II Minicamping Heksenketel mag weer niet uitbreiden Grondwater onder veld is te zout voor opslag 7 SCHELDEKRAAN TERUG Vele tientallen mensen zagen gisteren dat het onderstel van de fameuze Scheldekraan 528-01 (later 598) veilig op zijn definitieve plek voor de Machinefabriek belandde. Als de giek van de zo'n veertig meter hoge torenkraan vanmid dag op het onderstel is gehesen en gemon teerd, heeft Vlissingen weer een tastbaar icoon van de voormalige scheepsbouw- en werkstad, vindt Freddy Lobers. De 63-jarige Vlis- singer maakt dagelijks een rondje op zijn scootmobiel door Vlissin- gen. ,,Ik rijd meestal even door het Scheldekwartier en op een dag als vandaag wil ik er zeker bij zijn. De boulevard en het strand zijn mooi hoor, maar met de terugkomst van de kraan wordt er weer een brok historie zichtbaar. Daar wil ik bij zijn en dat wil ik vastleggen", zei Freddy, terwijl hij nog een foto maakte van de kraan die het on derstel langzaam van zijn plek hijst. Gastvrij Lobers is geboren in Zutphen, maar woont al meer dan vier de cennia in Vlissingen. Zijn woon plaats is in die tijd ook echt zj stad geworden, niet in het minst dankzij zijn schoonvader. ,,Die werkte vroeger in de plaatwerkerij en kwam ook wel in andere fabrie- ken. Die heeft me echt vertrouwd gemaakt met de Schelde en de be drijfsgeschiedenis." Ook Wim de Visser uit Bigge- kerke (69) liep gistermorgen ge wapend met een fototoestel over de Peperdijk. ,,Als oud-machinist op een kraan in de wegenbouw ben ik geïnteresseerd in de werk zaamheden op het Scheldekwar tier. Ik heb destijds ook foto's ge maakt van vorige gelegenheden dat de kraan opgebouwd of ont manteld werd. Altijd indrukwek kend om te zien." De gemeente Vlissingen liet zich van haar gastvrije kant zien door een speciale tribune voor kij kers neer te zetten recht tegenover de werkzaamheden, koffie en thee Als oud-machinist op een kraan in de wegenbouw ben ik geïnteresseerd in de werkzaamheden op het Scheldekwartier te schenken en een koek te serve ren. Hoewel veel toeschouwers net als De Visser, 'ik sta hier prima hoor', niet zo nodig op de tribune hoefden, vonden de meeste men sen het fijn dat de gemeente het verpozen nog wat aangenamer maakte. Het onderstel stond net na de middag al in de speciaal ge maakte rails in de deels oude spoorlijn, maar de koffieservice werd 's middags gehandhaafd. Nieuwe kade Projectleider Scheldekwartier Hans van Houdt kwam 's morgens ook even kijken en zag tot zijn te vredenheid dat de verhuizing van de kraan gesmeerd verliep. De to renkraan werd drie jaar geleden ontmanteld, omdat de fundering niet stevig genoeg bleek. De uit 1950 daterende kraan was in 2012 juist teruggekomen aan Het Dok, doordat inwoners en bedrijven via crowdfunding 4,5 ton bij elkaar sprokkelden. Het was dus geen op tie om de kraan definitief van het Scheldeterrein te laten verdwij nen. Van Houdt wees op het vooruit stekende nieuwe kadedeel voor de standplaats van de kraan. ,,De nieuwe kade komt vijf meter ver der Het Dok in. Die ruimte is no dig om schuin in de grond staande funderingspalen van de bestaande kade niet te vernielen en tegelij kertijd een stevige nieuwe kade te realiseren. Aan die kade komen over ruim een jaar ligplaatsen voor vaartuigen van onder anderen be woners van de Ketelmakerij. De nieuwe Dokbrug wordt in de tus sentijd ook vervaardigd en krijgt dus ook een stevige fundering." Herenboeren Walcheren op excursie in Boxtel MIDDELBURG Het project He renboeren Walcheren krijgt meer vorm. De groep Middel burgers die een coöperatie wil opzetten, neemt zaterdag 18 mei een kijkje bij de Herenboerderij in Boxtel, die al drie jaar draait. Belangstellenden kunnen mee met de excursie die om 10.30 uur begint. Wie niet mee kan, kan ook terecht op een informatie avond op donderdag 23 mei in Het Koffiepand in Middelburg om 19.30 uur. Opgeven voor de excursie/info-avond kan via herenboerenwalcheren @gmail.com. De leden van de co öperatie pachten samen een stuk grond en hebben een boer in dienst die het land bewerkt. VEERE Minicamping De Heksenketel bij Veere mag ook dit seizoen geen extra staan plaatsen aanbieden. De recht bank vindt dat het besluit van de gemeente Veere niet moet worden aangepast. Dat bete kent dat de camping geen 25 staanplaatsen mag aanbieden. De Heksenketel en de ge meente zijn al jaren in een ju ridisch gevecht gewikkeld over het aantal staanplaatsen - 'een heden' - op het bedrijf. Ooit mochten er 25 eenheden staan, maar de gemeente trok de toe stemming in. Het bedrijf zou niet voldoen aan de voorwaar- den zodat de minicamping maximaal vijftien staanplaat sen mag aanbieden. Sinds die tijd probeert juridisch advi seur Bram van Leeuwen dat via allerlei procedures aan te vechten. De rechtbank vindt dat er geen spoedeisend be lang is om nu al een uitspraak te doen. Tijdens het proces bleek dat De Heksenketel niet failliet gaat als de mogelijkheid tot uitbreiding voorlopig uit blijft. Volgens de rechtbank moet een andere procedure, die ook loopt maar langer duurt, duidelijk maken wie er in dit geval gelijk heeft. De proef om zoet water op te slaan onder de voetbalvelden in Arne- muiden en de velden tijdens droogte nat te kunnen maken, is mislukt. Er zit te veel zout water in de grond. VV Arnemuiden had net als veel andere clubs met een natuurgras- veld afgelopen zomer veel proble men door de droogte. Er kon we kenlang niet gevoetbald worden omdat de velden dan kapot zouden gaan. De provincie Zeeland was daarom in het kader van de Proef tuin Zoet Water, begonnen met een onderzoek naar de mogelijkheden van wateropslag in combinatie met druppelirrigatie onder het natuur- gras van het hoofdveld. De voetbal club werkte daar graag aan mee. Aanvankelijk leek dat een kans rijk project, maar een vervolgon derzoek viel tegen. Het water in de ondergrond is te zout en dus lukt het niet om een zoetwaterbel te maken. De provincie gaat nu bekijken of het onderzoek op een andere plek een vervolg krijgt. 'Als één van de andere complexen in de gemeente Middelburg hiervoor geschikt blijkt, is de gemeente uiteraard we derom bereid om hieraan mee te werken', reageert het college. woensdag 15 mei 2019 Iconisch symbool van de werkstad René Hoonhorst Vlissingen het onderstel van de oude kraan van de Scheldewerf op zijn plek wordt gehesen. foto dirkjan gjeltema Belangstellenden kijken toe hoe - Wim de Visser, toeschouwer Maurits Sep Arnemuiden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2019 | | pagina 39