizarre mysterie van de vijf 'kruisboogdoden' die afgelopen weekend werden gevonden op twee plekken in Duitsland. De po litie geeft nog weinig vrij over het mogelijke motief van de moorden of zelfmoorden. Internationale me dia volgen nu ook de zaak die voor een deel speelt in het slaperige stadje Wittingen, niet ver van Han nover. Die begon met een lugubere ontdekking, 650 kilometer ver derop, in een hotel in Passau aan de grens met Oostenrijk. De ingrediënten van het mysterie zijn inmiddels Netflix-waardig: een middeleeuws wapen, een man met vier vrouwen en (nog) geen motief voor hun dood. ,,Het gebruik van kruisbogen als wapen is buitenge woon zeldzaam'', zei Walter Feiler, woordvoerder van de openbare aanklager in Passau. ,,Je ziet ze al leen op middeleeuwse markten.'' Bild is met man en macht gedo ken in de bizarre wereld van Tor sten W., die volgens de krant gefas cineerd was door middeleeuwse at tributen en een speciale belangstel ling had voor bloederige mise-en- scène. Althans, dat concludeert de krant op basis van beelden van W.'s winkel in middeleeuwse spullen (schilden, zwaarden, maliënkol ders) en op de wijze waarop hij zijn etalagepoppen aankleedde. Of be ter: niet aankleedde. Bloedrode verf Prominent op de toonbank van de zaak in Hachenburg, niet ver van Bonn, zat een pop waarvan het hemdje was gescheurd, met een koord om de armen en een been, hondenkettingen om de nek en zwarte kousen. Wat de fantasie wel zorgwekkend maakt, is dat de pop ruimhartig met bloedrode verf is besmeurd, alsof die is gemarteld. De Duitse politie probeert met dit soort bijzonderheden een link te leggen tussen de dood van deze Torsten W., de vrouwen Kersen E. (33) en Farina C. (30) die alle drie werden gevonden in een hotelletje in Passau. Later in Wittingen wer den Carina U. (19) en Gertrud C. (35) gevonden. Allemaal hadden ze kruisboogpijlen in het hart. Kersten E. en Farina C. waren ge registreerd als lesbisch stel. Carina U. was als minderjarige van huis weggelopen en 'sloot zich aan' bij de vrouwen. Gertrud C. was onder wijzeres in Wittingen. De laatste maanden zou ze wegens een burn out niet meer hebben gewerkt. Een moeder van een van haar leerlingen meldt dat haar gedrag grillig kon zijn. ,,Op school was ze aardig. Kwam je haar op straat tegen, dan zei ze de kinderen niet eens gedag.'' Ook andere vrouwen lijken labiel te zijn geweest en hadden proble- men. Ze zochten de hulp van W. omdat ze het leven niet aankonden, schrijft Bild. De verhuurder van de boerderij waar Torsten W. enige tijd met hen woonde, schetst een beeld van de relatie. ,,Hij communiceerde met de vrouwen door bevelen. Hun li chaamstaal was toewijding; hoofd omlaag. Hj gafbevelen.'' Onkruid Als W. vond dat er onkruid gewied moest worden, gingen de vrouwen meteen aan de slag, aldus de ver huurder. Hij koesterde geen arg- waan toen Torsten W. het huurcon tract tekende. Hij deed zich voor als gediplomeerd psycholoog, zijn 'vrouw' Kersten E. zou arbeidsju- riste zijn geweest. Nadat het contract was getekend en de eerste en enige aanbetaling was gedaan, begon het gedonder. Torsten W. betaalde de huur niet of onregelmatig, liet twee lesbische vrouwen bij zich intrekken en sloeg zijn huurbaas de bril van het hoofd toen die kwam klagen over de hond van de bewoners. Uiteindelijk werd de huur opgezegd. ,,Ik was blij dat hij weg was'', aldus de huisbaas. Dat staat in de langverwachte Chinastrategie die minister Stef Blok van Buitenlandse Zaken giste ren naar de Tweede Kamer heeft ge stuurd. Het kabinet gaat daarin niet in op een eventuele aanleg van 5G door het Chinese Huawei - daar over neemt het kabinet later een beslissing - maar geeft wel aan niet afhankelijk te willen worden van het land op het gebied van belang rijke technologie. Juist op dat ter rein heeft China fors geïnvesteerd om wereldleider te worden. Het aandeel van China in de we reldeconomie groeit snel. Daar lig- gen economische kansen voor Ne derlandse ondernemers. Maar, schrijft het kabinet, China is 'geen markteconomie en rechtsstaat zo als wij dat gewend zijn'. Hoewel Nederland jaarlijks voor 11 miljard euro exporteert naar China, houdt dat land de deur nog vaak dicht. Het kabinet pleit voor meer wederke righeid in de handelsrelatie. Ook wil ons land, als het om China gaat, meer samen optrekken met andere landen in de Europese Unie. Gisteren gaf Blok een toelichting voor bedrijven, universiteiten en China-deskundigen. Hij zei dat Ne derland niet bang moet zijn voor China, maar wel realistisch. ,,Wel- licht zijn we in het verleden te goedmoedig en goedgelovig ge weest.'' Blok ging niet in op voor beelden. ,,We moeten in het zaken doen met China meer op ons qui- vive zijn.'' Het Nederlandse kabinet wil be drijfsinformatie beter beschermen tegen Chinese spionage. De inlich tingendiensten waarschuwen al langer voor cyberaanvallen en be- drijfsspionage door China. Om dat aan te pakken, wordt 'meer capaci teit vrijgemaakt'. Zo moet het be drijfsleven worden geadviseerd hoe het cyberaanvallen kan pareren en zijn intellectueel eigendom moet beschermen. Het kabinet heeft met 'meer dan honderd externe experts' over China gesproken. ■"''/'"•Mtl.SHt ff li U donderdag 16 mei 2019 Duitsland huivert van vijf duistere 'kruisboogdoden' Bob van Huët Rotterdam/Wittingen Het kabinet wil voor 'bepaalde sleuteltechnologieën' niet af hankelijk worden van China. Op het gebied van handel moeten Nederlandse bedrijven in China 'kansen grijpen'. Hanneke Keultjes Den Haag W. had in Hachenburg een winkel in middel eeuwse parafernalia. In de zaak ook een be bloede en geknevelde etalagepop. foto epa Lichamen van twee vrouwen werden gege- vonden in Wittingen. FOTO CHRISTOPHE GATEAU

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 15