Taalhuis heeft dringend vrijwilligers nodig 7 PODIUM REIMERSWAAL NIEUW SEIZOEN Jacques Boonman heeft het weer voor elkaar: met een bescheiden budget heeft hij een afwisselend programma voor Podium Reimers- waal samengesteld. I aarten van Rossem, Mar- tijn Koning, Javier Guzman, Vincent Bijlo, Guido Weijers, Joris Linssen... Het lijstje met bekende Nederlandse artiesten die Jacques Boonman heeft weten te strikken voor het komend seizoen van Podium Rei- merswaal mag er weer zijn. De 74- jarige programmeur is zelf opval lend bescheiden. ,,Het zijn dit jaar weinig grote namen, dat komt toe vallig zo uit." Boonman had namelijk graag Claudia de Breij of Jochem Myjer vermeld in de theatergids 2019/20, die deze week op de Reimerswaalse deurmatten ploft. Artiesten die met gemak avonden achter elkaar de grootste theaters van het land vul len, maar voor Boonman graag naar het dorpshuis in Rilland afreizen. ,,Jochem heb ik vorige week nog gezien. Hij noemt mij altijd 'Zeeuwse bok', na de show moest ik nog even naar achteren komen om een dikke knuffel te geven. He laas is hij nu niet met een nieuwe show bezig. En Claudia doet haar try-outs dit jaar niet in Zeeland, maar in Utrecht." Grote namen zijn mooi, maar niet zaligmakend voor Boonman. ,,Je hebt een paar publiekstrekkers nodig om andere producties waar- bij de zaal niet helemaal vol zit te kunnen programmeren." Het theaterdier is dol op het ont dekken en promoten van jong ta lent en artiesten die al langer aan de weg timmeren maar naar zijn smaak nog te weinig be kendheid genie ten. Neem tv- presentator Daan Boom, wiens veelzijdig heid volgens Boon man pas op een po dium echt goed tot z'n recht komt. De grote theaters durven nog te weinig risico te nemen in hun pro grammering, vindt Boonman. ,,Maar als je een beginnend artiest Alsje een beginnend artiest al vroeg een podium geeft, komen ze ook terug als ze zijn doorgebroken al vroeg een podium geeft, ko men ze ook terug naar Zeeland als ze zijn doorgebroken." Hij legt ook iedere artiest, groot of klein, in de watten. Een diner voorafgaand aan de show is stan daard in Rilland en voor wie wil, haalt hij verse oesters in Yerseke. ,,Dat is lang niet overal zo. Som mige theaters sturen een rekening voor de geconsumeerde drankjes of vragen 25 euro voor het gebruik van de magnetron", verzucht hij. Gek als een deur Terug naar het programma voor komend seizoen. Dat blinkt uit in afwisseling. ,,Voor elk wat wils", zegt Boonman. Zo brengt Saskia Temmink met Doet Sneeuw Pijn? een voorstelling over een jonge moeder die de dood van haar man moet verwerken. Het andere uiter ste is Mark van de Veerdonk. ,,Die is zo gek als een deur en heeft de grootste grapdichtheid van ieder een, al hebben sommige moppen echt een enorme baard." Boonman stopte onlangs als lid van de adviesraad van De Ko ningstheateracademie, de enige hbo-opleiding voor cabaretiers. Maar de onderscheiding tot Rid der in de Orde van Oranje-Nas- sau die hij september kreeg, ziet hij beslist niet als een mooi mo ment voor zijn pensionering. ,,Ik word dit jaar 75, maar doe het graag en zou niet weten wie mij moet opvolgen. Je moet er ook een beetje gek voor zijn. Ik heb het nooit bijgehouden, maar ik denk dat ik meer dan honderd voorstel lingen op een jaar zie." Tegelijk met de presentatie van de theatergids 2019/20 is ook de nieuwe