8 NIEUWS SFEERMAKERS EINDE SEIZOEN J De bezetting van de varkenshou derij ijlt nog wel even na. Zo mo gen de varkens voorlopig niet naar buiten. Omdat er activisten uit 26 landen in de stal zijn ge weest, bestaat de kans dat er die- renziektes zijn binnengebracht. Actiegroep Meat the Victims stelt zelf dat de demonstranten voor zichtig zijn geweest (onder an dere door het gebruik van biopak- ken), maar boeren hanteren door gaans veel strengere maatregelen. Van het ruimen van de dieren is volgens de Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) vooralsnog geen sprake. Ook politie en justitie zijn voorlopig nog zoet met de zaak. Er zijn in totaal 77 aanhoudingen verricht - 76 activisten en een 'te- gendemonstrant'. Ze zijn gister middag weer vrijgelaten. In au gustus moeten ze zich voor de politierechter verantwoorden. De politie kan ook meerdere aangif ten verwachten van activisten van wie de auto door boeren was omgerold, zo kondigden ze aan. Meat the Victims is na het 'beleg van Boxtel' mikpunt van kritiek. Diverse Tweede Kamerleden noemden de actie 'vrij kansloos', boeren vonden het 'schandalig' en zelfs De Dierenbescherming nam afstand van het protest. Het zal de club weinig kunnen sche len. De actiegroep ging niet voor de populariteitsprijs. Ze wilden (tevergeefs) twee dingen: de me dia laten zien wat er binnen de staldeuren gebeurt én zieke of ge wonde dieren mee naar buiten nemen. Misschien nog wel be langrijker voor de activisten was het overbrengen van hun ideaal - een wereld waarin helemaal geen vlees meer wordt gegeten. Meat the Victims is een over wegend buitenlands collectief van veganisten; ook in Boxtel had zo'n 80 procent van de actievoer ders een andere nationaliteit dan de Nederlandse. In Nederland telt de actiegroep zo'n honderd actieve leden. De eerste actie op Nederlandse bodem was de zo veelste in een rij van protesten te gen de vleesindustrie over de hele wereld. En ze zijn nog niet klaar in Nederland. ,,Die acties worden nog groter dan deze", zei een woordvoerder van de organisatie. Volgens de actiegroep hadden ze bij 'ieder varkensbedrijf in Bra bant kunnen binnenvallen'. Deze boerderij was, in de ogen van Meat the Victims, niet slechter dan vele anderen. Wel hebben ze grondig voorwerk verricht. Van dit boerenbedrijf was bekend, na een eerdere verkenning met een kleine groep activisten, dat het van meerdere kanten makkelijk toegankelijk was en dat de stal groot genoeg was om je er met zo'n honderd actievoerders uren te verschansen. Nergens in Europa leven per vier kante kilometer (volgens de meest recente cijfers) zoveel var- Vorm van activisme die over de grens van de democratische rechtstaat gaat kens als in Nederland: 296. In absolute aantallen houden alleen Spanje, Duitsland en Frankrijk meer varkens. Nederland telt in totaal ruim vierduizend varkens bedrijven. Dat aantal neemt al ja ren snel af, maar het aantal var kens is ongeveer gelijk gebleven. De bedrijven die wél overeind blijven, worden dus alsmaar gro ter. De bezette zeugenhouderij in Boxtel, waar biggetjes worden 'opgefokt', was overigens maar een relatief kleine speler. Veel boeren vrezen met grote vreze: zijn wij de volgende bij wie activisten plots op het erf staan? Die angst lijkt gegrond. Meat the Victims kondigde immers al meer protesten aan. Minister Ferd Grapperhaus (Justitie) gaf giste ren ook aan dat hij het idee heeft dat dit soort acties toeneemt. Hij keurde het protest in Boxtel af. ,,Dit is een vorm van dierenacti visme die over de grens van de democratische rechtstaat gaat." Grapperhuis wil zo snel mogelijk