12 NIEUWS 50 JAAR DE WATERPUT De Waterput in Bergen op Zoom is meer dan alleen een platenwinkel en een podium voor instore optredens van Nederlandse bands en artiesten. Ook vijftig jaar later. Danny Vera viert het feestje mee. Ben van den Aarssen Bergen op Zoom Vijftig jaar geleden zette Neil Armstrong als eerste mens voet op de maan. Het festival Woodstock markeerde het hoogte punt van de hippiegeneratie, met drie dagen lang liefde, vrede en mu ziek. In een Amsterdams hotelbed kropen John Yoko voor de wereld vrede bij elkaar. En in Bergen op Zoom opende een bijzondere winkel de deuren naar de nieuwe tijd, met een collectie spulletjes uit exotische landen als Marokko, Turkije en Af ghanistan. Ook was er muziek, veel muziek, van artiesten die het grote publiek niet kende. Rebels Tinus de Mooij (69) kan er een halve eeuw later nog hartelijk om lachen. ,,We zijn altijd wel een beetje rebels geweest." Dat de goegemeente ietwat achterdochtig naar het winkeltje in de Koepelstraat keek, het zal wel. ,,Wij vonden het niks bijzonders wat we deden. Voor ons was het een nor maal ding." De Mooij en zijn vrien din Marion Meijlink (69) komen als oprichters van de Waterput nog we kelijks in de winkel. Ze rekenen de huidige eigenaar Gilly Verrest (54) tot hun vrienden. Op donderdag is het meestal een rondje stad voor hen, met als vast eindpunt de sinds jaar en dag in de Bosstraat gevestigde pop speciaalzaak. Even een praatje met Verrest, over van alles en nog wat, en zeker over muziek. ,,We hebben nog steeds een groot hart voor muziek. Prachtig ook dat vinyl weer helemaal terug is." Een beetje klankborden over de winkel hoort bij de wekelijkse ont moeting. ,,Maar we passen ook op de poezen als Gilly de stad uit is, voor vakantie of een optreden." Verrest kwam destijds als medewerker bin nen bij de Waterput. Het klikte vol gens De Mooij meteen. ,,Hij had hart voor de zaak en beschikt van huis uit over ondernemersvaardigheden. Na tuurlijk moet je liefde voor muziek hebben. Maar een platenwinkel WHWKTERPUTM 1 draaien is ook een vak." Verrest nam de zaak eind jaren tachtig over, na een kort intermezzo met een andere eigenaar. Het concept van de winkel veranderde: de kleding ging eruit. Een bewuste keuze. ,,Ik had er niks mee." Verrest bleef wel trouw aan het karakter van de Waterput. ,,Iets an ders doen dan de rest." In de begintijd was het precies zo. De Mooij reisde al vroeg naar Ma rokko en kwam terug met leren rie men, hoeden en nog wat andere hip piesnuisterijen. Afghaanse jassen, natuurlijk hoorde dat er ook bij. Net als de door Dylan bezongen laarzen van Spaans leer. Ibiza, ook daar haal den De Mooij en Meijlink leuke din- gen vandaan. Sandalen bijvoorbeeld, met een zool gemaakt van autoband. Lachend: ,,Die zolen gingen wel 10.000 kilometer mee, daar adver teerden we ook mee." Veel kleding kwam uit India. Dat was het domein van Meijlink. Creativiteit, het was in die dagen in ruime mate aanwezig. ,,We hebben zelfs een tijd de kleding zelf geverfd. Artikelen van onge bleekt katoen kregen van ons hand matig een kleurtje. Het was een gat in de markt." De Waterput haalde als eerste witte elpees naar Bergen op Zoom. Opnames van onduidelijke her komst. En vaak van een inferieure ge luidskwaliteit. ,,Maar het was voer Steeds meer mensen zien muziek als een vorm van beleving voor liefhebbers." Importelpees, nog zo'n ding. Afkomstig van restpartijen uit Amerika. Bewust was de hoes een beetje beschadigd. En daardoor scherp geprijsd. De Mooij: ,,Ik ben al tijd wel een beetje handelaar ge weest." De aanpak van De Mooij en Meij- link had succes. De Waterput ver huisde naar de Korte Bosstraat en er kon een extra pand aan de winkel worden toegevoegd, met personeel voor zowel de kleding als de platen. De naam van Peter Hodes valt, de le gendarische verkoper van de platen- afdeling. Later kwam Verrest in beeld, op dat moment eigenaar van een videotheek in Ossendrecht. Met de jongere Verrest werd ook aanslui ting gevonden met stromingen als punk, new wave en andere muziek genres die in de jaren tachtig opgang deden. Eenzelfde functie heeft nu ook Yannick, de zoon van Verrest die in de winkel voor extra handjes zorgt. ,,En hij bemoeit zich met het online gebeuren." Nieuwe geluidsdrager De Mooij maakte in de winkel nog de opkomst van de cd mee. Pas met Ver rest aan het roer werd ten volle ge profiteerd van die nieuwe geluids drager. ,,Voor ons was het een prach tige ontwikkeling. Veel liefhebbers kwamen naar de winkel voor een cd van muziek die ze ook al op plaat hadden. Twee keer hetzelfde product verkopen, als ondernemer kun je het natuurlijk niet mooier hebben." Ver rest begon ook met de verkoop van tweedehands muziek. ,,Voor onze omzet is dat onmisbaar. Het is een belangrijke pijler onder de winkel, tot op de dag van vandaag." Wat ook een succesfactor is: de in store optredens in de Waterput. Tal van muzikanten van naam en faam traden op in de winkel, van Ellen ten Damme en Tröckener Kecks tot Tom Barman of Soulwax. De traditie be gon in 1990, bij de verhuizing van de Korte Bosstraat naar de Bosstraat. De Heideroosjes beten bij de opening van de nieuwe winkel het spits af. Verrest: ,,Een podium in de winkel, dat was destijds uniek." Instore op tredens leveren niet direct extra ver koop op. ,,Maar je kweekt vooral veel goodwill." Ook in het tijdperk van streamingdiensten als Spotify heeft een muziekspeciaalzaak als de Wa terput volgens Verrest toekomst. ,,Steeds meer mensen zien muziek als een vorm van beleving. Streaming is zeker handig, maar het heeft nul komma nul sfeer." De Mooij zit op hetzelfde spoor. ,,Het heeft ook met onthaasting te maken. Niks zo mooi als een plaat uit een hoes halen en bewust naar muziek luisteren. Dat was vijftig jaar geleden zo en dat is het nu nog." woensdag 15 mei 2019 RO GO 'Niks zo mooi als een plaat uit een hoes halen en luisteren' Eigenaar Gilly Ver rest (links achter) met zoon Yannick en op richter Tinus de Mooij (links voor) en diens vrouw Marion. foto TONNY PRESSER/PIX4PROFS -Gilly Verrest 50 jaar de Waterput wordt ko mende zaterdag in de winkel gevierd. Er zijn vijf gratis instore optredens: 10.30 uur Triggerfinger, 11.30 uur Tim Knol, 13.30 uur Novastar, 14.30 uur Danny Vera, 16.30 uur SONS.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 44