i Mezensterfte speelt zich vlak voor onze ogen af nt'-'H 8 NIEUWS BLAAUWE HOEVE TENTOONSTELLING Een klingelende kassa en de geur van drop, zeep en eau de cologne. Een gedeelte van brasserie Truffino in Hulst is voor eventjes veranderd in een drogisterij uit vroeger tijden met spulletjes van drogisterij Van Jole. Natuurjournaal W. woensdag 15 mei 2019 Het ruikt net als vroeger', zegt een bezoekster met een. Een zaaltje bij de bras serie van Hulster woon zorgcentrum De Blaauwe Hoeve is een pop-upmuseum en heuse tijd- scapsule geworden. Met de originele toon bank vol gevulde snoeppotten, reclamepos ters aan de wand en honderden producten die uitgestald staan, is drogisterij van Jole uit Kloosterzande er herrezen. Beatrice (Bea) van Jole nam de apotheek in de jaren veertig over van haar moeder en de zaak was een begrip tot de jaren tachtig. Afgelopen zondag werd Bea honderd en om dat te vieren werd het museum geopend, dat voor één week te bezoeken is. Bea heeft moeite met praten maar is helder van geest en van de partij als ze zich goed genoeg voelt. Zoals vandaag, vertelt kleindochter Saskia van Schaik. Toonbank Saskia nam de spullen van de apotheek vijf jaar geleden mee, toen haar oma naar Zorg- Saam-locatie de Blaauwe Hoeve verhuisde. Dozen vol producten stonden er nog op zol der bij haar oma en in het naastgelegen ma gazijn. ,,Ook de toonbank kon ik niet weg doen. Die staat nu bij mij thuis en die heb ik met een aanhanger naar hier gebracht." Saskia heeft zelf ook goede herinneringen - JV. aan de drogisterij. Als meisje van een jaar of acht mocht ze haar oma helpen met het scheppen van dropjes. Het originele briefje staat er nog bij: 'Ge mengde drop, 250 gram voor 2 gulden en 25 cent.' ,,We verkopen nu ook drop, net als vroeger in een puntzakje." Veel mensen die vroeger in de winkel kwamen, bezoeken ook het museum. Met verwondering en en thousiasme wordt er geroken en gekeken: naar oude foto's, het diploma van de Federa tie van Drogistenbonden en de grote glazen flessen met de vloeistoffen en poeders er nog in. ,,Mensen komen ook met allerlei verha len, zo maak je samen de geschiedenis le vend." Er zijn voorwerpen waarvan Saskia niet wist wat het was, maar oudere bezoe- Mensen komen met allerlei verhalen, zo maak je samen de geschiedenis levend kers wel. Een soort plak bruine zeep blijkt bijvoorbeeld behanglijm in vaste vorm. ,,Die moest je oplossen in water." En of het nou tubes zalf of oude verpakkingen van merken als Durex of Purol zijn, alles is in perfecte staat. Na de tijdelijke expositie, blijft de collec tie behouden, verzekert Saskia. ,,Ik heb ver schillende ideeën, je kunt er zo veel kanten mee uit." Het pop-up museum Drogisterij van Jole in brasserie Truffino in Hulst is dagelijks te bezoeken tot en met zaterdag, van 14.30 tot 16.30 uur. Het komt voorbij in het nieuws, het is trending op sociale media en het is spraakmakend op familiefeestjes of waar je maar komt: Koolmezen, en dan vooral de jongen gaan mas saal dood en het is zo goed als ze ker dat de bestrijdingsmiddelen die gebruikt worden tegen de buxusmot daar verantwoordelijk voor zijn. Je hoort nog wel verha len over het gif in de buxus zelf, dat via de rupsen in de vogelmaag terecht zou komen, maar dat lijkt niet meer dan een halfslachtige poging om geen keuze te hoeven maken: de buxus eraan of de meesjes dood. Dat de sterfte van de meesjes zo spraakmakend is, komt omdat het zich vlak voor onze ogen, in onze eigen tuin afspeelt. Waarschijnlijk sterven er evengoed jonge winter koninkjes, heggenmussen en an- dere tuinbewoners, maar omdat hun nest meer verborgen ligt merk je daar minder van. Helaas is sterfte van jonge vogels als gevolg van bestrijdingsmiddelen al heel lang een alledaags gebeuren. Maar veelal speelt dat zich af in het ver borgene, ergens midden in de pol der waar niemand het ziet. Het is trouwens ook wel heel iets anders. De boer of tuinder gebruikt be strijdingsmiddelen om zijn brood winning te beschermen, en wat je daar verder ook van vindt, dat is heel iets anders dan waar het om gaat bij de kaalgevreten buxus- struiken. De buxus dient alleen maar ter opluistering van onze tuin. Hoe mooi een buxushaagje ook kan zijn, er zijn zo tien alternatieven te vinden om even mooie haagjes te maken. Af en toe hoor je ook het argument dat een mooie buxusbol zo duur is. Die kun je toch zomaar niet op laten vreten? De weder vraag is of je de luxe van een mooie plant in de tuin moet laten prevaleren boven het leven van jonge koolmeesjes en andere vo gels in je omgeving. De vraag stel len is haar beantwoorden- toch? Voor bestrijdingsmiddelen op de buxus is een alternatief. Vorige week was ik op bezoek bij familie, waar de buxushaagjes er nog in volle glorie bij stonden. Ik was wat teleurgesteld, omdat ik veronder stelde dat ook hier de gifspuit ge bruikt was. Niets was minder waar. De tuineigenaar spendeert af en toe een uurtje om zijn buxushaagjes handmatig van de rupsen te ontdoen en houdt zo zijn haagjes in topconditie. Een voorbeeld ter navolging. GO De drogist van vroeger herleeft Sophie Stockman Hulst Wilkinson's 1 HING MAAMKAAFt HINC 'Ur'fnftH minis tm wyc Achteraan in Brasserie Truffino bij de Blaauwe Hoeve in Hulst is de tentoon stelling te zien over de oude drogisterij van Van Jole. Links klein dochter Sas- kia van Schaik, rechts Bea van Jole. FOTO BOAZ TIMMER- -Saskia van Schaik Een tweewekelijkse rubriek over de natuur in Zeeland Chiel Jacobusse r?- ®85 Nest met jonge mezen. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 40