9 Ook voor hen zit het voetbalseizoen er na vandaag op: de stadionspeaker. Ze zijn een vaste waarde bij elke thuiswedstrijd. De speakers van Ajax, FC Emmen en Feyenoord hebben alledrie een eigen stijl en een bijzondere band met de supporters. ,,Het was hartverwarmend dat het Legioen er ook voor mij was toen ik terugkeerde." mensen per wedstrijd in het sta dion. Nu zijn bijna altijd alle 8300 plaatsen bezet.'' Dus bedacht hij met de club en de supporters van de 'Brigata Fanatico' wat nieuws. Sinds dit jaar roept hij de voetbal lers van FC Emmen alleen om met hun voornaam, zodat het pu bliek de achternaam kan scande ren. En als Möhlmann na een goal de tussenstand doorgeeft, vult het publiek aan: FC Emmen? Eén! FC Groningen? Nul! ,,Die in teractie, dat vind ik heel gaaf.'' Behalve de doelpunten, de op stelling en de commerciële bood schappen, roept hij het ook om als, of zoals laatst, een auto nog met de motor aan staat te draai en. ,,Dat hele stadion lachen na tuurlijk. Er mag best een beetje humor in zitten.'' Zijn stijl van omroepen omschrijft hij als vro lijk en positief. Maar of hij het leuker vindt de spelers van Ajax om te roepen in plaats van Cam- buur? ,,Neu, dat maakt me niets uit. Het zijn allemaal klinkers en medeklinkers, ja toch?'' PETER MÖHLMANN (35), speaker bij FC Emmen sinds 2013. Is ook: presentator/dag voorzitter. Verzorgt de pers conferenties bij FC Emmen. Tegenwoordig beschikt speaker Peter Möhlmann over een tv- scherm op zijn omroeperspositie, maar tot vorig jaar moest hij zélf goed opletten wie er had ge scoord. ,,Soms is het zo'n drukte in het zestienmetergebied, dat je het maar moeilijk kunt zien. Als dan de doelpunttune al loopt en je weet dat je over een paar se conden moet omroepen wie er heeft gescoord, voel je die druk.'' Het is hem wel eens overkomen dat hij een verkeerde naam om riep en dat bij een volgend doel punt moest rectificeren. ,,Niks vervelender dan dat natuurlijk.'' Dit seizoen speelde FC Emmen voor het eerst in de Eredivisie. Dat maakt het werk van de spea ker een stuk leuker. ,,Ik heb een veel groter publiek gekregen. Toen we nog in de Jupiler League speelden, zaten er 3000 a 4000 aame Het was me het seizoen wel, voor speaker Rob van Rossum (50) en 'zijn' Ajax. Of eigenlijk 'ons aller Ajax', zoals hij het al tijd aankondigt in zijn wel komstwoord in de Johan Cruijff ArenA. ,,Al tijdens de eerste wedstrijd van het seizoen zei ik tegenfieldmanager Dave, die alle wedstrijden naast me zit: let op Dave, van dit elftal gaan we ge nieten dit seizoen.'' En genoten hebben ze, al was de verloren halve Champions- Leaguefinale een domper van jewelste. ,,Ik heb na afloop ook niks meer omgeroepen. Wat moet je zeggen? 'Wel thuis'? De teleurstelling was zó groot, dan is het passend om te zwijgen.'' Tijdens thuiswedstrijden van Ajax zit Van Rossum aan de rand van het veld, achter de vierde official. De televisiekijker kan hem zien zitten als er gewis seld wordt Zijn teksten gaan volgens een vast stramien, maar af en toe is er een bijzon dere medede ling. „Laatst scoorde Klaas-Jan Huntelaar zijn hon derdste competitiegoal in het Ajaxshirt; daar maken we dan een aparte tekst voor. We hoopten al dat hij die goal tij dens een thuiswedstrijd zou maken.'' De toon van zijn omroeptek- sten mag enthousiast zijn, maar opzwepend een clublied inzet ten zoals Italiaanse speakers doen, past volgens Van Rossum niet. ,,Ajax staat toch voor een zekere klasse en professionali teit. Hoewel dat afstandelijker klinkt dan het is. Als ik de basis elf opnoem, zet ik dat wel groots aan. Ik hoor terug dat mensen dat leuk vinden.'' Van Rossum is ook de speaker van het Nederlands elftal. Die wedstrijden vergen de nodige voorbereiding van hem. ,,Zeker als we een wedstrijd spelen te gen een land als Ghana of Kazachstan. Ga jij maar eens die 24 voor- én achternamen op de juiste manier omroepen. Ik check de uitspraak vaak voor de zekerheid bij de assistent-trai ner en schrijf de namen fone tisch uit op mijn blaadje." Ze ker nu het Nederlands elftal helemaal terug in de run ning is, kijkt hij uit naar een volgende interland. „De mensen vragen op te staan voor de volksliederen; dat blijft een kippenvel moment." woensdag 15 mei 2019 GO onmisbaar in het stadion Jette Pellemans ROB VAN ROSSUM (50), speaker bij Ajax sinds 2013 en bij het Nederlands elftal, zowel de mannen als vrou wen, sinds 2014. Is daarnaast: presentator, dagvoorzitter en publieksopwarmer bij televi sieprogramma's als Miljoe nenjacht. FOTO JEAN-PIERRE JANS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 9