in gesprek met boerenorganisa- ties om te bespreken hoe dit soort activisme kan worden aangepakt. De NCTV (Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid) stelde in het laatste Drei gingsbeeld dat het dierenrecht- extremisme in Nederland 'be stendigt'. Er is vooral sprake van activisme als demonstraties, met soms extremistische acties zoals het heimelijk filmen van (ver meende) misstanden bij boeren bedrijven en het uiten van be dreigingen. Boeren hadden daags na de ac tie veel kritiek op het in hun ogen afwachtende optreden van de po litie, waardoor de bezetting ruim tien uur kon aanhouden. Het is nog maar de vraag of de politie bij een eventueel volgend geval op nieuw voor een 'de-escalerende tactiek' zal kiezen of dat ze sneller tot actie zal overgaan. 1998 vroeg of hij speaker van PETER HOUTMAN (61), speaker bij Feyenoord sinds 1998 Was: voetballer bij on der meer Feyenoord en FC Groningen, speelde acht keer in het Nederlands Elftal. Is: presentator en gastheer. Er zijn bij Feyenoord tijden van vreugde, en - soms lange - tijden van lijden. In die tijden wil er nog wel eens een kwet send spreekkoor van de tribu nes komen. Speaker Peter Houtman (61) moet dan ingrij pen. ,,Er was een wedstrijd - geen idee meer tegen wie of wanneer - toen bléven ze maar bezig met die spreekko ren, ondanks dat we al een paar keer gewaarschuwd had den. De veiligheidscoördinator zei tegen me: Peet, gooi het er anders maar gewoon op z'n plat Rotterdams uit. Ik ben een Rotterdamse jongen, dus ik zei zonder na te denken in die mi crofoon: godverdomme jon gens, kap nou eens effe met dat gezeik, joh! Duizenden koppies draaiden opeens om: zei-ie dat nou echt?" Houtman kan er nu hartelijk om lachen. ,,Nog weken daarna kreeg ik complimenten van de fans: wow, wat een move was dat!" Houtman is Feyenoorder in hart en nieren en niet op zijn 1 mondj e gevallen. Logisch dus dat toenmalig commercieel directeur Sjaak Kroost hem in de Kuip wilde worden. Zijn stijl is enthousiast, maar niet té joviaal. ,,Ik roep wel eens om dat 'met een prachtige omhaal' de 3-0 wordt gescoord, maar ik ga niet lopen gillen. Daar zijn Rotterdammers ook te nuchter voor, denk ik." Een memorabel moment was februari vorig jaar. Hij kreeg een hartaanval te ver werken - zomaar, het was maar goed dat zijn zoon de ambulance had laten komen. Nadat hij was gedotterd, moest hij een tijdje rust houden. Thuis was hij 'werkelijk bedol ven' onder de bloemen, kaar- Ik ga niet lopen gillen. Daar zijn Rotterdammers ook te nuchter voor ten en fruitmanden van Feyenoordfans. Na een paar weken keerde hij terug in het stadion. ,,Toen ik weer het veld op liep, kreeg ik een groot ap plaus van het hele stadion. Fantastisch was dat. Eigenlijk vind ik dat je er als speaker moet zijn voor het publiek, maar in dit geval was het wel hartverwarmend dat het Legi- woensdag 15 mei 2019 GO M Activisten bij de boerderij in Boxtel. De politie ver richtte 77 arrestaties. FOTO MEESTERS MULTI MEDIA Boeren vrezen dat ze volgende slachtoffer zijn In de stal van de Boxtelse var kenshouderij die maandag urenlang bezet werd, zitten weer alleen varkens, geen die renactivisten meer. Dus: over tot de orde van de dag. Of toch nog niet? Pim Dikkers Boxtel Kan de boer weer 'gewoon' aan het werk? Wie zijn die actievoerders? Die Boxtelse boerderij, was dat een willekeurig mikpunt? Hoeveel van die stallen zijn er in Nederland? - Ferd Grapperhaus, minister Is de (varkens)boer na 'Boxtel' vogelvrij in Nederland? Speakers oen er ook voor mij was. - Peter Houtman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 8