Hoezo niet goed genoeg voor de havo? Weekmarkten krijgen mogelijk een oppepper Komst milieumeetnetwerk laat nog op zich wachten 7 THIERRY DE SMIT MASTERTITEL^ De school vond hem niet goed genoeg voor de havo. Nu is Thierry de Smit uit Hulst afgestudeerd aan de technische universiteit. Feest rond vernieuwing Lievenspolder woensdag 15 mei 2019 Hij moest het derde jaar opnieuw doen en kreeg van het Rey- naertcollege in Hulst een negatief advies voor havo. Nu is Thierry de Smit (25), als eerste oud-leerling van Hogeschool Zeeland, afgestudeerd als chemical engineer aan de Tech nische Universiteit in Eindhoven. ,,Van voetbal- naar schoolver- slaafde", vertelt Thierry de Smit (25) uit Kloosterzande. Het advies van het Reynaertcollege om een niveau te zakken, volgde hij niet op. ,,Ik moest dan naar een andere locatie en wilde mijn vrienden niet kwijt." Achteraf gezien maar goed ook. ,,Ik wist dat ik havo kon halen. Dit advies was de schop onder de kont die ik nodig had." Toch kwam de échte wake-up call pas later. ,,Toen ik klaar was met de middelbare school wist ik niet wat ik wilde doen. Ik had eerst het plan om fysiotherapeut te worden, omdat ik veel aan sport deed." Besef Uit zijn studiekeuzetest kwam echter een andere opleiding naar voren: procestechniek. ,,Ik had geen idee wat dat was. Maar ik wilde graag thuis blijven wonen en kon deze opleiding in Vlissin- gen doen. Bovendien zijn de baan- kansen in Zeeland na deze oplei ding goed." Op naar Hogeschool Zeeland dus. ,,Mijn eerste jaar ging best slecht. Ik moest veel tentamens opnieuw doen en als ik die niet haalde, moest ik stoppen. Toen kwam het besef: ik moet nu écht iets gaan doen. Ik was al een jaar blijven zit ten op de middelbare school en wilde niet nog eens twee jaar ver liezen." De klik kwam dus laat, maar net op tijd. ,,Vanaf het moment dat ik goede cijfers haalde, begon ik stu deren leuk te vinden. Waar ik eerst Toen ik klaar was met de middelbare school wist ik niet wat ik wilde doen al mijn tijd aan voetbal besteedde, ging die nu naar studeren." Thierry slaagde aan de HZ en besloot nog een stap verder te gaan. ,,Ik studeerde af met mooie cijfers, dus wilde een poging aan de universiteit wagen." Het werd de Technische Univer siteit in Eindhoven. ,,Ik leerde daar twee goede vrienden kennen. Op de momenten dat we geen zin meer hadden om te studeren, gin gen we samenzitten en motiveer den we elkaar." Waterstofproductie Uiteindelijk behaalde de Zeeuws Vlaming afgelopen maand zijn di ploma, hij kreeg een 8,5 voor zijn scriptie over waterstofproductie in een membraan reactor. ,,De uni- versiteit gebruikt nu de code die ik geschreven heb." Bij zijn verdedi ging was ook Jos Hoeijmakers aan wezig, oud-leraar aan de HZ. Vrije tijd ,,Volgens hem ben ik de eerste oud-leerling van de HZ opleiding Energie- en Procestechnologie die universiteit is gaan doen. Na mij zijn er nog meer studenten deze route gaan volgen." Nu vindt Thierry het tijd om van zijn vrije tijd te gaan genieten. Daarna wil ik graag in Terneuzen of Antwerpen gaan werken." TERNEUZEN Bewoners en om wonenden van het vernieuwde deel van de Terneuzense wijk Lievenspolder worden vrijdag getrakteerd op een feest. Eerst is om 15.30 uur de offici ële oplevering van de wijk aan het Rozenpark, om 17.00 uur be gint daar een festival met zan gers Sjakco de Braal en Liz' Ri chards en foodtrucks. In ruim twee jaar zijn in Lie- venspolder 117 verouderde huur woningen vervangen door 95 energiezuinige huizen. Ook is er meer groen aangelegd. Woning corporatie Clavis voerde het plan uit, waarmee 18,6 miljoen euro was gemoeid. TERNEUZEN De inrichting van een fijnmazig milieu- meetnetwerk in de Zeeuws- Vlaamse Kanaalzone laat voor lopig nog op zich wachten. De Terneuzense gemeente raad sprak zich eind vorig jaar eensgezind uit voor de komst van zo'n netwerk, bijvoor beeld in de vorm van elektro nische neuzen, zoals in het Rijnmondgebied. De door be woners van Sluiskil opgerichte Stichting Kanaalzone Gewoon Schoon, gesteund door de Zeeuwse Milieufederatie (ZMf), had zich hier sterk voor gemaakt na klachten over stof- en geuroverlast. De bedoeling was op niet al te lange termijn een informatiebijeenkomst te houden. Inmiddels is er overleg ge weest met de provincie en de Zeeuwse milieudienst RUD over de nut en noodzaak van een milieumeetnetwerk, laat de Terneuzense wethouder Ben van Assche weten. Het is volgens hem nog altijd de op zet een informatieavond te or ganiseren. Hij kan nog geen datum noemen. De provincie trekt de kar, als belangrijkste vergunningverlener voor grote bedrijven in de Kanaalzone. Het is een trend in de wereld van de weekmarkten, dat marktkooplui zelf de organisatie op zich nemen. Terneuzen sluit zich daar mogelijk bij aan. Tot nu toe regelt de gemeente de weekmarkten in Axel, Sas van Gent, in de Terneuzense binnenstad en bij winkelcentrum Zuidpolder in Terneuzen. Ze hebben te maken met een teruglopend aantal bezoe kers. ,,Een kans om die ontwikke ling te keren is de markten te ver zelfstandigen", stelt wethouder Jack Begijn. ,,Elders in het land werkt dat goed." Een onderzoek moet uitwij zen ofverzelfstandiging ook in Ter- neuzen kansrijk is en op steun kan rekenen. De Centrale Vereniging voor Ambulante Handel (CVAH) heeft een werkgroep opgericht met marktkooplui. Wim Wiefkers van de CVAH is hoopvol. Een stichting kan de markten goedkoper regelen, waarmee geld vrijkomt voor meer promotie. Ondernemers die het lastig hebben en dreigen te ver dwijnen, zoals kledingverkopers, kunnen lagere tarieven worden ge boden. ,,Een stichting kan dat ge makkelijker regelen", aldus Wief- kers, ,,en zo hou je een complete markt." Gertie de Boey Kloosterzande - Thierry de Smit (25) Harmen van der Werf Terneuzen Membrar Thierry de Smit, hier met zijn scriptie, behaalde ondanks zijn negatief studieadvies zijn master aan de TU Eindhoven. foto boaz timmermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 54