website van Podium Rei- merswaal gelanceerd. Deze vrijwilligers bieden begelei ding aan mensen die moeite heb ben met lezen, schrijven en reke nen. ,,En dat zijn er meer dan je zou denken'', weet Monique van Kol van de Bibliotheek Oosterschelde. ,,In Nederland hebben 2,5 miljoen mensen moeite met lezen of schrij ven.'' In Zeeland gaat het naar schatting om zo'n 50.000 inwoners. Voor hen is in 2016 het Taalhuis Oosterschelde opgericht, een sa menwerking tussen Taal voor het Leven, Stichting Lezen Schrijven, de gemeenten in de Oosterschelde- regio (via het SWVO), Scalda, wel zijnsorganisatie SMWO en Biblio theek Oosterschelde. De voorziening is gevestigd in de bibliotheek. In de vestigingen in Goes en Zierikzee is op gezette tij den een zogeheten 'taalloket' open waar mensen zich kunnen melden als ze hulp nodig hebben. Daar wordt bekeken bij welke vorm van ondersteuning deze mensen het meest gebaat zijn. ,,Want er zijn heel veel organisaties die hulp aan bieden bij laaggeletterdheid'', legt projectleider Van Kol uit. ,,Met het Taalhuis hebben we al deze activi teiten als het ware aan elkaar ge koppeld.'' In taalcafés kunnen deelnemers hun spreekvaardigheid oefenen Mensen worden lang niet altijd doorverwezen naar taalles, omdat niet iedereen dat wil. ,,Er zijn bij voorbeeld ook taalcafés'', zegt Van Kol. ,,Daar kunnen de deelnemers hun spreekvaardigheid oefenen.'' Zo zijn er tal van activiteiten en projecten die soelaas kunnen bie den voor mensen die moeite heb ben met lezen en schrijven. In 2018 zaten in de Oosterschelderegio liefst 398 mensen in een zogeheten taaltraject. En dat aantal is nog groeiende. In die zin heeft het Taal- huis zijn noodzaak bewezen. ,,Dat aantal is trouwens maar een drup pel op een gloeiende plaat'', bena drukt Van Kol. ,,Als je weet hoeveel mensen in Zeeland laaggeletterd zijn, ligt er nog een hele uitdaging. Het is voor veel mensen lastig om hulp te zoeken. Er zit vaak toch wat schaamte.'' Om alle mensen met een hulp vraag van dienst te kunnen zijn, heeft het Taalhuis meer vrijwilli gers nodig. Zij kunnen één op één met mensen aan de slag gaan (bij- voorbeeld als taalmaatje), maar ook bij groepsactiviteiten worden inge zet. ,,Elke nieuwe vrijwilliger krijgt Het is voor veel mensen lastig om hulp te zoeken. Er zit toch vaak schaamte eerst een training aangeboden, zo dat hij of zij goed beslagen ten ijs komt'', zegt Van Kol. Wie zich wil aanmelden als taalvrijwilliger kan een mailtje sturen naar taalhuis- osr@bibliotheekoosterschelde of bellen naar 0113-562626. woensdag 15 mei 2019 BE Grote namen niet zaligmakend Joeri Wisse Rilland - Jacques Boonman De Nederlandse taal tot in per fectie beheersen is niet nodig. Een forse dosis geduld en plezier hebben in het helpen van anderen zijn veel belangrijker. Bibliotheek Oosterschelde is dringend op zoek naar zogehe ten taalvrijwilligers. Rob Paardekam Goes -Monique van Kol, projectleider -Monique van Kol, projectleider Daan Boom staat met een try-out van De Eerste zaterdag 12 oktober op de planken in Rilland. FOTO CORNE VAN DER STELT Saskia Temmink brengt de solo voorstelling Doet sneeuw pijn?. FOTO ANNEMIEKE VAN DER TOGT Het nieuwe programma Geen Viking van Mark van de Veer donk zit volgens Jacques Boonman vol met grappen. FOTO CATHRIEN VAN DE VEERDONK

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 52